SME

ZKH píše: Matovičová, Čaputová a umenie mlčať

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matovičová odkázala prezidentke, že má mlčať

Igor Matovič už o prezidentke Čaputovej povedal všeličo. Najnovšie sme sa však od jeho manželky Pavlíny dozvedeli odpoveď na otázku, že čo by prezidentke odkázala ako žena žene. A ona odpovedala toto: „Žena sa nemusí do všetkého miešať a niekedy je mlčanie zlatom.“

V čase, keď v tejto krajine hovorí hocikto hocičo, keď tu lietajú idioti, debili, psychopati a aj fašistické hovná ako nadávky len tak parlamentom, je to pozoruhodný výrok.

Predstava, že ženy vo funkciách by mali robiť niečo iné ako muži, sa nesie celým mandátom prezidentky Čaputovej. Len nedávno počúvala od opozície, že sa mala zastať vyšetrovateľky inšpekcie Santusovej ako žena ženy. S týmto naratívom inak často pracuje aj poslankyňa Tabák – neustále opakuje, že všetky ženy by mali za každých okolností držať spolu, a oháňa sa ženstvom hore-dolu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je niečo, čo nám prinesie viac žien vo funkciách, tak je to koniec tejto predstavy – že ženy sú iné a mali by sa správať inak. Že ak je žena vo funkcii, má mlčať. A muži tu môžu valcovať pravidlá a ísť si spanilú jazdu agresie a vulgarizmov.

Najmä v týždni, keď sa manžel pani Matovičovej sám prirovnal k Židom počas holokaustu, je tento výrok zaujímavý. Otázka je, kto a kedy by mal teda mlčať.

Mala by som k tomu pár komentárov, ale v rámci pokoja v duši k tomu dodám len moje obľúbené meme, ktoré sa hodí takmer na každú koaličnú tlačovku posledných týždňov.

Deti sú v psychickej vojne, štát to nezvláda

Po dvoch rokoch pandémie sú deti v zúfalom stave. Detské psychiatrie vyzerajú ako vojnová medicína – na lôžkových oddeleniach sa robí triáž a berú len deti, ktoré sa chcú zabiť a hrozí im veľké nebezpečie. Pre ostatné nemajú miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí lekári sa deťom s vážnymi problémami snažia pomôcť aspoň tak, že ich hospitalizujú na iné oddelenie a psychiater dochádza aspoň tam. Na Slovensku máme 40 detských psychiatrov na 800-tisíc detí. Šialenstvo.

Do toho všetkého napísali moje kolegyne Soňa Jánošová a Mia Žureková tragický príbeh detskej psychiatrickej liečebne v Hrani. Opisujú v ňom fyzické tresty, fackanie detí s diagnózami, kazajky aj sprchu dvakrát týždenne. Deti nemôžu komunikovať s rodičmi.

Jedna z pacientiek opisuje, ako 12-ročná strávila niekoľko mesiacov v Hrani – sebapoškodzovala sa, pretože ju jej nevlastný otec týral. V liečebni ju predávkovali silnými psychiatrickými liekmi.

Príbeh je to ťaživý, no podstatný. Liečebňa v Hrani je jediná (!) na Slovensku pre deti a dorast. No aj keby sme zajtra otvorili liečebne na západnom a strednom Slovensku, dopadlo by to možno podobne ako tá v Hrani. Navyše, kto by v nich pracoval? Už teraz nemáme pre deti psychiatrov a terapeutov – terapie sú drahé a čakačka je nekonečná.

SkryťVypnúť reklamu

A to sme ešte len pri deťoch. Čo psychické zdravie dospelých? Ako sú na tom matky samoživiteľky po pandémii? A čo lekári, lekárky či sestry? Neliečené traumy sú najhoršie traumy a máme ich všetci. Je na čase s tým niečo začať robiť. Sonin a Miin článok môže byť začiatkom debaty, ako by to nemalo vyzerať.

Kraus zaspal dobu, jeho talkshow je cringe

Z článkov ma tento týždeň zaujal opäť Respekt. Andrea Procházková – megatalentovaná mladá novinárka, ktorá sa raketovo stala rovno zástupkyňou šéfredaktora, si tento týždeň všímala talkshow Jana Krausa.

Už dlhšie je vidno, že ako sa spoločnosť posúva, moderátor Kraus až tak veľmi nie. Humor zabudnutý v 90. rokoch je niekedy trápny, niekedy ponižujúci a často toxický. Andrea si všimla jeho rozhovor s hercom Jiřím Mádlom. Ten v šou prišiel propagovať film, ktorý sa venuje terapii ľudí závislých od sexu.

SkryťVypnúť reklamu

Tu je krátky úryvok zo stĺpčeka Respektu. Podpisujem.

Dobrá správa pre nás plešatých

Iste, zatiaľ plešatá nie som a vravíte si – o čom to točí? Lenže ja mám diagnózu, ktorá sa v slovenskom zdravotníctve nazýva genderovo nekorektne „chlapská plešivosť“.

