Milé čitateľky, milí čitatelia,
posledné dni sme Igorom Matovičom opäť presýtení. Už vieme, že aj keď sa na chvíľu stiahne, nepočujeme o ňom pár dní, opäť sa plnou silou vynorí a zamorí celý verejný priestor a my nebudeme mať na výber, len sa s ním zaoberať.
A budeme si klásť otázku: ako sme sa dostali do bodu, keď vlastne zvažujeme, v čom všetkom sa Igor Matovič k Robertovi Ficovi približuje a dokedy platí, že je voľbou menšieho zla.
Potom sa prirodzene pýtame, kto nakoniec Matoviča zastaví. Nielen preto, aby sme už nemuseli mať podobné úvahy, ale aj preto, aby nenarastal počet voličov, pre ktorých Robert Fico a jeho otvorená náruč pre fašistov bude prijateľnejšia než Matovičova koalícia.
Štýl politiky Igora Matoviča nedevastuje len nervy jeho kritikov, ale aj chápanie politiky a tým aj niektoré demokratické inštitúcie. Oslabuje aj svojho šéfa vo vláde, ktorému vlastne v strane šéfuje.
Navyše jeho strana OĽaNO je len obálkou pre meno večného víťaza a jediného možného šéfa: Igora Matoviča. Vytvoril mocenský stroj, v ktorom o každom koliesku rozhoduje len on.
OĽaNO je vlastne len výťahom do parlamentu. Matovičovi to tak vyhovuje. Každý člen musí byť vymeniteľný a musí o tom vedieť.
Michal Katuška sa pokúsil zodpovedať otázku, prečo vlastne Heger Matoviča neodvolá. A tak sa pozrel na anatómiu Matovičovej strany, ktorú jej šéf od začiatku "budoval ako uzavreté spoločenstvo" a starostlivo stráži, kto do nej vstúpi.
"Ako jediný predseda politickej strany na Slovensku môže podľa stanov sám rozhodovať, koho prijme za člena a koho vylúči. Takú možnosť nemajú ani šéfovia extrémistických strán," píše Katuška.
Čítajte: Najčastejšia otázka znie: Prečo Heger Matoviča neodvolá?
Koalícia s fašistami
Popritom Matovič prekročil ďalší rubikon, keď v záujme prelomenia prezidentkinho veta zorganizoval "hlasovaciu koalíciu a fašistami". Podľa kolegu Petra Tkačenka takáto koalícia bude mať "ďalekosiahle politické, hospodárske aj spoločenské konzekvencie".
"Konštatovanie o zrode 'tieňovej' hnedej koalície je síce banálne, ale opakuje sa právom. Potvrdenie spolku s kotlebovcami neznamená, že sa teraz rozpadne 'nominálna' koalícia, ale je to symbolický prelom a odteraz sa smie takpovediac všetko," píše Tkačenko.
Mnohých však zaujala Matovičova argumentácia, že tentoraz s fašistami hlasovali vlastne všetci, lebo niektorí hlasovali s kotlebovcami za prelomenie veta, alebo s mazurekovcami proti. Prečo je tento argument absurdný?
"Koalícia sa tvorí ako prostriedok na zmenu statusu quo, vedome sa do nej vstupuje. V opozícii sa 'zostáva' a nikto nemá vplyv na ostatných členov opozície a ich správanie. Keď sa niekto počas demonštrácie pozerá doma do steny, tiež tým nevstúpil do koalície so všetkými, ktorí sa na proteste nezúčastnili. Preto v minulom volebnom období Matovičovi nikto nevyčítal, keď v opozícii hlasoval proti vládnym návrhom 'spolu' s ĽSNS," vysvetľuje komentátor a dodáva, že "aby sa k niekto znížil k takej argumentácii, musel by byť udretý nejakým objemnejším mechom alebo zákerný manipulátor."
Čítajte: Matovič dal poslancom ponuku, ktorú nemohli odmietnuť
Pamätáte sa na Babindol, kde si takmer všetci zarobili?
V roku 2018 sme písali o dedine so 700 obyvateľmi, o Babindole. Odvtedy sa stala synonymom eurofondovej korupcie, keďže niektorí obyvatelia a im blízke firmy dokázali dokopy získať 27 miliónov eur na dotáciách od Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Kolega Roman Cuprik sa po štyroch rokoch vrátil ku kauze Babindol, aby zistil, čo sa udialo s firmami potom, ako sa eurofondy minuli, a čo s podozreniami robí polícia. Prečo sa vlastne tie kauzy nevyšetrovali?
Naznačil to počas svojho priznania bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Keď vyšetrovateľom hovoril o svojich zločinoch, spomenul aj túto kauzu. Vtedajší šéf NAKA Peter Hraško mu vraj hovoril o tom, ako sa jeden svedok priznal, že v kauze Babindol figuruje ako biely kôň.
"Konkrétne hovoril o Norovi Bödörovi a nejakých ďalších ľuďoch z Babindola, ktorí mali čerpať prostriedky Pôdohospodárskej platobnej agentúry neoprávnene prostredníctvom fiktívnych firiem," povedal Makó s tým, že na meno svedka si nespomína.
Čítajte: Babindol, dedina neobmedzených možností. Ako sa zarába z eurofondov
Kedy sa skončí vojna?
"Táto vojna sa začala v televízii, táto vojna sa v televízii musí aj skončiť. Skončí sa, keď v nej niekto vystúpi a povie, že vojna bola chybou a že ju prehrali. Inak tomu Rusi neuveria. Ani Nemci neverili, ako sa v koncentračných táboroch vraždilo, keď im o tom hovorili Američania. Museli vidieť svojich lídrov na procese v Norimbergu, aby si uvedomili, čo sa všetko dialo," odpovedá mladý ukrajinský režisér na otázku kolegyne Kristíny Kúdelovej, ako by sa dalo Rusom vysvetliť, o čom vojna na Ukrajine je.
Ihor Ivanko, ktorý sa pridal k domobrane, dostal povolenie od ukrajinských úradov, aby sa v Bratislave zúčastnil na premiére filmu, ktorý natočil o svojom dedkovi, slávnom kameramanovi.
Lenže Ivanko v rozhovore vysvetľuje, že on vlastne ani neprišiel predstaviť film, ale aby mohol povedať, čo sa u nich na Ukrajine deje.
Čítajte: Režisér Ivanko: Táto vojna sa skončí, až keď to Rusom niekto oznámi v televízii
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME