Autor je štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Spomínate si na fenomenálny úspech našich "zlatých" chlapcov v Göteborgu, od ktorého nedávno uplynulo dvadsať rokov? Alebo si na chvíľu predstavte všetky tie víťazné etapy Petra Sagana na Grand Tours, medaily slalomárky Petry Vlhovej, góly dnes už svetoznámeho Mareka Hamšíka alebo výkony 18-ročného Juraja Slafkovského, ktorého si v drafte NHL 2022 rovno z prvého miesta vybral klub Montreal Canadiens, čo je priam historický míľnik.
A mohol by som pokračovať, napríklad úspechmi z olympiády v Londýne a majstrovstiev sveta či Európy Danky Bartekovej, ktorá nás zastupuje v Medzinárodnom olympijskom výbore, alebo nezabudnuteľnými olympijskými výsledkami Mateja Tótha, ktorý sa len nedávno stal riaditeľom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Prečo to všetko spomínam?
Športová diplomacia a naša reklama
Všetci menovaní športovci a športovkyne, ale aj mnohí ďalší svojím pôsobením hrdo reprezentujú Slovensko. Šíria dobré meno našej krajiny, budujú imidž a robia nám vo svete tú najlepšiu reklamu.
V tomto zmysle by sa dalo povedať, že Petra Vlhová, Danka Barteková alebo Juraj Slafkovský sú v rámci diplomacie našimi dôležitými "kolegami".
Šport vždy bol významným prvkom medzinárodnej politiky a užitočným diplomatickým nástrojom. Má moc prispieť k pokojnému riešeniu sporov aj k zmierneniu napätia medzi krajinami, čo je prípad napríklad tzv. pingpongovej diplomacie (historické oteplenie vzťahov medzi komunistickou Čínou a USA v 70. rokoch 20. storočia).