Súvisí s genetikou a hormonálnymi nerovnováhami a treba sa s tým aj psychicky aj spoločensky nejako vyrovnať. Tento týždeň nás plešatejúcich alebo plešatých potešila správa, že americká FDA schválila liek, ktorý pomohol mnohým pacientom, aby im opäť narástli vlasy.

Vo vzorke 1200 pacientov bolo 40 percent takých, ktorým sa za 36 týždňov podarilo získať vlasy naspäť. Zostáva mi dúfať, že ak raz na to príde, budem patriť medzi tých šťastných 40 percent.

Ak by ste článok hľadali v slovenčine, napísala o tom aj moja kolegyňa Denisa Koleničová tu.

SkryťVypnúť reklamu

Musíme viesť diskusiu bez emócií

Každý, kto zažil partnerské násilie, vie, že sa nedajú robiť rýchle a jednoduché závery. Že dynamiky v takomto vzťahu sú náročné, ťažko opísateľné a skúsenosť je to neprenosná. Ja som v takomto vzťahu prežila tri roky a dodnes sa mi o detailoch ťažko rozpráva.

Stáva sa mi preto, že lepšie rozumiem normálnym, nevybičovaným debatám o partnerskom násilí a že niekedy počujem zrejme iný message, ako počuje niekto iný. Tento týždeň som sa odvážila po niekoľkých týždňoch predsa poskytnúť našim divákom pohľad na súdny spor Johnnyho Deppa a Amber Heard od niekoho, kto roky rieši presne tento typ vzťahov a partnerského násilia. Od niekoho, kto veľmi citlivo a opatrne komunikuje a dokonca nemal žiadne necitlivé a ultimátne vyhlásenia ani na adresu herečky, ani herca.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorili sme o necitlivosti spoločnosti, o tom, kde sa v ľuďoch vlastne berie tá zloba a či by niečo podobne intímne vôbec malo byť vysielané naživo. Zaujímavý pohľad na to pomerne komplexne ponúka článok v The New York Times, ktorý opisuje mašinériu sociálnych sietí, ktorá sa počas tohto súdu spustila.

Ešte lepšie to opisuje článok v The Time o tom, či vôbec existuje perfektná obeť násilia. Tik-tok a instagram v tom majú jasno, verím, že vy budete trocha racionálnejší a pokojnejší a dokážete sa pozrieť na tieto články a na môj rozhovor bez emócií a s otvorenou mysľou.

Rozhovor s Idou Želinskou bol pre mňa ťažký najmä preto, že som vedela, čo to spustí. Hejt, nenávisť a nechutné komentáre. E-maily, správy, komenty. To všetko sa začalo už o hodinu po spustení a ja si stále kladiem otázku – prečo sa nedokážeme o partnerskom násilí rozprávať normálne?

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Tip na podcast týždňa

Lenka Kabrhelová len nedávno odišla z Českého rozhlasu a Vinohradskej 12 a založila si vlastný podcast, ktorý sa volá 5:59. Nedávno mala na pražskej Náplavce aj živé vysielanie s divákmi a pozvala si ekonóma Tomáša Sedláčka. Ak ho ešte nepoznáte, mali by ste.

Tomáš spája témy viery, filozofie a ekonómie a vie o tom rozprávať tak zaujímavo, že my ostatní to dokážeme hodiny počúvať. Jeho pohľad na neustály rast, na infláciu, ale aj na vojnu a to, ako to mení pravidlá ekonomiky pre západný svet, je zaujímavý a diskusia s Lenkou je môj tohtotýždňový tip na podcast týždňa.

Hudobná bodka

Bez toho, aby som sa chválila a vy ste mi závideli, na budúci týždeň idem na koncert Jacoba Colliera. Jeho fanúšičkou je moja sestra a ja som jej lístky kúpila na narodeniny.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho hlas je balzam na dušu a jeho multiinštrumentálny talent je nevídaný a tak trocha neuveriteľný. Dnešná hudobná bodka na záver je Make Me Cry od Jacoba Colliera. Poplakať si je niekedy oslobodzujúce, skúste to s Jacobom.

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste ôsme vydanie môjho newslettra ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi. Ak chcete podporiť nezávislú žurnalistiku a zároveň mi urobiť náskok v štatistikách, ktoré chodia riaditeľovi vydavateľstva Alexejovi Fulmekovi každý mesiac, budeme radi, ak si predplatíte denník SME cez akýkoľvek môj článok. Ďakujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 564
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 654
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 291
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 884
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 614
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 808
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 709
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


55

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


8
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5

Málokedy chodí karma takto expresne.


16
  1. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  2. Věra Tepličková: Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  4. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  5. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  6. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  7. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  8. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 780
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 769
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 095
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 497
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 952
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 776
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 671
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 10 836
  1. Věra Tepličková: Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu