SME

Rusko je veľmoc, ale zostane ňou? (píše Petra Procházková)

Čo emigrant, to odlišná predstava, čo sa má stať s Putinom a jeho ríšou.

Státisíce Rusov utiekli, zostal jediný významný opozičný líder Alexej Navaľnyj – za mrežami. (Zdroj: TASR/AP)

Autorka je redaktorkou českého Deníka N

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nechoď tam,“ Sergej sa ku mne naklonil cmúľajúc posledný kúsok Sacherovej torty, akoby si chcel lahodnú chuť uchovať na jazyku čo najdlhšie. Tváril sa sprisahanecky. „Sú to margináli nastrčení tajnými službami.“

Mal na mysli akciu ruských emigrantov, ktorá sa konala tento víkend v Prahe. Aj on je ruským emigrantom. A aj pred jeho akciou v Prahe začiatkom júla ma iní moji ruskí priatelia žijúci v Európe varovali. „To sú zlí Rusi. Agenti!“

S mnohými sa stretávam v kultovej kaviarni Slavia, kde sa stretávali českí intelektuáli, sprisahanci, odporcovia komunistického režimu premiešaní s agentmi viac či menej sympatizujúcimi s disentom.

Tento duch tu zostal a moje sedenia s ruskými emigrantmi, z ktorých niektorí odišli pred vojnou na Ukrajine a iní až po 24. februári 2022, sú presiaknuté vyhraneným individualizmom, ktorý je intelektuálom taký vlastný. Nechuťou deliť sa o svoju výnimočnosť a túžbou stať sa raz prezidentom nového Ruska. Alebo aspoň lídrom ruskej opozície v emigrácii.

Slavia so svojimi skvelými zákuskami a výhľadom na Národné divadlo sa stáva horúcou frontovou líniou.

Na zjazdoch rôznych ruských emigrantských skupín a prúdov teraz trávim aj víkendy a zďaleka nestíham všetky. Rusov za hranicami v posledných mesiacoch nezvyčajne pribudlo. Ako vždy odchádzajú tí vzdelanejší, slobodomyseľnejší, schopnejší a napokon aj majetnejší. Je jasné, kto v Rusku zostáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Päť vĺn ruskej emigrácie

Za posledných päť mesiacov opustili Rusko stovky tisíc ľudí. Stali sa súčasťou piatej emigrantskej vlny, ktorá trvá zhruba od roku 2010. Prvé tri sa dali do pohybu kvôli boľševikom.

Prvá: po Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii v roku 1917 utekali šľachtici, dôstojníci, podnikatelia, duchovní i inteligencia vrátane vynikajúcich spisovateľov a hudobníkov.

Medzi rokmi 1918 až 1920 opustilo Rusko vyše milióna ľudí. Usadzovali sa v Sofii, Belehrade, Berlíne, Paríži, ale aj v Prahe alebo Šanghaji.

Druhá pripadá na 40. roky minulého storočia. Ľudia, ktorí sa ocitli na Nemcami okupovanom území, v strachu z perzekúcií utekali pred postupujúcou Červenou armádou na Západ.

Strach z návratu mali aj sovietski vojnoví zajatci. Tí, ktorí boli na území oslobodenom Britmi a Američanmi, sa dlho neradovali – skoro milión ich obe veľmoci vrátili Stalinovi, ktorý ich poslal do lágrov. Koľko obyvateľov ZSSR sa nakoniec rozplynulo v Európe, ale aj v USA, Kanade, Južnej Afrike či v Austrálii, nikto nevie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C93GK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ako sa vyznať v utilitaristickom chaose zákerného klamára?


3
Beata Balogová.

Kontrola mocných je kontrola našich vlastných investícií do štátu. Nech tú kontrolu vykonáva NKÚ, novinári alebo nadácie.


1
Extrémista Daniel Bombic na Slavíne.

Zabudnime na falošné príbehy o sovietskych hrdinoch a slovenských zbabelcoch.


1

Určite sa mu aj veľmi cnelo.


11
SkryťZatvoriť reklamu