SME

ZKH píše: Dôstojné pôrody pre ženy stále v nedohľadne

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nenaučili sme sa spolu žiť ani v pokojných časoch

Tesne pred odchodom na dovolenku som bola v drogérii v nákupnom centre. Za pokladnicou bola približne 60-ročná pani a rozprávala sa so zákazníkom tak nahlas, že ju bolo počuť na celú predajňu. Riešili už vtedy aktuálnu vládnu krízu a pani vôbec nemala v láske Richarda Sulíka.

Vykrikovala, že ju to nezaujíma (chápem), a potom začala hulákať, že by niekto mal Sulíka zabiť.

Dvihla som hlavu od regálu, pán bol ticho a nesmelo sa ošíval. Za tým dodala, že kvôli ministrovi hospodárstva musí chodiť v nedeľu do práce, pretože chce teplé rožky. Položila som všetky veci a odišla z obchodu bez nákupu.

SkryťVypnúť reklamu

Richard Sulík určite nemusí byť každému sympatický ani s ním nemusí každý súhlasiť. Vykrikovať na celú predajňu, že ho treba zabiť, to už je však naozaj prisilná káva. Myslieť si, že kvôli jeho statusu o teplých rožkoch robia ľudia víkendové služby, je prosto lož. Zdalo by sa, že toto je nejaký bizarný zážitok, no stačí ísť do krčmy v Senci a človek si vypočuje zmätené reči o USA, Putinovi, NATO, ale aj o našej vlastnej bezpečnosti.

Nechápte ma zle. Ja mám veľmi rada debaty, kde sa diskutuje a ľudia nesúhlasia. Výmena argumentov, myšlienok, pohľadov. Nehľadám súhlas, hľadám kultivovanú debatu založenú aspoň na bazálnych faktoch.

Ako žiť v krajine, kde polovica občanov volí extrémistov, populistov a je fanúšikom Ruska? Ako sa vyrovnať s tým, že sused odvedľa nahlas vzdychol, že sme mali všetkých Rómov radšej poslať počas druhej svetovej vojny do plynu?

SkryťVypnúť reklamu

A ako vlastne prežiť v krajine, kde značná časť občanov nepremýšľa nad budúcnosťou krajiny a volí podľa momentálnej emócie vo volebnej miestnosti? Ako vlastne koexistovať v krajine, kde časť ľudí sa rozhodla rezignovať na rácio a plne sa odovzdáva vlnám hejtu a nenávisti?

Mám mnohých rovesníkov, ktorí sa rozhodli ísť žiť inde. Zväčša takí, ktorí tu najviac chýbajú. Majú UCL, Harvard, Cambridge, žijú v Prahe, vo Viedni či v Londýne. Pri dôvodoch, prečo sa nechcú vrátiť, najčastejšie nepočuť peniaze. Najčastejšie mi hovoria o kultúre, rešpekte, o vulgarizácii a o tom, ako sa necítia doma príjemne. Hovoria o bežnom živote bežných ľudí.

Vykrikujeme v obchode, nenávidíme celkom otvorene a o veciach, o ktorých horlivo debatujeme, zväčša neovládame ani základné fakty. Pri prvej príležitosti sa vyvŕšime a vreštíme – najlepšie na niekoho slabšieho. Matku s kočíkom, seniora alebo nejakého človeka bez domova.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhliadky však nie sú dobré ani pre tých, čo tu zostali. Politika je čoraz vulgárnejšia, ľudia (niekedy aj právom) sú čoraz viac nahnevaní. Kríza je, kam sa človek pozrie – klimatická, v zdravotníctve, v školstve. Vysoká inflácia, vysoké doplatky za kúrenie, vojna u suseda. Čakajú nás ťažké časy, lenže my sme sa spolu normálne žiť nenaučili ani v tých pokojných.

Dôstojný pôrod u nás stále v nedohľadne

Možno ste zachytili, možno nie, ale moja dobrá priateľka Veronika Cifrová Ostrihoňová minulý piatok porodila krásneho chlapčeka Šimona. Pred pôrodom sme sa rozprávali o tom, kam vlastne pôjde rodiť a prečo.

V roku 2016 sme sedeli obe v kine Lumière na novinárskej projekcii dokumentu Medzi nami. Dokument ukazuje stav pôrodníctva na Slovensku nepekne, ale pravdivo. Nemožnosť rodiť dôstojne platí pre celú krajinu a príbehy drvivej väčšiny mojich priateliek spája jedno – prežili, síce s psychickými a často aj fyzickými ťažkosťami, ale aspoň dieťa je zdravé. Vieme to už roky, netvárme sa, že nie.

SkryťVypnúť reklamu

Veronika sa nakoniec rozhodla rodiť v Brne. O svojom zážitku napísala krátky post na instagrame a nedá sa nesúhlasiť. Iste, pôrodnícke boxy oddelené plachtou nie sú dôstojné miesto na pôrod. Predsa len je však najpodstatnejšie to, ako sa k vám správa personál. Či je vyčerpaný, demotivovaný, ale aj to, či je ľudský.

Loading

...

