Autor je minister zdravotníctva SR
Vyše 120-tisíc ľudí na Slovensku má obmedzený prístup k preventívnym prehliadkam či štandardnej ambulantnej liečbe.
Cena za tento stav je pritom často vyššia, ako si môže Slovensko dovoliť, či už v oblasti zdravotnej, etickej, ale v neposlednom rade aj prozaicky – ekonomickej. Je viac ako potrebné súčasný stav zmeniť.
Len nedávno sme predstavili prvé kontúry legislatívnych zmien v oblasti zdravotných odvodov. Zaoberáme sa fungovaním celého systému zdravotných odvodov. No jedna z najpodstatnejších otázok, ktorá sa (opäť) otvára, je postavenie ľudí s nedoplatkom na poistnom v systéme zdravotnej starostlivosti.
Po sedemnástich rokoch legislatívneho, respektíve jedenástich rokoch praktického fungovania súčasného systému už dokážeme relevantne vyhodnotiť reálne výsledky.
V stručnosti možno povedať, že pozitívny dosah reštrikcií sa nepreukázal. Zato komplikácie sú očividné.
Dekáda obmedzovania úkonov
Súčasné postavenie dlžníka na zdravotných odvodoch je všeobecne známe. V prípade, ak zdravotná poisťovňa eviduje dlh, jej klient má prístup len k neodkladnej zdravotnej starostlivosti – k úkonom pri náhlej zmene zdravotného stavu, pri ohrození života alebo zdravia...
Všetky ostatné vrátane preventívnych prehliadok si pacient s nedoplatkom musí hradiť z vlastných zdrojov alebo sú preňho nedostupné.
Dnes platné pravidlá mali možno správny zámer – motivovať k plateniu zdravotných odvodov. Faktom však ostáva, že prax nepotvrdila zvýšený záujem platiť zdravotné odvody.