SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Nám sa revolúcia stať nemôže, ľudia to nedopustia (píše Arpád Soltész)

Keď sa dozviete o vyrabovanom obchode, na útek vám zostane len pár hodín.

Nedohodli sa, ale dohodli sa, že sa nedohodnú aj o týždeň. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Autor je komentátor portálu noviny.sk

Stihne Richard Sulík so svojimi ministrami dôjsť do paláca a podať demisiu? Dobehne ho tesne pred bránou Igor Matovič, podá demisiu pred ním a nechá sa vyhlásiť za svätého mučeníka? Odídu obaja?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celá krajina v napätí očakáva, čo sa stane, pritom je to takmer jedno. Nie celkom jedno, dokonca by sa na odchode ministra financií dala vybudovať celá nová falošná nádej, ale slovenská demokracia sa beznádejne rozliala. Plakať nad ňou je márne, keby ste však predsa chceli, môžete začať.

Pohrajme sa s lákavou predstavou, že Igor Matovič dokáže vyhodnotiť, kedy si po zakopnutí o vlastné nohy definitívne zlomí väz, a radšej než rýchly pád menšinovej vlády s predčasnými voľbami si vyberie predĺženie hry z parlamentnej lavice. Dotlačiť by ho k tomu mohol Boris Kollár, ktorý dal najavo, že formálne vládnuť bez väčšiny, a teda bez šance presadzovať svoje záujmy, mu nedáva zmysel.

Predseda Národnej rady má svoju povesť ešte z čias pred politickou kariérou. Hoci tá povesť nie je práve kvalifikáciou na druhú najvyššiu ústavnú funkciu, hovorí aj o tom, že jeho slovo má váhu, v dobrom i zlom. Pripusťme teda, hypoteticky, len na účely tohto textu, že privedie ministra financií k rozumu, či skôr k okraju priepasti a ten radšej odstúpi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Darmo však prestane byť majiteľ jednoosobovej politickej eseročky OĽaNO ministrom, naďalej zostane lídrom koalície. To nie je formálna funkcia, z ktorej niekoho možno odvolať či vystrnadiť, ale skutkový stav.

Takto rozdal volič karty, a kým ich nerozdá znova, koalíciu vedie, jej trendy určuje a agendu diktuje Igor Matovič.

Premiérom bude stále jeho biely kôň na úrade vlády, vláda bude aj naďalej v plnej miere závislá od jeho rozmarov, nálad a predovšetkým od jeho spektakulárnych nápadov.

Hlad motivuje

Vždy môžeme, samozrejme, dúfať v boží zázrak. Bolo by to aspoň v súlade s obsahom koaličných politík.

Poslanci OĽaNO sa činia, čo im sily stačia, aby zabránili úplnej pohrome. Predkladajú do parlamentu návrh na zákaz nedeľného predaja aj osobitný odvod pre televízie a rádiá.

Ani ľudia Richarda Sulíka nezaháľajú, opäť oprašujú práva párov rovnakého pohlavia. Keď sa trochu posnažia, občan bude hladovať oddýchnutý a šťastný.

Ľudia z pozadia biznisu v ostatných dňoch stále častejšie hovoria o konkrétnych krokoch, ktoré smerujú k hromadnému prepúšťaniu a zastaveniu výroby vo veľkých priemyselných podnikoch. Nespomínajú pritom nejaké plány B pre hypotetické prípady, keby nastala situácia C či D, ale rozhodnutia zabaliť kšeft, ktorý by každým ďalším dňom generoval väčšiu stratu. Hlinikáreň Slovalco bola len prvou lastovičkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pekári zasa bijú na poplach, že budú musieť odstaviť pece, pretože pri súčasnej cene energií si chlieb beztak nebude môcť takmer nikto dovoliť. Dokonca ani vtedy, keby naďalej dostával svoju obvyklú mzdu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jozef Ryník

Aj vysoké marže ziskuchtivých obchodníkov môžu za potravinovú infláciu v desiatkach percent.


3 h
Fedor Blaščák.

Pražskú jar odštartovala investigatívna žurnalistika a ukončila bitka po hokeji.


3 h
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a šéf Smeru Robert Fico.

Šéf Smeru nemôže vymývať európske mozgy.


3 h
Peter Schutz

O budúcnosti, ktorú Slovensku pripravujú Fico, Blaha a spol., vypovedá obdiv k Číne.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu