SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Predpoveď vojny sa naplnila. A Rusko ju prehrá

Roky po porážke a rozpade Ruska budú pre Slovensko obdobím veľkých príležitostí, očakáva americký politológ.

Buča, kostol a masové hroby (Zdroj: Jozef Jakubčo, SME)

Autor je šéfredaktorom Českého rozhlasu Plus

Americký politológ George Friedman vždy považoval hranice medzi Ruskom a európskymi krajinami za jednu z geopolitických zlomových línií 21. storočia, kde môže vypuknúť nové „zemetrasenie“.

„Rusko sa v najbližšom desaťročí nestane globálnou veľmocou, nemá však na výber – musí sa stať hlavnou regionálnou veľmocou. A to znamená, že sa dostane do konfliktu s Európou.

Rusko však v konečnom dôsledku nemôže vyhrať. Hlboké vnútorné problémy, masívny pokles počtu obyvateľov a žalostná infraštruktúra pochovajú jeho dlhodobé vyhliadky. Napokon sa ako veľmoc rozpadne.

Rusko sa rozpadlo v roku 1917 a znovu v roku 1991. Jeho vojenská moc sa však zrúti oveľa skôr – bude to krátko po roku 2020,“ napísal Friedman v knihe Nasledujúcich 100 rokov už v roku 2009!

Naozaj, v roku 2009.

V čom je Friedman presný

Ani Friedman nie je, pochopiteľne, vlastníkom krištáľovej gule, z ktorej neomylne číta budúcnosť. No jeho predpovede, vychádzajúce z historického skúmania, hlbokej analýzy medzinárodných vzťahov, premýšľania o bezpečnostných, ekonomických a politických otázkach, sú stále poučné. A to aj keď sa mýli, napríklad v odhadovanej reakcii NATO, Nemecka a Francúzska i celej Európskej únie na konflikt s Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj jeho omyly ukazujú na osobitosti súčasného vývoja, zvraty, ktoré si málo všímame.

V roku 2015, po okupácii Krymu, v rozhovore pre denník SME Friedman povedal: „Konflikt medzi Ruskom a Európou sa podľa mňa ešte neskončil. Ukrajina je kľúčová pre ruské národné záujmy, bez nej je Rusko zraniteľné. Rusko má za sebou mnoho prehier, dúfalo, že na východe Ukrajiny vypukne veľké povstanie. Otázka štatútu Ukrajiny je dôležitá aj pre Západ, lebo ak by ju Rusko opäť ovládlo, dostalo by sa na hranicu Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska.

Otázka teraz je, ako ďaleko to zájde. Vo vašej časti sveta, kde som sa aj ja narodil, musíte byť obzvlášť obozretní, lebo sa to často končí tou najhoršou možnosťou.“

Tu Friedman, žiaľ, odhadoval presne – najhoršou možnosťou sa to naozaj skončilo. Rusko vyvolalo konflikt, ktorého podoba je horšia, ako sme si vedeli predstaviť a ktorého trvanie sa nik neodváži predpovedať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


5 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h

Bez SaS by koalícia vládla s menšinou poslancov.


a 1 ďalší 6 h

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo.

SaS dala Hegerovi príležitosť.


5 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


5 h
Peter Tkačenko

Koalícia má šancu vzniknúť nanovo.


6 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


7 h
SkryťZatvoriť reklamu