Autor je komentátor portálu noviny.sk
Stihne Richard Sulík so svojimi ministrami dôjsť do paláca a podať demisiu? Dobehne ho tesne pred bránou Igor Matovič, podá demisiu pred ním a nechá sa vyhlásiť za svätého mučeníka? Odídu obaja?
Celá krajina v napätí očakáva, čo sa stane, pritom je to takmer jedno. Nie celkom jedno, dokonca by sa na odchode ministra financií dala vybudovať celá nová falošná nádej, ale slovenská demokracia sa beznádejne rozliala. Plakať nad ňou je márne, keby ste však predsa chceli, môžete začať.
Pohrajme sa s lákavou predstavou, že Igor Matovič dokáže vyhodnotiť, kedy si po zakopnutí o vlastné nohy definitívne zlomí väz, a radšej než rýchly pád menšinovej vlády s predčasnými voľbami si vyberie predĺženie hry z parlamentnej lavice. Dotlačiť by ho k tomu mohol Boris Kollár, ktorý dal najavo, že formálne vládnuť bez väčšiny, a teda bez šance presadzovať svoje záujmy, mu nedáva zmysel.
Predseda Národnej rady má svoju povesť ešte z čias pred politickou kariérou. Hoci tá povesť nie je práve kvalifikáciou na druhú najvyššiu ústavnú funkciu, hovorí aj o tom, že jeho slovo má váhu, v dobrom i zlom. Pripusťme teda, hypoteticky, len na účely tohto textu, že privedie ministra financií k rozumu, či skôr k okraju priepasti a ten radšej odstúpi.
Darmo však prestane byť majiteľ jednoosobovej politickej eseročky OĽaNO ministrom, naďalej zostane lídrom koalície. To nie je formálna funkcia, z ktorej niekoho možno odvolať či vystrnadiť, ale skutkový stav.
Takto rozdal volič karty, a kým ich nerozdá znova, koalíciu vedie, jej trendy určuje a agendu diktuje Igor Matovič.
Premiérom bude stále jeho biely kôň na úrade vlády, vláda bude aj naďalej v plnej miere závislá od jeho rozmarov, nálad a predovšetkým od jeho spektakulárnych nápadov.
Hlad motivuje
Vždy môžeme, samozrejme, dúfať v boží zázrak. Bolo by to aspoň v súlade s obsahom koaličných politík.
Poslanci OĽaNO sa činia, čo im sily stačia, aby zabránili úplnej pohrome. Predkladajú do parlamentu návrh na zákaz nedeľného predaja aj osobitný odvod pre televízie a rádiá.
Ani ľudia Richarda Sulíka nezaháľajú, opäť oprašujú práva párov rovnakého pohlavia. Keď sa trochu posnažia, občan bude hladovať oddýchnutý a šťastný.
Ľudia z pozadia biznisu v ostatných dňoch stále častejšie hovoria o konkrétnych krokoch, ktoré smerujú k hromadnému prepúšťaniu a zastaveniu výroby vo veľkých priemyselných podnikoch. Nespomínajú pritom nejaké plány B pre hypotetické prípady, keby nastala situácia C či D, ale rozhodnutia zabaliť kšeft, ktorý by každým ďalším dňom generoval väčšiu stratu. Hlinikáreň Slovalco bola len prvou lastovičkou.
Pekári zasa bijú na poplach, že budú musieť odstaviť pece, pretože pri súčasnej cene energií si chlieb beztak nebude môcť takmer nikto dovoliť. Dokonca ani vtedy, keby naďalej dostával svoju obvyklú mzdu.