Text vyšiel pôvodne v Bloomberg Opinion. Autor je ruský novinár žijúci v Nemecku.
Zverstvá v Buči a najnovšie dôkazy o mučení v oblastiach pri Charkove, ktoré nedávno dobyla ukrajinská armáda, vytvárajú dojem, že Rusko je odhodlané páchať genocídu s horlivosťou, akú prejavovali nacistické nemecké jednotky na územiach, ktoré dobyli, alebo akou oplývali talianske fašistické jednotky v Etiópii.
Ukrajinská avantúra Vladimira Putina je však prepadákom práve preto, že sa mu nedarí v ruskom národe vzbudiť takú nenávisť a pocit morálnej nadradenosti, aké v Nemcoch a Talianoch vyvolávali Adolf Hitler a Benito Mussolini.

Dobrovoľníci sa do bojov hrnuli
Talianske impérium malo v 30. rokoch 20. storočia približne 56 miliónov obyvateľov. V Rusku v súčasnosti žije 140 miliónov obyvateľov. Napriek tomu sa Mussoliniho 20-tisíc "čiernokošeliarov", ktorí chceli bojovať v Etiópii, medzi rokmi 1935 a 1936 rýchlo rozšírilo až na 115-tisíc vojakov. Píšu o tom autori Paolo Battistelli a Piero Crociani v knihe "Talianske čierne košele v rokoch 1935 až 1945". O dobrovoľníkov teda nebola núdza.

V Nemecku, ktoré malo približne 85 miliónov obyvateľov, sa počet členov Waffen SS, vlastnej armády nacistickej strany, zvýšil z 28-tisíc na 150-tisíc v prvom roku druhej svetovej vojny, píše George Stein vo svojej knihe "Waffen SS: Hitlerova elitná stráž vo vojne, roky 1939 až 1945". A to napriek tomu, že výber do jednotiek SS bol v tom čase ešte veľmi náročný.
V Nemecku aj v Taliansku profesionálne armády žiarlili na stranícke jednotky diktátorov, do ktorých sa dobrovoľníci hlásili na oveľa dlhší čas, než ktorý museli slúžiť ich vojaci.
Hitler aj Mussolini museli pristúpiť na kompromis a udržať počty príslušníkov Waffen SS a "čiernych košieľ" na nízkej úrovni. Navyše nariadili, aby im na fronte velili riadni vojenskí velitelia.
Aj do štandardných jednotiek však - aspoň v Nemecku - prenikla nacistická ideológia. Existuje množstvo dôkazov o ideologicky motivovaných zverstvách vojakov Wehrmachtu, ktorí pritom nemuseli byť členmi nacistickej strany.
Idealizovaná predstava vojny
Putin môže len snívať o počtoch dobrovoľníkov, ktoré dokázali zhromaždiť fašistické režimy 20. storočia. Po mesiacoch vojny na Ukrajine sa spoločná sila dobrovoľníckych práporov vytvorených v ruských regiónoch pohybovala sotva v desiatkach tisíc.