SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Čo sa to s nami stalo? (píše Ivan Mikloš)

Predstavte si, že si toto myslíme a hovoríme o Hitlerovi.

Stredný sused sa zúfalo bráni, veľký, agresívny a zaostalý sused však pokračuje v barbarskom útoku. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je prezident MESA 10 a exminister financií

Na kraji dediny sú tri gazdovstvá. Jedno malé, jedno stredne veľké a jedno velikánske, a to tak rozlohou polí, lúk a lesov, ako aj počtom členov rodín, ktoré žijú na týchto gazdovstvách. Čo sa týka miery zaostalosti týchto rodín a gazdovstiev, situácia sa vyvinula tak, že čím je gazdovstvo väčšie, tým je zaostalejšie.

To malé sa už pred dvoma desaťročiami začalo modernizovať a zveľaďovať a čiastočne sa mu to aj darí. Dve ostatné gazdovstvá, stredné a veľké, boli dlho zaostalé, lúky nepokosené, zvieratá neobriadené, neporiadok všade, kam sa pozriete.

Stredné gazdovstvo sa však v poslednom čase snaží situáciu zmeniť a nasledovať príklad toho malého, pretože rodina sa rozhodla, že sa chce vymaniť z bludného kruhu zaostalosti a chudoby.

Susedná veľká rodina, ktorá nie je schopná obhospodáriť a postarať sa ani len o väčšiu časť svojho hospodárstva, sa však rozhodla, že takáto zmena v správaní stredného suseda sa jej nepáči a navyše má nárok na časť pozemkov stredného, modernizácie chtivého suseda. A tak sa hlava veľkej rodiny rozhodla, že so susedom spravia poriadok a vezmú si, čo im patrí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mladí muži veľkej rodiny zobrali do rúk nože, vidly a sekery a napadli stredného suseda. Ten sa bráni, ale výsledkom je nielen zničený majetok a zabité zvieratá, ale aj ľudské obete na oboch stranách, pričom na strane napadnutého suseda sú to nielen mladí bojujúci chlapci, ale aj bezbranné ženy, deti a starci.

Stredný sused sa stále zúfalo bráni, veľký, agresívny a zaostalý sused však pokračuje v barbarskom útoku a ani sa pritom netají tým, že na pozemkoch stredného suseda sa nechce zastaviť a jeho cieľom je podmaniť si aj to malé gazdovstvo a zastaviť i jeho modernizáciu.

V malom gazdovstve sa síce hlava rodiny rozhodne napadnutému susedovi pomáhať a aj to robí, s hrôzou však zisťuje, že väčšina členov jeho rodiny si želá víťazstvo veľkého, agresívneho a zaostalého suseda.

Prečo chceme víťazstvo agresora?

Toto je, samozrejme, fiktívny príbeh, ktorého záver je nielen absurdný, ale až nemožný. Napriek tomu sa zdá, že ho zažívame a dokonca sme jeho aktérmi.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko

Pol druhej miliardy nájde minister financií hocikedy.


57m
Vojnový cintorín v Ladomirovej rozpútal vášne.

Aké je pozadie spravodajskej hry o obci Ladomirová.


2 h

Na Putina sa môžeme spoľahnúť.


2 h
Lekárka v špeciálnom ochrannom odeve, ochrannom štíte a ochrannom rúšku kontroluje  pacientku napojenú na tzv. high flow podporu dýchania na jednotke intenzívnej starostlivosti v COVID červenej zóne na Klinike pneumológie a ftizeológie.

O príčinách nárastu nadmerných úmrtí v Európe a na Slovensku.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu