SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Kresťanstvo má byť zdrojom inšpirácie, nie nástrojom šikanovania a strachu

Iné kresťanstvo je možné.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

Volal sa Jean-Marc Prieur, v 90. rokoch prispel k prelomovému poznaniu najstarších gréckych textov z kresťanského prostredia, ako tretiaka si ma zobral do textového výskumného laboratória CNRS na Univerzite v Štrasburgu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S textmi, ich zvyškami, na palimpsestoch, vo zvitkoch, v moľami zničených fóliách sme pracovali ako vo virologickom laboratóriu, v bielych plášťoch, s pinzetami, pipetami, skalpelmi, UV lampami. Jedávali sme na chodbe a vracali sme sa, aby sme poskladali rébusy z Blízkeho východu, Afriky a európskych kláštorov.

Jean-Georges Heintz vyučoval na biblickej škole v Jeruzaleme, v École du Louvre prednášal klinové písmo, Asýriu, prvú kaligrafickú matematiku, oblečený ako Indiana Jones medzi Bejrútom, Baalbekom, Jeruzalemom a svojimi študentmi v Európe.

Stal sa editorom najvýznamnejšej zbierky asýrskych nápisov, jediný človek 20. storočia, ktorý vedel pierkom napísať mená asýrskych bohov v reči, ktorej rozumeli. Vďaka nemu a jeho prácam sa stal Starý zákon súčasťou širšieho myšlienkového kontextu intelektuálnej a neskôr teologickej produkcie Blízkeho východu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A Pierre Maraval, špecialista na patristiku, žáner cirkevní otcovia, opakovane prechádzal trasy svätého Pavla, snažil sa na podnebí a úrode pochopiť, akým spôsobom sa rozvíjalo rané kresťanstvo v prostredí blízkovýchodného a stredovýchodného poľnohospodárstva, ako nahrádzalo poverčivosť, amulety, totemy a obetovania a menilo svet na skutočnosť, ktorá už nie je výsledkom rozmaru starých bohov, ale životného princípu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rusko opäť demonštrovalo svoj prístup k dielam.


32m
Zuzana Kepplová.

Takto to dnes vyzerá, pán minister.


41m
Ilustračný obrázok

Keby sme radšej premýšľali, aké služby ľuďom ponúknuť.


2 h
Zničené mesto Buča po ústupe ruských vojakov.

Ak ich nezastavíme, vrátia sa znova.


Visegrad Insight a 1 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu