SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

RTVS potrebuje odvahu (píše Michal Havran)

Nikdy nebudeme BBC, ale máme šancu priblížiť sa kvalite českých susedov.

Rozhlas a televízia Slovenska (Zdroj: TASR)

Autor je teológ a spisovateľ

Roky počúvame, že RTVS by mala byť ako ČT. Väčšina ľudí si pod tým predstaví zmes kvalitných televíznych seriálov, spravodajstvo na vlastnom okruhu a istú inštitucionálnu prestíž. Z mnohých relácií Českej televízie sa stali samostatné kultúrne inštitúcie – rozhovory Václava Moravca, nočné profilové medailóny so zaujímavými ľuďmi a to, čo sa dnes nazýva high quality TV.

Podstatou uceleného pocitu z produkcie ČT, hoci aj Praha má vlastných politických predátorov, lobistov a producentov, je však niečo iné. Česká televízia vo svojej produkcii dlhodobo jasne zadefinovala, čo je kultúrnou podstatou jej práce, zameriava sa na mapovanie, systematizáciu a spracovanie českej a moravskej krajiny a udržiava audiovizuálnu scénu v centre pozornosti spoločnosti práve preto, že je súčasťou kolektívnej českej identity.

Český filmový priemysel dokáže takisto vyprodukovať podpriemerné a urážlivé nezmysly. V systéme nazývanom česká komédia o chlípnych mužoch a mladých lyžiarkach v Špindloch, Tatrách alebo „pši moži“ nájdeme rovnako podradnú produkciu ako u nás, no nie vo verejnoprávnom priestore.

Predovšetkým však ČT, akokoľvek vystavovaná politickej zlovôli rovnako ako všade v Európe, nerezignovala na formovanie a kanonizovanie kultúrnej identity národa a dokázala, že aj pomerne mladé kultúrne inštitúcie – v porovnaní s dĺžkou existencie divadla alebo opery – dokážu a musia reflektovať stav spoločnosti v jej najdiskrétnejších tvorivých a abstraktných prejavoch.

Nedeľné televízne tragédie

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz.

Z Arcy zrejme vyvádzali milióny už pred bankrotom.


17m

Karikatúra denníka SME (Vico).


2 h
Peter Schutz.

Neznalosť a ignorancia v kombinácii s negatívnou emóciou dokážu zatemniť mozog.


3 h
Publicista Matúš Ritomský.

Rozpory v konaní SaS spochybňujú vládnu krízu ako hodnotový súboj.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu