SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

ZKH píše: Nespravodlivé právo, Heger v BBC a inšpiratívna Meda

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)

Je právo spravodlivé?

Tento týždeň prišlo niekoľko dôležitých správ o spravodlivosti. Začnem netradičnejšie tou, ktorá neplnila titulky, ani neotvárala televízne noviny na Markíze. Možno si ešte spomeniete na správu pred deviatimi rokmi. 60 kukláčov nabehlo do rómskej osady v Moldave nad Bodvou a vymlátili hlava nehlava každého, koho stretli. Mužov, ženy, deti - vlastne bolo úplne jedno kto prišiel obuškom do cesty. Toto už aspoň zbežne zachytil dúfam každý na Slovensku. Už trocha menej ľudia registrujú detaily.

SkryťVypnúť reklamu

Pár dní predtým bola v osade oslava - skončil sa projekt čistenia osady, a hrala hudba. Polícia prišla pre hluk, chceli, aby Rómovia stíšili hudbu, čo sa aj stalo. No keď prišli v policajnom aute do osady Budulovská po druhý raz, niekto hodil do auta kameň a rozbil policajtom sklo. V skupine boli deti a jeden z tých, ktorí hádzali kamene, bol aj dospelý Ernest - 30 ročný muž s mentálnou retardáciou. Polícia ho zatkla, hoci bolo evidentné, že je nesvojprávny a vážne duševne chorý.

Ernest bol vo väzbe dva a pol mesiaca. Opakujem - DVA A POL MESIACA. A to napriek tomu, že jeho obhajca doložil potvrdenia o jeho zdravotnom stave. Polícajt aj prokurátor si napriek tomu dali vypracovať vlastný posudok, ktorý mal zistiť, či je naozaj mentálne retardovaný. A keď ho konečne mali na stole, vyšetrovateľ odišiel na dovolenku a Ernesta nechal vo väzbe ďalšie dlhé štyri týždne. Zatiaľ ho podľa svedectva Ernesta obťažovali a bili spoluväzni.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď píšem tieto slová, premáha ma absolútne zúfalstvo. Hoci máme konečne rozsudok a Ernestovi priznali 4000 eur, je rozsudok po deviatich rokoch spravodlivý? A čo presne trvalo súdom deväť rokov? Rovnakú otázku si kladiem aj pri obetiach celej razie, ktorá bola odvetou za hodený Ernestov kameň - je dobrá správa, že sa chudobní Rómovia domohli spravodlivosti v Štrasburgu deväť rokov po razii? A čo to hovorí o Slovensku? Čo to hovorí o nás?

Lenže Ernest je chudobný Róm z osady s mentálnym postihnutím - absolútne na okraji spoločnosti. Nemá poslaneckú imunitu, nemá peniaze na advokáta, dokonca ani nevie po Slovensky. Ak by sa prípadu razie v Moldave nad Bodvou nechytili manželia Šuchovci a mimovládky, žili by sme v štáte kde polícia môže zmlátiť kohokoľvek, a kde vo väzbe môže sedieť aj nepríčetný človek s mentálnym znevýhodnením. O Ernestovi nikto tlačovky nezvoláva. O Ernestovi nehlasuje parlament. Ernest nikoho nezaujíma. Tento rok sme v SME vydali aj s Kristínou Hamárovou podcast, ktorý príbeh Ernesta a razie spomína. Volá sa Odsúdení na neúspech a práve diel o spravodlivosti pre Rómov na Slovensku bol pre mňa najťažší a najbolestivejší. Ak ste ho ešte nepočuli, pripájam link.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Spravodlivosť a policajné represie (7. časť)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Mlčiaca väčšina

Zatiaľ žiaľ počuť sudcov najmä vtedy, keď sa im uberá z ich komfortu a hrozí, že budú musieť svoje dve krabice vecí presťahovať do inej budovy. Väčšina tejto krajiny nevidela sudcov protestovať proti Štefanovi Harabinovi. Nevideli sme ich ozvať sa ani keď polícia zatýkala ich kolegov, nevideli sme ich ani v časoch, keď sa tu zvádzal súboj o to, či v Súdnej rade bude sedieť Monika Jankovská. Môžeme mať dôveru, že sudcovia budú hájiť spravodlivosť? Alebo sa zasekli vo formálnom vykladaní práva?

