SME

ZKH píše: Handzuš si zaslúži našu podporu

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Handzuš to urobil aj za nás, zaslúži si podporu

Dve správy tohto týždňa ma potešili - zásadný postoj hokejistu Michala Handzuša a pevné stanovisko skupiny Polemic.

Handzuš odišiel zo slovenského zväzu ľadového hokeja pre ich akože neutrálny postoj k hráčom v ruskej KHL. O športe viem holé nič, no vždy, keď sa aspoň trochu obtrie o nešportový svet, odhalí mentálny svet mnohých ľudí.

Roky som mala rozhovory s kolegami zo športu o ich remesle. Vždy sa mi zdalo, že športoví redaktori nerobia novinárčinu, ale štatistov. Že sú viac fanúšikovia než novinári. Že si tykajú s respondentmi, kladú im nekritické otázky a neprinášajú žiadne zásadné témy okrem toho, či sa zápas skončil 2 : 0.

SkryťVypnúť reklamu

Ich vysvetlenia roky boli, že tak to u nás funguje. Že inak by im nedali rozhovor. Suverénne najotrepanejší argument vždy bol, že "do športu politika nepatrí".

Lenže šport nevisí vo vákuu. Vždy sa v ňom odohrávala aj politika - Věra Čáslavská, Colin Kaepernick, ale aj Muhammad Ali, ktorý odmietol bojovať vo vojne vo Vietname aj za cenu toho, že prišiel o titul. Šprintéri Smith a Carlos v roku 1968 dvihli päste proti rasizmu.

Zároveň, a platí to aj opačne, mnohí politici zneužívajú šport na propagáciu svojej vízie sveta. Špeciálne to platí aj pre KHL a Vladimira Putina. Keď sa začala vojna, dosť podrobne som sa na to pýtala Jindřicha Šídla v tomto podcaste.

Načítavam... Putin používa šport roky na propagandu (2. 3. 2022)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Michala Handzuša som stretla dvakrát. Raz na Pohode, keď za mnou sedel aj s manželkou počas dňa a dosť dlho sa rozprávali o tom, aké knihy kúpia svojim deťom. Druhýkrát u nás v štúdiu, keď prišiel na rozhovor. Bystrý a rozhľadený človek, ktorý má jasné a pevné postoje.

SkryťVypnúť reklamu

Miroslava Šatana sme pozývali na rozhovor už viackrát, neúspešne. Preňho je to zrejme tak lepšie, my ostatní by sme sa podľa všetkého dozvedeli viac o jeho vnútornom myšlienkovom svete, a zostali by sme sklamaní. Zazneli by určite aj otázky o konšpiráciách a vrabce už dlho čvirikajú, že z tohto by Miroslav Šatan tak ľahko nevykorčuľoval.

Skupina Polemic zas tento víkend mala vystupovať na hodoch, kde je naplánovaný aj koncert skupiny Zóna A. Pankáč Koňýk sa posledné roky fotí s Marianom Kotlebom a poprednými menami neonacistickej scény.

 (zdroj: Instagram/Polemic)(zdroj: Instagram/Polemic)

Až príliš dlho sme tichučko sedeli a boli ticho pri každej náročnejšej diskusii. Až príliš dlho slušní ľudia mlčali, len aby si nenarobili problémy. Až príliš dlho sme oceňovali ľudí, ktorí si nikoho nepohnevajú a za žiadnych okolností nepovedia svoj názor. Možno aj preto je tu polovica národa zmietaná v absolútnom zmätku mysle a nevie povedať ani to, či by mala vojnu vyhrať Ukrajina alebo Rusko.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nejde len o vojnu - aj preto, že väčšina slušných ľudí bola doteraz ticho, mohli beztrestne mnohí kradnúť. Na ministerstvách, úradoch, v komunálnej politike.

Sudcovia často opakujú, že Štefan Harabin je Štefan Harabin. No väčšina z nich bola ticho, keď mal roky spanilú jazdu deštrukcie spravodlivosti.

Michal Handzuš iste dostane aj veľa hejtu. Pravdepodobne na to nie je zvyknutý. O to viac podpory by sa mu zišlo. Svojím postojom sa zastal nás všetkých a obhajuje aj naše postoje.

Nie je to banálne ani samozrejmé. Mohol byť tichučko a nerobiť si problémy. Tak ako ostatní celé desaťročia.

Pripájam aj náš nedávny rozhovor, kde sa rozprávame o športe. O jeho pohľade na premotivovaných rodičov detí, na podporu športu na Slovensku aj na covidové zdecimovanie športovísk.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Patagonia bojuje za Zem

Posledné týždne ma prepadala beznádej. Až tak, že to myslím už bolo počuť aj v otázkach a podcastoch, ktoré som robila. Nechuť a beznádej z politiky by som však po rokoch mala vedieť lepšie filtrovať, a preto je tohtotýždňový newsletter skôr pozitívny.

Zakladateľ značky Patagonia sa rozhodol pre nevídaný krok. Upravil majiteľskú štruktúru tak, aby firma nikdy nešla na burzu a všetky zisky navždy išli na boj proti klimatickej kríze. "Naším akcionárom je planéta Zem."

