Autor je chargé d’affaires Veľvyslanectva USA na Slovensku
Ukrajina, krajina, na ktorú od roku 2014 útočí Rusko, už pol roka odoláva masívnemu bombardovaniu, obliehaniu miest a zverstvám páchaným na jej obyvateľoch. Ukrajina bojuje nielen za svoju demokraciu, ale aj za svoje prežitie ako nezávislej krajiny.
Na 24. augusta pripadá 31. výročie nezávislosti Ukrajiny. Žiaľ, v tento deň si zároveň pripomíname šesť mesiacov od nevyprovokovanej, rozsiahlej invázie ruskej vlády na Ukrajinu.
Toto výročie vychádza len tri dni po 21. auguste, keď si Slovensko pripomína sovietsku nevyprovokovanú okupáciu Československa po invázii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, ktorá zmarila nádeje a sny Československa o slobodnejšej krajine.
Som presvedčený, že táto skúsenosť a zverstvá, ktoré nasledovali po sovietskej invázii, sú jedným z dôvodov, prečo ľudia na Slovensku tak dobre chápu, čo prináša ruská agresia, a prečo musíme zostať jednotní v podpore suverenity a demokracie Ukrajiny.
Celosvetová reakcia na vojnu Vladimira Putina proti Ukrajine bola taká silná a mnohých dojala, pretože pri vedení tejto vojny sme videli dôkazy – takmer na dennej báze – o násilí, ničení, devastácii a smrti.
Správy o tom, že ruskí predstavitelia dohliadajú na takzvané „filtračné“ operácie, spolu s dôkazmi o tom, že jeho sily vypočúvali, zadržiavali, vysídľovali alebo násilne deportovali milióny ukrajinských občanov vrátane detí, sa právom stretli s pobúrením.
Všetci sme videli zábery následkov ruských bômb, ktoré zasiahli civilistov ukrývajúcich sa v školách, divadlách a nemocniciach. Nezávislé médiá a humanitárne organizácie zdokumentovali popravy v mestách ako Buča a Irpiň, mučenie uniformovaného aj civilného personálu a celé mestá ako Mariupoľ, ktoré sú odrezané od základných potrieb a zároveň znášajú devastáciu a brutálnu okupáciu.
Spojené štáty podporujú celý rad medzinárodných vyšetrovaní zverstiev na Ukrajine. Patria sem vyšetrovania vedené Medzinárodným trestným súdom, Organizáciou Spojených národov a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Slovensko sa k týmto snahám pripojilo 25 policajtmi a štyrmi prokurátormi, ktorí prispeli svojimi odbornými znalosťami k vyšetrovaniu.
Spojené štáty sú pripravené podporovať vnútroštátne súdy na celom svete, ktoré majú právomoc nad osobami obvinenými zo spáchania medzinárodných zločinov. Budeme tiež pokračovať v spolupráci s medzinárodným spoločenstvom s cieľom pomôcť Ukrajine pri obnove.
Od 24. februára Spojené štáty tiež vyčlenili takmer 10 miliárd dolárov na bezpečnostnú pomoc. Táto pomoc zahŕňa delostrelecké systémy a muníciu, obrnené vozidlá a moderné systémy protivzdušnej obrany pre Ukrajinu. Ako spojenci NATO stojíme bok po boku so Slovenskom a podporujeme susednú Ukrajinu.
Slovensko doteraz schválilo Ukrajine bezpečnostnú a humanitárnu pomoc vo výške 190 miliónov eur, čím sa zaradilo medzi najväčších darcov na svete. Vďaka tomu sa Ukrajina stala odolnejšou a na Ukrajinu sa vrátilo viac ako 2,6 milióna vysídlených osôb, čo je viac ako tretina tých, ktorí pôvodne utiekli.
Napriek obrovským nákladom, ktoré Vladimir Putin spôsobil Ukrajine a svetu, sankcie Spojených štátov a našich partnerov a spojencov majú za cieľ prinútiť Kremeľ, aby zastavil násilie, a vyberajú si daň na ruskom hospodárstve, ktoré si vyžiadalo bezprecedentné (a neudržateľné) zásahy Kremľa, aby sa zabránilo značným škodám.
Ekonómovia predpovedajú, že v dlhodobejšom horizonte, keď sa sankcie rozšíria a sprísnia, ruskej vláde dôjde taktika vyčkávania a skutočné náklady jej konania sa stanú pre ruský ľud bolestne reálnymi.
Koordinované sankcie zmrazili viac ako polovicu rezerv ruskej centrálnej banky, teda peňazí, ktoré by Kremeľ inak použil na financovanie svojej vojnovej mašinérie. Nedostatočný prístup k dovážaným a hotovým výrobkom, najmä k tovarom so sofistikovanými technológiami, vytvoril prekážky a časom ešte viac zhorší výrobu, dopravu a obchod, a čo je dôležité, aj výrobu a údržbu vojenskej techniky.
Zatiaľ čo sankcie naďalej znižujú Putinove bojové schopnosti, ukrajinské sily úspešne bránia svoju krajinu a ukrajinský ľud je jednotnejší ako kedykoľvek predtým.
Od februára, keď sa začala invázia Ruska v plnom rozsahu, sa k Spojeným štátom pripojilo viac ako 50 krajín, aby poskytli Ukrajine bezpečnostnú pomoc. Spolu s partnermi a spojencami, ako je Slovensko, urýchľujeme dodávky ešte väčšieho množstva zbraní, ktoré Ukrajina tak účinne používa na svoju obranu.
Od Majdanu cez washingtonský Kapitol po Radu Európskej únie, široká podpora pre Ukrajinu ukázala, že nevyprovokované útoky na suverénne, nezávislé štáty nezostanú bez odpovede a budú mať veľmi vysokú cenu. Spojené štáty a ich spojenci a partneri na celom svete sú jednotnejší ako kedykoľvek predtým.
Budeme naďalej stáť na strane Ukrajiny a podporovať jej boj o prežitie a zároveň sa budeme usilovať o posilnenie európskej bezpečnosti a demokratických hodnôt. Stojíme pri Ukrajine, pretože hranice a dodávky potravín nie sú predmetom vyjednávania. Stojíme pri Ukrajine, pretože ľudské práva sú nespochybniteľné. Stojíme pri Ukrajine, pretože je to správne.
Autor: Nicholas Namba