Autor je bezpečnostný analytik Globsecu
Otvorený vojnový konflikt na Ukrajine, spôsobený bezprecedentnou agresiou Ruska, trvá už dva mesiace. Z pôvodných plánov Putinovej administratívy na rýchlu inváziu pod absurdnou zámienkou oslobodenia utláčaného ľudu obsadiť Ukrajinu a dosadiť prokremeľskú vládu sa vykľulo absolútne fiasko.
Ruské vojsko sa namiesto očakávaného vítania Ukrajincami stretlo so silným, dobre organizovaným odporom, charakteristickým hrdinskou ochotou obetovať sa za každý centimeter ukrajinského územia. Predtým mnohými faktormi rozdelená ukrajinská spoločnosť sa dokázala zomknúť a postaviť sa ruskej presile v bojoch naprieč celým viac ako 603-tisíc štvorcových kilometrov rozsiahlym územím.
Zlyhávanie vojenskej techniky, v mnohých prípadoch až katastrofálna logistika, podkopaná morálka vojakov a najmä minimálny, ba až žiaden pokrok vo vojenskom ťažení na viacerých bojiskách počnúc Kyjevom. Všetky spomenuté faktory donútili prezidenta Putina zmeniť celkovú vojenskú stratégiu na Ukrajine a zamerať sa na menšie čiastkové ciele.
Kremeľ pochopil, že získanie nadvlády nad celým územím Ukrajiny bez použitia jadrových či chemických zbraní, čo by znamenalo vyvolanie tretej svetovej vojny, nie je reálne. Rusko teda ohlásilo druhú fázu ,,špeciálnej vojenskej operácie‘‘ na Ukrajine s cieľom ovládnuť Donbas.
Všetko nasvedčuje tomu, že vojenský konflikt na Ukrajine má ďaleko od ukončenia bojov a dosiahnutia mierových dohôd. Vyjednávanie sa nateraz zdá byť v slepej uličke. To však neznamená, že sa situácia nemôže veľmi rýchlo zmeniť.