Dobrou správou je aspoň časť z nich, pre ktorých sa oplatí nestrácať nádej - spomenúť môžeme sudcu Maceka, ktorý vysmial Ivana Kmotríka na protischránkovom konaní a donútil ho priznať sa k Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Alebo sudcov Špecializovaného trestného súdu, ktorí nenaťahujú kauzy, a rozhodujú jasne a zrozumiteľne a dokonca svoje rozsudky verejnosti normálnou rečou vysvetľujú, a neskrývajú svoju tvár. Alebo sudcovia Najvyššieho súdu, na čele napríklad so sudcom Paludom, ktorý stál v prvej línii aj proti spomínanému Štefanovi Harabinovi. Dlhé roky bol Harabin hlavný obraz súdnictva vo verejnosti. Dnes ho mladá generácia vníma už len ako smiešneho bizarného pána. No netreba zabúdať, že to bol Harabin, ktorý nám na roky dopredu zabezpečil bahno, v ktorom sa brodíme.

SkryťVypnúť reklamu

Znepokojená Žitňanská mala pravdu

Niekedy stojí za to obzrieť sa späť - mnohí exministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej vyčítali, že je neustále znepokojená. Robili sa memečká, srandičky, a tak celkovo sme v tom čase zrejme málo docenili aké súboje zviedla a ktoré si vyberala. Napríklad nie každý rozumel prečo hovorila o demisii pri zdanlivo banálnej Monike Jankovskej. Málo sme docenili jej súboj s Harabinom. Dnes vidíme vojnu v polícii, ktorú zatiaľ korigujú a vyvažujú práve sudcovia a súdy. Lucia Žitňanská bola tento týždeň aj v Rozhovoroch ZKH a debatovali sme spolu práve na túto tému - spravodlivosti, mlčiacich sudcov, aj vojny v polícii.

Načítavam video...

Ak vydrží kultúra, vydrží národ

Je to motto Medy Mládkovej, ktorá tento týždeň zomrela vo veku neuveriteľných 102 rokov. Na Slovensku ju veľa ľudí nepoznalo - mecenáška umenia, zakladateľka múzea na Kampe, vzdelaná rozhľadená žena, ktorá nikdy nezabudla na Česko. Slovensko by potrebovalo takéto osobnosti ako soľ.

SkryťVypnúť reklamu

Päťdielnu podcastovú sériu o Mede Mládkovej vydal český rozhlas už dávnejšie - sú v ňom dramatizované zápisky z denníka Medy, prelínané jej vlastným spomínaním a komentárom novinára Ondreja Kundry.

podcast Meda Mládková

Barbican idú rekonštruovať, Istropolis búrame

Debata o architektúre je u nás náročná - brutalizmus si spájame s komunistami, a debata o hodnotných budovách je často takmer nemožná. Developeri potom majú jednotný scenár - budovy nechajú chátrať, kým má verejnosť zanedbaného miesta plné zuby, a zbúranie už vníma skôr ako vykúpenie.

Minulý týždeň Londýn ohlásil rekonštrukciu legendárneho Barbicanu. Ak ste ho ešte nenavštívili, je to dychvyrážajúci fascinujúci príbeh celého komplexu, ktorý sa opísať slovami úplne nedá. Terasy s fontánami, geometrické balkóny apartmánov, a geniálne kultúrne centrum, ktoré je plné umelcov, mladých ľudí, kultúrnych akcií a koncertov všetkých žánrov. Fotogalériu nájdete napríklad tu, aj s plánom budúcej rekonštrukcie.

