SME

Z Auvergne do Toulouse (píše Michal Havran)

Tour de France Michala Havrana - druhá etapa.

Albi, Francúzsko (Zdroj: Adobe stock)

Autor je teológ a spisovateľ

V Centrálnom masíve je vždy iné počasie. Iné ako v Burgundsku, iné ako v Midi a Dordogne, iné ako pod Parížom, pod sopkami, na vrchole Puy de Dôme, ústrednom zrezanom vulkáne, jednom z osemdesiatich, ktoré formujú horizont Auvergne.

Tadiaľto kráčali rímske légie do boja proti Galom v ich opevnenom hlavnom meste, dnešnom Lyone, na jeho úpätí vzniká Cantal a St. Nectaire, tvrdé zrejúce syry, v údoliach sú kostoly vyzdobené čiernymi románskymi madonami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odtiaľ, z hôr zasvätených Rimanmi Merkúrovi, schádzali o storočia neskôr pútnici zo severnej a strednej Európy, z Puy-en-Velay na Toulouse a cez baskické Pyreneje do Santiaga de Compostela.

Spomienky na reformáciu

V Auvergne uvidíš starú duchovnú krajinu, spirituálnu zvážnicu odchyľujúcu sa od vplyvov severu a langue d’oi, severnej, starofranskej francúzštiny smerom k Stredomoriu.

Ale ešte nie, ešte ťa čakajú ruiny trubadúrskej šľachty vo Ventadour, kde panoval prázdnemu svetu a plným lesom Bernart de Ventadorn, v údoliach z Vláčilových iniciačných filmov, kde sa gaštanové pralesy miešajú s cyprusmi, magický liečivý katolicizmus s katarskou herézou, náhorné plošiny Cévennes nad mestečkom Uzès s plytkými a rýchlymi potokmi, pri ktorých prorokovali prví hugenotskí kazatelia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A tam sa v septembri zastavíš, na bohoslužbách pod stromami, na Assemblée du Desért, spomienke na prenasledovanie reformovaných rodín, ktorých potomkovia ušli do Holandska, Spojeného kráľovstva na Spitalfield v Londýne, pri Bricklane a do Škótska a niektorí až do Uhorského kráľovstva a opýtaš sa ich, prečo majú stále katarské rodinné mená, ako si všimol teológ a filozof z Univerzity v Montpelier Michel Jas a dovtípil sa, že atavizmus k heréze je v údoliach padajúcich z Auvergne, rozbiehajúcich sa na pobrežie za Montpelier prirodzený, neporaziteľný a stále živý.

V Aubracu, na náhornej planine, vyfúkanej tristo druhmi vetrov a dažďov pochopíš, aká dôležitá je kamenná strecha na salašoch, ako dokáže ochrániť na miestach, kde v lete v noci klesá teplota pod nulu, kúsok od pivníc, kde dozrieva rokfort a stojí najvýznamnejšia templárska komandéria Couvertoirade, kde sa od prvých pastierskych kultúr a presunu dobytka medzi pastvinami ako hlavné jedlo podával aligot – zemiaková kaša zamiešaná s roztopeným syrom, kde ti nalejú čoraz svetlejšie ružové víno a muži sa odvážia chodiť v lete po dedinských chodníkoch v tielkach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kde sa dá stále okúpať v riekach ako v Dordogne pri Sarlat-la-Canéda, najväčšej pamiatkovej rezervácii krajiny po Paríži, kde žil Étienne de la Boétie v pieskovcom dome medzi kultúrou hľuzoviek, storočnej vojny a kačacej pečene, ako rozumel dobrovoľnému zotročeniu, o ktorom písal počas morových epidémii v Bordeaux, odkiaľ v poslednej chvíli ušiel ako ty predvlani na chatu pod Ďumbierom.

