Autorka pôsobí v združení Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.)
Lídri koalície predstavujú návrhy, ako pomôcť ľuďom zvládnuť rastúce ceny. Ani devastačný vplyv pandémie, energetickej krízy a vojny na Ukrajine na naše peňaženky ich však nepresvedčili, aby na pomoc domácnostiam využili všetky dostupné nástroje, ktorými sú finančná pomoc, podporné programy a funkčná legislatíva.
Podpora obnovy domov pred zimou
Pomoc štátu v tejto kritickej situácii čoraz viac krajín vníma ako dlhodobú investíciu do kvality bývania, zdravia a ovzdušia, ktorá zníži účty za energie a bude aj jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť závislosti od ruského plynu. Maximálny objem financií dávajú na renováciu rodinných domov a bytov a zlepšenie ich tepelno-izolačných vlastností.
Všetky dostupné finančné zdroje, napríklad z plánu obnovy (Obnov dom), európskych štrukturálnych a investičných fondov (Program Slovensko, Zelená domácnostiam), Environmentálneho fondu a Modernizačného fondu je preto kľúčové rýchlo sprístupniť čo najväčšiemu počtu štandardných a paralelne aj nízkopríjmových domácností.
Vytvoriť a spustiť takéto výzvy s naozaj dostatočným množstvom financií treba hneď, aby domácnosti (ale aj samosprávy a podnikatelia) stihli rekonštrukcie ešte do zimy a znížili si tak spotrebu, a teda i účty za energie, už na budúci rok.
Jedným zo zdrojov financovania môže byť aj nový úniový systém obchodovania s emisnými povolenkami (ETS) a Sociálny klimatický fond. Napríklad v Nemecku z neho financujú rekonštrukcie domov či kúrenia z obnoviteľných zdrojov energie. Česi z ETS už dnes financujú program Zelená úsporám. Naprieč politikami jednoducho treba zaviesť systém "znečisťovateľ platí" a získané financie investovať do komplexnej nízkoemisnej obnovy budov.
Hoci sa avizovaný jednorazový príspevok sto eur netýka dôchodcov, ktorých dôchodky sú minimálne, práve oni často žijú na vidieku v priveľkých nezrekonštruovaných domoch. Chudobou trpia aj dôchodcovia v bytovkách, pretože často žijú sami alebo splácajú exekúciu či hypotéku svojich detí. Navrhovaná jednorazová pomoc teda obsiahne časť obyvateľov, ktorí ju vôbec nepotrebujú, a vynechá značnú časť, ako napríklad ZŤP, ktorá ju potrebuje akútne.