Ako by sme mali nazvať človeka, ktorý zabráni nekalej činnosti tak, že ju oznámi akejkoľvek inštancii schopnej zabrániť jej pokračovaniu? A aké je správne sloveso na opis činnosti, keď napríklad letuška presne týmto spôsobom zabráni v činnosti pilotovi, ktorý sa dostavil do stroja ťažšieho ako vzduch v hojne intoxikovanom stave?
Možno je to sloveso udať – a možno nie. Človek „udavač“ je však rozhodne z temnej sféry.
„Ľudia s charakterovými deficitmi, kam udavači bezpochyby patria, mali už dostatok času prejaviť sa aj v demokratických pomeroch,“ napísal Fedor Gál v roku 2015. Na mysli mal, prirodzene, osoby, ktoré sa pred rokom 1989 infiltrovali do disidentských priestorov, odkiaľ potom donášali Štátnej bezpečnosti.
Česká Transparency International sa v roku 2009 venovala pojmu „udavač“ v prieskume, kde položila rovnakú otázku ako ja v úvode. Vyšlo im, že 52 percent odpovedí obsahovalo neutrálny alebo pozitívny výraz (oznamovateľ, poctivec alebo upozorňovateľ), 25 percent negatívny výraz a 23 percent ambivalentný: „... jako negativní byly hodnoceny výrazy jako udavač, práskač, bonzák nebo potížista, mezi ambivalentní byly řazeny výrazy dobrodruh, idealista, naivka, informátor, aktivista, sebevrah, kamikadze atd.“