Autor je teológ a spisovateľ
Grécke úrady minulý rok zastavili neofašistickú stranu Zlatý úsvit. Vo väzení skončil jej zakladateľ, poslanci a ľudia napojení na paramilitantné zložky formácie, ktorá sa hlásila k akémusi mystickému helenizmu, rasovým mystériám a civilizačným bludom.
Keď v období po krachu Grécka získaval dvojpercentné výsledky, vydával sa Zlatý úsvit za kresťanskú tradicionalistickú stranu, vyzdvihoval rodinu ako základ bielej gréckej spoločnosti a trval na väčšej úlohe ortodoxnej cirkvi.
Grécka ortodoxná cirkev aj grécka konzervatívna pravica dlhodobo udržiavali nejednoznačnosť v otázke falošného kresťanského presvedčenia, postaveného na zmesi pohanskej poverčivosti, infantilnom chápaní novozákonných textov a odpore k demokracii.
Zlatý úsvit dnes neexistuje, grécka spoločnosť má naďalej svoje problémy, no súčasťou jej verejného politického života už nie je strana, ktorá sa stala nástrojom inštrumentalizácie falošných presvedčení a rasovej pýchy.
Grécka ústavnosť a slovenská nostalgia za Tisom
Gréci si ako jedni z prvých v dejinách osvojili princíp slobody a demokracie a ich dedičná spätosť s myšlienkami rovnoprávnosti ich priviedla k obnoveniu moderného demokratického poriadku a ústavnosti.
Na Slovensku v dôsledku skúsenosti s klérofašistickým režimom takzvaného slovenského štátu vieme, ako dokážu totalitné a zároveň detské myšlienky meniť spoločnosť a priviesť ju na okraj existencie.