Nie všetky ženy môžu ísť rodiť do Brna. Je neuveriteľné, že sme si ešte nevynútili lepšie podmienky a zatiaľ tu máme každých pár mesiacov len debatu o rodení detí a materniciach. Tento týždeň som počúvala podcast The Daily o interrupciách, kde hlavná hrdinka príbehu, ktorá bola proti interrupciám, povedala vzácnu vetu: We are pro birth, not pro life after birth. Inými slovami, mnohí konzervatívci riešia to, že sa má plod narodiť, ale neriešia ako ani aký život vlastne bude mať.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé ženy si nesú z pôrodov hlbokú traumu. Mnohé hovoria, že by chceli ešte jedno dieťa, ale nie za takýchto podmienok. Mnohé deti si nesú traumy zo separácie s matkou po pôrode a riešia to neskôr na terapii.

Nie sú to „rozmaznanecké maniere“ ako mnohí hovoria. Sú to vedecké fakty. Je načase, aby sme vyžadovali pre ženy dôstojné pôrody, ktoré rešpektujú najnovšie poznatky v medicíne. To je totiž pro life, to je pro pre všetkých.

Veronike, Matejovi, ich prvorodenej Sáre a malému Šimimu veľa zdravíčka. Matej Sajfa Cifra bude mimochodom už na budúci týždeň mojím hosťom relácie Rozhovory ZKH naživo na Tyršáku. S Maťom, ale aj Tomášom Hudákom sa o 18.00 budeme rozprávať na tému Muž v 21. storočí.

Obaja sa stali nedávno otcami, obaja majú manželky feministky a obaja sú veľmi vtipní. Ako povedal Tomáš – veľké veci budú padať. Príďte, je to zadarmo v stredu 31. augusta na Tyršáku v Bratislave, budeme sa tešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Podcast týždňa: Zneužívanie aj gender škatuľky

So šéfredaktorom webu Seznam Zprávy Jiří Kubíkom mám tu česť už niekoľko rokov spolupracovať. Jeho podcastovú minisériu Ve stínu celibátu som vám už odporúčala. Jirka prišiel s pokračovaním, tentoraz je to tragický príbeh zneužívaného chlapca, ktorému pre jeho problémové správanie nikto neveril.

Roky ho zneužíval roky jeho učiteľ na základnej škole a Seznam sa k tomuto príbehu vracia. Počúvanie to nie je ľahké, ale je veľmi dôležité – pre nás všetkých, ktorí nie vždy rozumieme, ako títo predátori fungujú a ako vedia oklamať celé svoje okolie. Ve stínu – Nejlepší kamarádi je môj tip na podcast týždňa. Dopredu však upozorňujem, že je to naozaj náročné.

Druhý odporúčaný podcast odo mňa dávam zámerne pozitívnejší – na vyváženie. Vrátila som sa k dielom, ktoré som zameškala, a neľutovala som. Diel Girl scouts or boy scouts je príbeh dvoch dievčat, ktoré sú dvojčatá a majú v čase nakrúcania pred niekoľkými rokmi jedenásť.

SkryťVypnúť reklamu

Stoja pred rozhodnutím, či byť v skautskom oddiele dievčenskom alebo chlapčenskom. Je to také krásne a milé počúvanie, že ma normálne mrzí, že som to už počula.

The Daily sa vracia k ich príbehu po piatich rokoch, keď sú už v puberte. Je zaujímavé počuť, ako nespadajú do našich gender škatuliek 11-ročné deti a ako nerozumejú, prečo sme ich takto vytvorili. Je to ozaj majsterštuk, aj zvukový. Dajte si.

Hejtovanie nie je aktivizmus

Často sa vraciam k tejto diskusii s Barackom Obamom. Prihovára sa študentom a hovorí tam o tom, že hejtovať a odsúdiť, to nie je aktivizmus. Že nestačí iba na sociálnych sieťach niekoho odsúdiť. „If all you're doing is casting stones, you are probably not going to get that far,“ dodal Barack. Myslím na to často aj sama, aby som podobne nedopadla. Dúfam, že sa mi to darí.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Hudobná bodka

Dnešná hudobná bodka bude trocha iná. Pred pár rokmi som videla toto video o pesničke Shape of You od Eda Sheerana a extrémne ma to bavilo. Spolu s ďalšími autormi rozoberajú, ako ju vlastne vytvorili, ako v nej urobili rýchly rytmus, ako nad ňou uvažovali. Je to extrémne zaujímavé pozeranie a fascinujúce sledovať ich, bez ohľadu na to, či Shape of You milujete alebo nie.

Načítavam video...

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste osemnáste vydanie môjho newslettera ZKH píše. Dovolenka sa mi týmto končí, na budúci týždeň už riadne z pracovného tempa. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania zasa o týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 292
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 346
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 684
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 589
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 085
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 965
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 789
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


2
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


8
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


12
Peter Tkačenko.

Prezident môže ukázať, že mu aspoň na niečom záleží.


3
  1. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  2. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  3. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  4. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  6. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  7. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 268
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 023
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 18 946
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 354
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 354
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 456
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 790
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 5 397
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu