SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Svet naruby

Obracajú realitu, tvrdia, že dobré veci dobrými nie sú a ich vlastné neurotické diagnózy sú spoločenskými ideálmi.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

Na základnej škole koloval jeden z prvých detských vtipov o tom, ako sa povie nie a áno po bulharsky. Čo sme vtedy vedeli o Bulharsku – starí rodičia fajčievali BT, v Trnávke žila bulharská diaspóra zeleninárov, preto sa chodievalo na trh pre papriku k „Bulharovi“, ktorý bol na Miletičke a k „Bulharovi“ na Žilinskej. Ich zelenina bola chutnejšia ako od „Maďara“.

Pochádzala ešte viac z juhu, teda jej pestovatelia, ich rodičia alebo starí rodičia, papriky a paradajky zreli v skleníkoch, teda vo fóliovníkoch v malých robotníckych domčekoch na Trnávke medzi niekoľkými krčmami, v prízemnom teple medzi domami smerom na Duslo a odtiaľ prišiel vtip o bulharskom áno a nie spolu s kariérou Roba Grigorova a bratislavského ska.

Pri áno ste točili hlavou „nie“ a pri nie ste ňou kývali ako na „áno“ a všetci sa smiali. Každý rok sa našli nové deti, ktoré nevedeli, ako povedať áno a nie po bulharsky, a nevedeli to ani ich rodičia, ktorým to večer spolužiaci ukázali a tento bratislavský folklór z bulharskej enklávy sladkých paprík a rajčín sa rozšíril do celého sveta a dnes je súčasťou nášho jazyka a nášho myslenia, no už nejde o zeleninu z fóliovníkov ani o exotickú predstavu sveta, v ktorom odpovedajú ľudia naopak, tak ako sa nedá prevŕtať do Austrálie či vyletieť na vyhliadkovom balóne na Mesiac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hra o tróny v hlavách naruby

Ale už vtedy, na základnej škole na Cádrovej, niektorí nechápali, že to je vtip a osvojovali si svet naopak a odpovede naruby ako základ svojho budúceho uvažovania a vzťahu ku skutočnosti. Nové technológie nám mali v eufórii spojenej s ich náhlym príchodom pomôcť.

Pred dvadsiatimi rokmi sa objavovali seriózne štúdie o tom, že prežívame novú kognitívnu revolúciu a že vďaka dostupnosti všetkého si všetko osvojíme rýchlejšie a dokážeme s tým naložiť rovnako ako renesanční vzdelanci s tlačeným písmom a rozšírením základnej schopnosti čítať a primerane reprodukovať to, čo sme sa z čítania naučili.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Roberta Metsolová.

Maďarská ani poľská vláda nemôžu z dlhodobého hľadiska ignorovať proeurópske nastavenie obyvateľstva.


Viktória Serdült 10m
Varšava. Ilustračné foto.

Pre krajiny ako Poľsko alebo Maďarsko by bolo prijatie eura jednou z etáp obnovy dôveryhodnosti.


Wojciech Przybylski 16m
Zuzana Kepplová.

Ani bardi západného politického myslenia akosi nepočítajú s Ukrajincami.


27. máj
ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.


27. máj
SkryťZatvoriť reklamu