Autor je odborník na epidemiológiu
Ako vedci sa musíme priznať, že o epidemiológii opičích kiahní veľa nevieme. Pred tohtoročným vypuknutím opičích kiahní v Európe sme mali zaznamenaných iba zopár desiatok prípadov, prípadov prenosu z človeka na človeka bolo ešte menej.
Kvalitná a štatisticky silná epidemiologická štúdia však musí obsahovať tisíce prípadov prenosu infekcie. Opičie kiahne preto poriadne spoznáme až teraz.
Názorným príkladom toho, ako málo poznáme opičie kiahne, je fakt, že pred tohtoročným vypuknutím ochorenia v Európe nebol zaznamenaný prenos opičích kiahní sexuálnym prenosom, ktorý sa ani nikdy pri ňom neočakával. Teraz sa však väčšina identifikovaných prípadov nakazila práve sexuálnym prenosom.
Takáto zmena vzorcov pri prenose ochorenia je vždy alarmujúca a je dôvodom na dôraznú obozretnosť.

Dobré správy
Najdôležitejším faktorom, ktorý hrá v náš prospech, je, že vakcína proti pravým kiahňam je účinná aj proti opičím kiahňam, keďže oba vírusy sú si podobné. Fakt, že nemusíme vyvíjať novú vakcínu, je v tomto prípade nezaplatiteľným benefitom.
Druhou dobrou správou je, že ani napriek rýchlemu nárastu prípadov v posledných dňoch sa opičie kiahne nešíria v ľudskej populácii až tak ľahko. Na prenos infekcie je potrebný veľmi blízky a intímny kontakt. Žiadny „covid-22“ sa teda nekoná.
Na prenos infekcie je potrebný predĺžený intímny fyzický kontakt s telom infekčnej osoby, prenos telesných tekutín (napríklad sliny), spoločná posteľ a posteľná bielizeň, prípadne spoločný príbor.
Prenos aerosólom sa momentálne stále skúma, keďže lézie sa najprv tvoria v hrdle (preto prenos slinami) a je teda teoreticky možné, že k prenosu môže dôjsť aj kýchnutím alebo kašľaním. Epidemiologicky však tento spôsob šírenia nebol dokázaný ani v jednom z potvrdených prípadov.
Treťou dobrou správou je, že v Európe sa šíri miernejšia forma opičích kiahní, ktorá patrí do západoafrického kládu. Pomer úmrtí k nakazeným prípadom je v tomto kláde výrazne menší ako jedno percento, čo je v priamom kontraste s konžským kládom, kde je smrtnosť až desať percent.