Autor je študent a environmentálny aktivista
V pondelok 30. mája sa v Bruseli začína samit Európskej rady, na ktorom sa bude rokovať o embargu na ruskú ropu. Slovenská pozícia bola dlho nejasná.
Na vine sú predovšetkým protichodné postoje predsedu vlády Eduarda Hegera a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý má v kompetencii slovenský energetický mix (teda to, z akých zdrojov majú Slováci energie). Heger embargo spočiatku opatrne podporil. Sulík, známy svojimi klimapopieračskými názormi, bol, naopak, od začiatku proti.
Pozícia Slovenska, s ktorou na samit cestuje premiér, je už známa. Dobrá správa je, že sa nepridávame k Maďarsku, ktoré plánuje embargo vetovať. Horšie je, že si plánujeme pýtať výnimku. A teda sa nepridávame k väčšine krajín Európskej únie, ktoré embargo podporili.
Od 24. februára 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu, poslali krajiny EÚ Kremľu približne 60 miliárd eur . Je najvyšší čas zastaviť našu závislosť od fosílnych palív a zdrojov, ktoré zapríčiňujú klimatickú krízu a utrpenie miliónov našich susedov. Hoci je jasné, že nákupom fosílnych palív z Ruska podporujeme zabíjanie civilistov na Ukrajine, premiér Heger žiada výnimku z ropného embarga až do roku 2024. Zvyšné krajiny EÚ sa pritom chcú odstrihnúť už do konca tohto roka.