SkryťVypnúť reklamu

Barbican má 40 rokov. Už teraz dávajú mnohí pozor, aby sa počas rekonštrukcie nestal z kultúrneho hubu trápny obchoďák. Do pozornosti dávam článok architekta Olivera Wainwrighta pre britský Guardian, kde nájdete aj celú históriu Barbicanu a dobové fotografie. Možno si musíme čítať o tom ako sa to dá, a potom zachránime ešte to, čo tu zostalo. Istropolis už nestíhame, ale stále je čo zachraňovať.

Ak ste úplný blázon ako ja, kúpiť si môžete o Barbicane aj knihu, ktorá vyšla práve pri príležitosti 40. výročia. Ale plesnete sa po vačku. Stojí 40 libier.

Tip na podcast týždňa

Ak ste počuli Roe vs. Wade a neviete čo to presne znamená, ide o precedens, ktorý chráni v USA úplný zákaz interrupcií v republikánskych, teda tzv. červených štátoch. Ak sa chcete lepšie zorientovať v boji o reprodukčné práva žien v Spojených štátoch, stručne a jasne to zhŕňa podcast The Daily v tohtotýždňovom diele.

SkryťVypnúť reklamu

Obšírnejšie sa tomu venuje celovečerný dokument na Netflixe Reversing Roe.

A tento týždeň ma zaujal aj premiér Eduard Heger, ktorý sa odvážil ísť do náročného formátu BBC Hardtalk a treba povedať, že obstál. Je osviežujúce vidieť na čele vlády človeka, ktorý je tak jazykovo zdatný, že bez problémov obhajuje zahraničnopolitické smerovanie Slovenska v britskej televízii. One time next time je moje odporúčanie podcast BBC, kde si môžete vypočuť premiéra Hegera so Stephenom Sackurom, ktorý s prehľadom griluje každého, kto mu príde pod ruku.

Hudobná bodka

Asi ste zachytili, že bubeník Foo Fighters Taylor Hawking zomrel na konci marca počas juhoamerického turné skupiny. Moja hudobná bodka je síce už rok stará, ale sedí na všetko, čo svet prežíva - pandémia, vojna, prehlbujúca sa chudoba, aj problémy sveta. Times Like These v BBC Radio Live Lounge je síce bez Taylora v akustickej verzii, ale skladal ju v roku 2002 aj Taylor. Live akustická verzia Dave Grohla vám hádam pohladí na konci ďalšieho ťažkého týždňa dušu rovnako ako mne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste druhé vydanie môjho newslettra ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete zdieľať pre ďalších ľudí. Ak chcete podporiť nezávislú žurnalistiku a zároveň mi urobiť náskok v štatistikách, ktoré chodia riaditeľovi vydavateľstva Alexejovi Fulmekovi každý mesiac, budeme radi, ak si predplatíte Denník SME cez tento link.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

 1. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 2. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 3. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 6. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 7. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 1. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 4. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 5. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 8. Kraj Sveta má novú atrakciu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 640
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 16 036
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 941
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 254
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 697
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 413
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 857
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


8 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


8 h
Jachtu Lady M v hodnote 65 miliónov eur patriacu Alexejovi Mordašovovi zadržali talianske úrady v marci.

Niektoré štáty sa boja precedensu.


10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo.

SaS dala Hegerovi príležitosť.


8 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


8 h
Peter Tkačenko

Koalícia má šancu vzniknúť nanovo.


9 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


10 h

Blogy SME

 1. Helena Michlíková: Leto a čo potom ?
 2. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 3. Marian Letko: V krajine slnka, hmly, dažďa a síry (2. časť)
 4. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 5. Ján Šeďo: Sulíkovi palec hore, konečne niekto nielen tára !
 6. Štefan Vidlár: Bulo Hulo
 7. Ján Šeďo: Sme skvelí exportéri, vyvážame už aj medveďov !
 8. László Bindics: Matovič vyhral (aj) nad demokraciou.
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 200
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 343
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 8 014
 4. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 918
 5. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 470
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 4 135
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 427
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVb) 3 024
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
SkryťZatvoriť reklamu