SME

ZKH píše: Nespravodlivé právo, Heger v BBC a inšpiratívna Meda

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je právo spravodlivé?

Tento týždeň prišlo niekoľko dôležitých správ o spravodlivosti. Začnem netradičnejšie tou, ktorá neplnila titulky, ani neotvárala televízne noviny na Markíze. Možno si ešte spomeniete na správu pred deviatimi rokmi. 60 kukláčov nabehlo do rómskej osady v Moldave nad Bodvou a vymlátili hlava nehlava každého, koho stretli. Mužov, ženy, deti - vlastne bolo úplne jedno kto prišiel obuškom do cesty. Toto už aspoň zbežne zachytil dúfam každý na Slovensku. Už trocha menej ľudia registrujú detaily.

SkryťVypnúť reklamu

Pár dní predtým bola v osade oslava - skončil sa projekt čistenia osady, a hrala hudba. Polícia prišla pre hluk, chceli, aby Rómovia stíšili hudbu, čo sa aj stalo. No keď prišli v policajnom aute do osady Budulovská po druhý raz, niekto hodil do auta kameň a rozbil policajtom sklo. V skupine boli deti a jeden z tých, ktorí hádzali kamene, bol aj dospelý Ernest - 30 ročný muž s mentálnou retardáciou. Polícia ho zatkla, hoci bolo evidentné, že je nesvojprávny a vážne duševne chorý.

Ernest bol vo väzbe dva a pol mesiaca. Opakujem - DVA A POL MESIACA. A to napriek tomu, že jeho obhajca doložil potvrdenia o jeho zdravotnom stave. Polícajt aj prokurátor si napriek tomu dali vypracovať vlastný posudok, ktorý mal zistiť, či je naozaj mentálne retardovaný. A keď ho konečne mali na stole, vyšetrovateľ odišiel na dovolenku a Ernesta nechal vo väzbe ďalšie dlhé štyri týždne. Zatiaľ ho podľa svedectva Ernesta obťažovali a bili spoluväzni.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď píšem tieto slová, premáha ma absolútne zúfalstvo. Hoci máme konečne rozsudok a Ernestovi priznali 4000 eur, je rozsudok po deviatich rokoch spravodlivý? A čo presne trvalo súdom deväť rokov? Rovnakú otázku si kladiem aj pri obetiach celej razie, ktorá bola odvetou za hodený Ernestov kameň - je dobrá správa, že sa chudobní Rómovia domohli spravodlivosti v Štrasburgu deväť rokov po razii? A čo to hovorí o Slovensku? Čo to hovorí o nás?

Lenže Ernest je chudobný Róm z osady s mentálnym postihnutím - absolútne na okraji spoločnosti. Nemá poslaneckú imunitu, nemá peniaze na advokáta, dokonca ani nevie po Slovensky. Ak by sa prípadu razie v Moldave nad Bodvou nechytili manželia Šuchovci a mimovládky, žili by sme v štáte kde polícia môže zmlátiť kohokoľvek, a kde vo väzbe môže sedieť aj nepríčetný človek s mentálnym znevýhodnením. O Ernestovi nikto tlačovky nezvoláva. O Ernestovi nehlasuje parlament. Ernest nikoho nezaujíma. Tento rok sme v SME vydali aj s Kristínou Hamárovou podcast, ktorý príbeh Ernesta a razie spomína. Volá sa Odsúdení na neúspech a práve diel o spravodlivosti pre Rómov na Slovensku bol pre mňa najťažší a najbolestivejší. Ak ste ho ešte nepočuli, pripájam link.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Spravodlivosť a policajné represie (7. časť)
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Mlčiaca väčšina

Zatiaľ žiaľ počuť sudcov najmä vtedy, keď sa im uberá z ich komfortu a hrozí, že budú musieť svoje dve krabice vecí presťahovať do inej budovy. Väčšina tejto krajiny nevidela sudcov protestovať proti Štefanovi Harabinovi. Nevideli sme ich ozvať sa ani keď polícia zatýkala ich kolegov, nevideli sme ich ani v časoch, keď sa tu zvádzal súboj o to, či v Súdnej rade bude sedieť Monika Jankovská. Môžeme mať dôveru, že sudcovia budú hájiť spravodlivosť? Alebo sa zasekli vo formálnom vykladaní práva?

Dobrou správou je aspoň časť z nich, pre ktorých sa oplatí nestrácať nádej - spomenúť môžeme sudcu Maceka, ktorý vysmial Ivana Kmotríka na protischránkovom konaní a donútil ho priznať sa k Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Alebo sudcov Špecializovaného trestného súdu, ktorí nenaťahujú kauzy, a rozhodujú jasne a zrozumiteľne a dokonca svoje rozsudky verejnosti normálnou rečou vysvetľujú, a neskrývajú svoju tvár. Alebo sudcovia Najvyššieho súdu, na čele napríklad so sudcom Paludom, ktorý stál v prvej línii aj proti spomínanému Štefanovi Harabinovi. Dlhé roky bol Harabin hlavný obraz súdnictva vo verejnosti. Dnes ho mladá generácia vníma už len ako smiešneho bizarného pána. No netreba zabúdať, že to bol Harabin, ktorý nám na roky dopredu zabezpečil bahno, v ktorom sa brodíme.