Iste, mohli by ste cynicky podotknúť, že miliardárovi sa takéto rozhodnutie robí ľahko. A predsa máme plný svet miliardárov, ktorí planétu skôr pľundrujú, ako by jej pomohli.

Na Slovensku máme ešte špecifickú skupinu milionárov, ktorí zbohatli na štáte po roku 1989 a spoločnosti vrátili akurát tak vztýčený prostredník.

SkryťVypnúť reklamu

Yvon Chouinard je mimochodom pán, ktorý sa s tým veľmi nebabre. Otvorene hovorí, že je čas, aby značky neboli ticho a stali sa hlasnejšími práve v politických témach. Je presvedčený, že mladá generácia očakáva od značiek, ktoré nosí, aby sa ozvali proti zlu.

Sám nastavil latku vysoko - aj v časoch, keď Trump znižoval korporátne dane, Patagonia ohlásila, že všetky ušetrené peniaze daruje.

Inšpiratívne. Handzuš, Polemic aj Chouinard.

Kniha týždňa: Rýchlokurz geniality

Už som viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora spomínala viackrát - je to jeden z mojich najobľúbenejších respondentov. Vyšla mu úplne čerstvá, ešte horúca kniha. Ja som si ju síce už kúpila, no zatiaľ tróni v kníhkupectve a čaká na vyzdvihnutie.

Tak či onak, Rýchlokurz geniality od ekonóma Ódora bude bezpochyby nevídaný zážitok a perfektný darček pod stromček (áno, blížia sa Vianoce). Ľudovít Ódor vám pomôže pochopiť komplikované otázky, ako sú kvantová mechanika, HDP, vesmír, svetové zmeny a výzvy. To všetko sprevádzané Shootyho karikatúrami.

SkryťVypnúť reklamu

Neváhajte a kupujte, bude to krásny zážitok.

Podcast týždňa: Hidden Brain

Mám dobrú priateľku Danku, ktorá mi už viackrát hovorila o podcaste Hidden Brain. Až po mesiacoch som sa k nemu aj naozaj dostala a vypočula si dva diely - jeden o tom, či je jednoduchšie o niektorých veciach prosto nevedieť. Druhý diel zas skúmal náboženstvo - prečo vzniklo, v čom nám pomáha a čo hovorí veda o tom, akého boha vlastne uznávame.

Vedeli ste, že tí, ktorí veria v Boha, ktorý trestá, menej podvádzajú ako tí, ktorí veria v Boha milujúceho a odpúšťajúceho? Hidden Brain má veľa dielov, postupne sa prelúskavam zaujímavými epizódami.

Tento týždeň vám odporúčam práve diel Is it better to know? Ak ste si kládli otázku, či by ste nemali šťastnejší život, ak by ste niektoré veci nevedeli a žili v sladkej nevedomosti, Hidden Brain vám o tom porozpráva viac.

SkryťVypnúť reklamu

Ja by som si niekedy želala vedieť menej o slovenskej politike. Ale o tom niekedy inokedy.

Rozhovory týždňa: Čaputová aj Dzurinda

Tento týždeň som robila rozhovor s dvomi rôznymi typmi výrazných politikov - s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a expremiérom Mikulášom Dzurindom. Každý z nich reprezentuje iný typ politiky - oboje je dobré si vypočuť.

Zuzana Čaputová na slovenskú političku veľmi nezvyčajne odpovedá priamo na otázky, a tak sme ich stihli veľa. Rozprávali sme sa spolu aj o hodnotových otázkach a smerovaní Slovenska.

Mikuláš Dzurinda si síce sem-tam položí otázku sám, no prezradil viac o tom, ako si predstavuje svoj politický dôchodok - v aktívnej straníckej politike.

Oba tieto rozhovory boli osviežujúce v čase, keď tu ľudia po sebe len vykrikujú heslá a emotívne nadávky. Oba nájdete na našom YouTube denníka SME.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Ale úplne najväčšiu radosť mi urobil rozhovor, ktorý takú pozornosť ako spomínané dva nikdy mať nebude. Violončelista Jozef Lupták je vzácny pozitívny človek, ktorý robí mnoho krásnych vecí. V týchto dňoch sa koná aj jeho festival Konvergencie.

Rozprávali sme sa spolu o klasickej hudbe, o nástrojoch, ale aj o spoločnosti a živote. Pohladilo mi to dušu a urobilo veľkú radosť.

Načítavam video...

Hudobná bodka

Jozef Lupták hrá krásne a dnešná hudobná bodka je práve od neho. Spolu s Borisom Lenkom, ktorý hrá na akordeóne, vás prenesú mentálne niekam na breh Seiny. Dajte si takto na piatok ich Libertango. Neoľutujete.

Načítavam video...

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste dvadsiate prvé vydanie môjho newslettera ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania opäť o týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 762
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 750
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 523
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 375
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 329
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 779
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 297
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 139
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


65
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


65

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


11
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 921
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 616
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 947
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 181
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 001
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 21 622
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 999
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 10 692
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu