SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Nevíťazstvo Putina, strestest Orbánom a Sulíkova reality šou

Neúčasť prezidentky na Zelenského prejave opäť otvára otázku jej poradcov.

Týždeň Petra Schutza (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Udalosť týždňa

Miliardy pre Ukrajinu.

Neuveriteľných 40 miliárd amerických dolárov z Kongresu pre Ukrajinu (celý US obranný rozpočet je zhruba 600 miliárd) je skvelá odpoveď na čoraz rozšírenejšie názory, že Putin sa zariaďuje na dlhú („opotrebovaciu“) vojnu preto, lebo verí, že pomoc USA (aj EÚ) Kyjevu bude ochabovať. Skrátka, že to „prestane Bidena baviť“, až si zráta náklady a výsledky (v SR hovoríme „hodnota za peniaze“) pri cválajúcej americkej inflácii.

Nuž, ak sa Putin fakt na toto spolieha (autor netuší, najfrekventovanejší analytický naratív znie „nevidím Putinovi do hlavy“ ), tak sa opäť strategicky prepočítal. Existujú totiž (iba) dve politiky, v ktorých má aj napriek inflácii Biden úplnú podporu republikánov: Čína a Ukrajina (Rusko).

Inak hlásenie CIA, že Rusi meškajú asi dva týždne za pozíciami, na ktorých sa plánovali nachádzať v Donbase už teraz, ako aj neistoty Pentagonu, kde – pre zmenu – nevedia, „či Putin bude končiť v Donbase, alebo sa pokúsi získať aj iné územia“ sa zlievajú s kritikou únikov informácií z tajných služieb. Publicita, ako CIA a spol. pomáhali spravodajskými prostriedkami (aj z vesmíru) Ukrajincom vystrieľať už asi dvanásť ruských generálov, je vraj kontraproduktívna, keďže dáva za pravdu kremeľskému naratívu, že na Ukrajine je „zástupná“ (proxy) vojna, ktorú v skutočnosti vedú Rusi s USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Udalosť II

Boj o európske sankcie.

Ak Orbán vytrvá pri maďarskom „nem, nem soha“ na ropné embargo, bude to znamenať väčšie i cennejšie víťazstvo Putina, ako dobytie celého Donbasu aj s Odesou. A, samozrejme, veľkú porážku EÚ, ktorá si okamžite a s väčšou silou, než čokoľvek predtým, vynúti otvoriť otázku väčšinového rozhodovania, čiže zrušenia práva veta v bezpečnostno-zahraničnopolitickej agende.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Roberta Metsolová.

Maďarská ani poľská vláda nemôžu z dlhodobého hľadiska ignorovať proeurópske nastavenie obyvateľstva.


Viktória Serdült 20m
Varšava. Ilustračné foto.

Pre krajiny ako Poľsko alebo Maďarsko by bolo prijatie eura jednou z etáp obnovy dôveryhodnosti.


Wojciech Przybylski 26m
Zuzana Kepplová.

Ani bardi západného politického myslenia akosi nepočítajú s Ukrajincami.


27. máj
ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.


27. máj
SkryťZatvoriť reklamu