SkryťVypnúť reklamu

Znepokojená Žitňanská mala pravdu

Niekedy stojí za to obzrieť sa späť - mnohí exministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej vyčítali, že je neustále znepokojená. Robili sa memečká, srandičky, a tak celkovo sme v tom čase zrejme málo docenili aké súboje zviedla a ktoré si vyberala. Napríklad nie každý rozumel prečo hovorila o demisii pri zdanlivo banálnej Monike Jankovskej. Málo sme docenili jej súboj s Harabinom. Dnes vidíme vojnu v polícii, ktorú zatiaľ korigujú a vyvažujú práve sudcovia a súdy. Lucia Žitňanská bola tento týždeň aj v Rozhovoroch ZKH a debatovali sme spolu práve na túto tému - spravodlivosti, mlčiacich sudcov, aj vojny v polícii.

Načítavam video...

Ak vydrží kultúra, vydrží národ

Je to motto Medy Mládkovej, ktorá tento týždeň zomrela vo veku neuveriteľných 102 rokov. Na Slovensku ju veľa ľudí nepoznalo - mecenáška umenia, zakladateľka múzea na Kampe, vzdelaná rozhľadená žena, ktorá nikdy nezabudla na Česko. Slovensko by potrebovalo takéto osobnosti ako soľ.

SkryťVypnúť reklamu

Päťdielnu podcastovú sériu o Mede Mládkovej vydal český rozhlas už dávnejšie - sú v ňom dramatizované zápisky z denníka Medy, prelínané jej vlastným spomínaním a komentárom novinára Ondreja Kundry.

podcast Meda Mládková (zdroj: mujrozhlas.cz)

Barbican idú rekonštruovať, Istropolis búrame

Debata o architektúre je u nás náročná - brutalizmus si spájame s komunistami, a debata o hodnotných budovách je často takmer nemožná. Developeri potom majú jednotný scenár - budovy nechajú chátrať, kým má verejnosť zanedbaného miesta plné zuby, a zbúranie už vníma skôr ako vykúpenie.

Minulý týždeň Londýn ohlásil rekonštrukciu legendárneho Barbicanu. Ak ste ho ešte nenavštívili, je to dychvyrážajúci fascinujúci príbeh celého komplexu, ktorý sa opísať slovami úplne nedá. Terasy s fontánami, geometrické balkóny apartmánov, a geniálne kultúrne centrum, ktoré je plné umelcov, mladých ľudí, kultúrnych akcií a koncertov všetkých žánrov. Fotogalériu nájdete napríklad tu, aj s plánom budúcej rekonštrukcie.

SkryťVypnúť reklamu

Barbican má 40 rokov. Už teraz dávajú mnohí pozor, aby sa počas rekonštrukcie nestal z kultúrneho hubu trápny obchoďák. Do pozornosti dávam článok architekta Olivera Wainwrighta pre britský Guardian, kde nájdete aj celú históriu Barbicanu a dobové fotografie. Možno si musíme čítať o tom ako sa to dá, a potom zachránime ešte to, čo tu zostalo. Istropolis už nestíhame, ale stále je čo zachraňovať.

Ak ste úplný blázon ako ja, kúpiť si môžete o Barbicane aj knihu, ktorá vyšla práve pri príležitosti 40. výročia. Ale plesnete sa po vačku. Stojí 40 libier.

Tip na podcast týždňa

Ak ste počuli Roe vs. Wade a neviete čo to presne znamená, ide o precedens, ktorý chráni v USA úplný zákaz interrupcií v republikánskych, teda tzv. červených štátoch. Ak sa chcete lepšie zorientovať v boji o reprodukčné práva žien v Spojených štátoch, stručne a jasne to zhŕňa podcast The Daily v tohtotýždňovom diele.

SkryťVypnúť reklamu

Obšírnejšie sa tomu venuje celovečerný dokument na Netflixe Reversing Roe.

A tento týždeň ma zaujal aj premiér Eduard Heger, ktorý sa odvážil ísť do náročného formátu BBC Hardtalk a treba povedať, že obstál. Je osviežujúce vidieť na čele vlády človeka, ktorý je tak jazykovo zdatný, že bez problémov obhajuje zahraničnopolitické smerovanie Slovenska v britskej televízii. One time next time je moje odporúčanie podcast BBC, kde si môžete vypočuť premiéra Hegera so Stephenom Sackurom, ktorý s prehľadom griluje každého, kto mu príde pod ruku.

Hudobná bodka

Asi ste zachytili, že bubeník Foo Fighters Taylor Hawking zomrel na konci marca počas juhoamerického turné skupiny. Moja hudobná bodka je síce už rok stará, ale sedí na všetko, čo svet prežíva - pandémia, vojna, prehlbujúca sa chudoba, aj problémy sveta. Times Like These v BBC Radio Live Lounge je síce bez Taylora v akustickej verzii, ale skladal ju v roku 2002 aj Taylor. Live akustická verzia Dave Grohla vám hádam pohladí na konci ďalšieho ťažkého týždňa dušu rovnako ako mne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste druhé vydanie môjho newslettra ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete zdieľať pre ďalších ľudí. Ak chcete podporiť nezávislú žurnalistiku a zároveň mi urobiť náskok v štatistikách, ktoré chodia riaditeľovi vydavateľstva Alexejovi Fulmekovi každý mesiac, budeme radi, ak si predplatíte Denník SME cez tento link.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 017
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 852
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 233
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 439
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 057
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


119
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


15
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 036
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 198
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 041
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 129
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu