SME

Proti porazeneckej nálade (píše Michal Havran)

Slovensko si nezaslúži byť stratené ani odovzdané ako léno teroristickému štátu a klérofašistickým postavičkám.

Igor Matovič a členovia poslaneckého klubu OĽaNO. (Zdroj: TASR)

Autor je teológ a spisovateľ

Pred pár dňami mi jeden seriózny novinár napísal, že tejto krajine nič nedlhuje a má chuť odísť, podobne ako už dnes odchádzajú desiatky a stovky elitných vedcov, športovcov – v lepšom prípade do Prahy, v horšom do Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A, samozrejme, majú pravdu, nielen v osobných motívoch, ale predovšetkým keď hovoria, že Slovensko nie je krajinou pre ľudí, ktorí nechcú žiť v bigotnom skanzene ani v štáte, ktorý rezignoval na civilizačné ambície, ani v prostredí, kde je takmer nemožné mať za prácu primeranú a plnohodnotnú odmenu, kde ešte aj ľudia na takzvaných dobrých a na naše pomery prestížnych miestach musia brať fušky, kšefty a zháňať peniaze.

O tom sa nehovorí

Vieme, že sme uviazli v pasci stredného príjmu, že patríme k najchudobnejším z bohatých krajín, že spoločenská a politická diskusia o tom, ako sa vlastne na Slovensku žije, sa považovala za neprístojnú, pretože kapely majú hrať z lásky, herci z presvedčenia, spisovateľky písať z nejakých buditeľských podnetov, inžinieri stavať z obdivu ku krajine a učitelia učiť preto, lebo nič iné v živote nechceli a nevedeli robiť, celé roky chceli venovať za pár sto eur deťom a hrebendovskému odkazu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Preto je azda namieste otázka, či by školstvo s takými urodzenými ideálmi nemalo byť dobrovoľným podnikom. Ľudia pracujúci inde by cez víkendy mali vyrážať na spanilé jazdy do škôl a tam učiť a neprzniť ušľachtilú činnosť odovzdávania vedomostí peniazmi.

Tieto argumenty sa však v krajine, ktorá sa tridsať rokov zabáva pochybnými náboženskými bludmi a masovým vykrádaním seba samej, nepoužívajú, o chudobe alebo nedostatku nehovoríme, nehovoríme o platoch, životnej úrovni, nehovoríme o pracovných podmienkach, práve vo firmách, nehovoríme o tom, kam vlastne smerujeme, akú ekonomickú štruktúru budujeme a za koľko sme ochotní robiť.

No aj na to boli ľudia pripravení a vydržali by zmenu návykov, keby mali prostredie, v ktorom je štát nositeľom istého spoločenského zmyslu a dáva najavo, že vie, ako – postupnými krokmi z roka na rok – lepšie a účinnejšie povzbudzovať a sprevádzať tých, ktorí sa pustia do vlastného biznisu, a tých, ktorí zabezpečujú civilizačné ukotvenie krajiny.

Lenže nemáme ani to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Návrat tradičného porazenectva

Rozčarovanie a frustrácia už nie sú len vonkajším spoločenským znakom voličov proruských strán, ale všetkých. Kdekto chce odísť, kdekto zanevrel na spravodlivú a férovú spoločnosť, kdekto zo svojej privilegovanej pozície hlási otvorený defetizmus, porazenectvo, ktoré, zdá sa, pretrváva v Česku aj na Slovensku od čias, keď sme kapitulovali v tridsiatom ôsmom, neskôr v štyridsiatom ôsmom a potom v šesťdesiatom ôsmom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C968F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


12

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


3
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 2

Málokedy chodí karma takto expresne.


13
SkryťZatvoriť reklamu