Článok sa zakladá na fiktívnych udalostiach a nefiktívnych javoch a osobách.
Učitelia prišli už tradične v žltých tričkách. Zhromaždení okolo fontány Lipový kvet na Námestí slobody žiadali za zvuku rapkáčov vyššie mzdy. Mnohí do mikrofónu hovorili o dôstojnom postavení a lepších pracovných podmienkach ako rovnako dôležitých, no spojila ich požiadavka na zvýšenie platov aspoň nad mieru inflácie.
Zatiaľ sa pod oknami prezidentského paláca začali schádzať skupinky občanov, ktorí sa odeli do bielej. Chceli tak signalizovať, že sú profesionáli, sú na svoju prácu pyšní, lebo je to dobrá práca a je aj dobre platená. Prišli tí, ktorí sa cítia ohodnotení a na dôkaz si ukazovali výplatné pásky.
Zmätení novinári sa ich pýtali, či prišli protestovať proti požiadavkám učiteľov. „Kdeže, chceme len osláviť svoju prácu, pretože si myslíme, že ju vykonávame dobre, sme ľudia na správnom mieste a spoločnosť nás preto aj vie finančne ohodnotiť,“ povedal ružolíci hovorca Anton Postih.
Zaregistroval si doménu #HrdíNaMzdu a viedol spoločnosť spokojných naprieč rozličnými povolaniami. „Ak ste spokojní, dajte o tom vedieť a pridajte sa k nám. Máme dosť toho, že ulice a námestia si vzali len ľudia so zlou emóciou, ktorí kričia a hania. My sa chceme pochváliť a chceme sa o tento pocit podeliť s verejnosťou. Nemáme žiadne odbory, neorganizujeme sa okolo našej spokojnosti, a preto aspoň takto raz v roku dávame o sebe vedieť.“
Minister práce Milan Okraj prejavil sympatie k bielotričkárom a tento rok si zarečnil na ich pódiu.
K protestom sa vyjadril aj generálny prokurátor Maroš Nitrička s tým, že síce to nespadá do jeho kompetencie, ale mnohí doňho dobiedzali, aby vyjavil, kde ležia jeho sympatie. Pozastavil sa, oprel bicykel o rozkvitnutý strom a sformuloval pár viet na sociálnu sieť.
O umení zostať stáť vedľa, keď sa dvaja hádajú. O múdrosti, ktorú človek nosí v sebe a nezíska ju s funkciou. O výhode, ktorú dáva nezúčastnený pohľad. O potrebe zastavenia sa pod rozkvitnutým stromom.
Keď občania fotili preplnené koše
Na portáli Pokľak nechceli tému zneužívať. Povedali si, že raz vidieť je ako stokrát počuť. Preto zvolili fotoreportáž. Ukázali čitateľom, ako učitelia lenivo posedkávajú ešte aj na proteste za vyššie mzdy. Vulgárne plagáty nebolo treba ani komentovať. Vnorením do davu vznikol dojem, že na oboch protestoch je rovnaký počet účastníkov.