A prevezieš sa cez viadukt v Millau, vrátiš sa späť, lebo to ešte nie je tvoja trajektória, si na prvom juhu, bez mora, v hustých lesoch s úrodou gaštanov, gaštanovou múkou v chlebe a v koláčoch, s gaštanovými džemami a gaštanovými zákuskami, kde zabíjala beštia z Gevaudanu a kde cirkev pestovala protiosvietenské povery.

No vrátiš sa a zvrtneš sa na juhozápad, do najteplejšieho Francúzska, do Midi-Toulousain, katarského mesta ruží, kde comte z Toulouse chránili odpadlíkov, židov, kabalistov, kde sa ľudia modlili v tajných skladacích kostoloch.

Dnes si ľahneš pri rieke, už si ďaleko od prvej línie okcitánskej poézie, no v okolitých sadoch a lazoch ešte stále počuť najstarší románsky moderný jazyk, na námestiach s fontánou a platanom, archetype okcitánskeho oddychu civilizácie žijúcej v tieni pred silným slnkom, za sebou si nechal plošiny Aubracu a Millevaches.

V stopách Richarda Levie srdce

Sto kilometrov od teba je Mare Nostrum, plodové jazero našich kultúr a jazykov, púšťaš sa dole, po rovnakej ceste, ktorou prešiel Richard Levie srdce cestou na tretiu krížovú výpravu, do svätyne Rocamadour vytesanej do skál nad dordonskými údoliami, kde v jaskyni Lascaux nechávali na stenách prví ľudia svoje plány do budúcnosti a svoje mystické úlovky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ešte si nevošiel do Toulouse, slnko je príliš vysoko, krúžiš po Albi, kde vyvraždili všetkých katarov a prejdeš sa až k pevnosti Montségur, kde dali René Nelli a Joë Bousquet osadiť pamätnú tabuľu za upálených veriacich zavraždených katolíckou cirkvou. Bolo to tak dávno, že z ich náboženstva ostal iba Otčenáš, ktorým sa modlia v pyrenejských dedinách.

Večer bude chladnejšie, zlomený front padajúci z Centrálneho masívu ochladí rieky a jazerá, no v Toulouse sa už nedá žiť, za ostatné roky tam teplota stúpa na viac ako 40 stupňov. Detské rozprašovače chladnej vody a fontány sú prázdne, prázdne sú aj ulice a obchody, krajina prahne, posúva sa do subtropického pásma, klimatická lavína strháva všetok život. Cyprusy sa menia na žlté vysušené čelenky, gaštany strácajú kôru, ľudia utekajú z miest pred horúčavou, tak ako v 14. storočí pred inkvizičnými tribúnami, o ktorých písal Le Roy Ladurie.

Je čas odísť. Pohneš sa po starých cestách nazývaných napoleonská magistrála smerom na Via Domitiana, peší pútnici idú lesmi, občas stretneš kavalierov, blížiš sa k pyrenejskému masívu, ale nepúšťaj sa dole ku Carcassonne, ocitneš sa v Aragone a Béziers, v andorskej pasci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vrátiš sa popod masív na sever, po starej pútnickej ceste k oceánu, necháš si pocit bohatej, nekodifikovanej krajiny, kde žili všetci spolu až do chvíle, kým ich náboženská moc nezačala zabíjať a nútiť k exilu.

Nápisy sa budú meniť, opúšťaš Okcitániu, opúšťaš staré dŕžavy anglickej koruny, si hlbšie na severozápad, vzduch v Tarascone je ostrejší a sýtejší. Tam si oddýchneš, v kempoch pri horských riekach, tam uvidíš, kde sa narodil Henrich IV., ktorý vymenil Paríž za jednu omšu a zradil svojich protestantských princov, tam si na hranici kultúr, prichádzaš k siedmim Provinciám, do krajiny s vlastným písmom a vlastnými účesmi, jazykom znejúcim ako prvý jazyk ľudstva.

Pri vjazde do Saint-Jean-de-Luz vieš, že si v Euskal Herria, v Baskicku, medzi oceánom a Pyrenejami, v bezpečí od cestovateľov v čase.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


141
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu