Autor je politológ a arabista, spolupracuje s Ústavom orientalistiky SAV
Ozbrojené zrážky medzi znepriatelenými milíciami v líbyjskom hlavnom meste Tripolis si minulý víkend vyžiadali desiatky mŕtvych a zranených. Túto severoafrickú krajinu už roky rozdeľuje zápas o moc medzi dvoma súperiacimi vládami a ich milíciami.
Medzinárodne uznávanú vládu národnej jednoty so sídlom v Tripolise, ležiacom v západnej časti Líbye, vedie premiér Abdal Hamíd Dubajba. Parlament však sídli v mestách Tobruk a Benghází na východe krajiny, ktorý vojensky kontroluje Líbyjská národná armáda v čele s Chalífom Haftarom, pričom politicky ju vedie Fathí Bášághá.
Kameňom úrazu sa tentoraz stali prezidentské voľby, ktoré sa mali konať koncom roka 2021, ale dodnes neboli. Vo februári preto parlament v Tobruku vyhlásil, že mandát Dubajbovej vlády sa po zmarených voľbách skončil, a následne odhlasoval vytvorenie dočasnej vlády vedenej Bášághom.
Toto rozhodnutie vláda v Tripolise neuznala. Boje prepukli po tom, ako sa nový premiér pokúsil prevziať moc v hlavnom meste.
Krajina odsúdená na nestabilitu
Ide tak o ďalší z radu konfliktov, v ktorých táto severoafrická krajina v posledných jedenástich rokoch uviazla. Menia sa síce mená aktérov, ale podstata problému zostáva rovnaká – ide o mocenský súboj medzi západným a východným regiónom, ktorý spôsobuje permanentnú politickú nestabilitu.