SME

ZKH píše: Nejedia psy a nehádžu kamene

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejedia psy a nehádžu kamene

Stojím v strede osady Chminianske Jakubovany so zablatenými topánkami a gučou v hrdle. Okolo mňa pobehujú deti a kričia "Ajoj!" a nadšene mi mávajú. Vedľa je vrak starého auta, v ktorom sa hrajú, a na streche stojí asi osemročný chlapček, ktorý máva ostošesť.

"Dosť cool hračka. To by som v jeho veku chcela mať," hovorím môjmu dobrému kamarátovi Maťovi. Medzi nami pobehujú psy a ja sa stále čudujem, že televízia Markíza opakovane vysiela reportáže, ako v tejto osade po novinárke hádžu Rómovia kamene. Stojíme tu traja cudzinci. Jediné, s čím sme sa v každej komunite za tieto dni stretli, je prijatie. Deti nás zdravia, kývajú a podávajú nám ruky. Žiadne kamene ani sekery.

SkryťVypnúť reklamu

Premýšľam aj nad tým, ako niekto môže stáť v strede tejto osady, a myslieť pritom na psy. V osadách žijú ľudia. Majú sny, majú plány, a majú fakt ťažký život. Vymýšľajú stratégie ako prežiť a uživiť svoje rodiny. Práca v regióne? Tri hodiny autobusom s prestupmi. Dedina je pánu bohu za chrbtom, spoje prosto nie sú. Voda? Treba ju nanosiť spod kopca. Môže niekto premýšľať v takýchto podmienkach o tom, či sa tu majú dobre zvieratá? Pobehujú tu ľudia. Malé deti, a dospelí, ktorí tiež boli kedysi malými deťmi.

Pomoc potrebuje niekto iný

Vyruší nás policajné auto. "Týchto sme tu nevideli už mesiace, zaujímavé," podotkol náš sprievodca. Policajti uvideli svietiť našu farbu pokožky, pristavili sa pri nás, a stiahli okienko. "Potrebujete pomoc?" spýtal sa. "Nie. A vy?" kontroval sarkasticky Martin. Zasmiali sme sa spolu, ale vtipné to až tak nebolo. "Keby niečo, dajte vedieť," žmurkol na nás policajt. A medzi nami zostalo chvíľu trápne ticho.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledné dni sme navštívili niekoľko takýchto lokalít. S Martinom Vavrinčíkom a Richardom Markom sa nám dostalo tej cti, že sedíme v správnej rade organizácie Cesta von. Do osád sme prišli za Omamami - rómskymi ženami, ktoré priamo vo svojich komunitách pomáhajú deťom s lepšou budúcnosťou. V živote každého dieťaťa sú prvé tri roky kľúčové. Vytvárajú sa vám prepojenia v mozgu, trénujete si motoriku, koordináciu, sústredenie aj schopnosť učiť sa.

Slovensko sa zatiaľ tvári, že nás zaujímajú deti približne od šiestich rokov. Čo sa s nimi deje predtým neriešime. Mnohé deti z náročných podmienok tak prichádzajú do školy a nikdy v živote nevideli a nedržali ceruzku. Nepoznajú knižky, skladačky. Chceme od nich výkon, návyky, a očakávame, že vedia mnohé veci. Očakávame aj to, že vedia po slovensky. Ale realita často vyzerá prosto inak. Projekt OMAMA rozvíja detičky od malička - hrá sa s nimi, číta s nimi knižky, a hádže s nimi loptičky do fľaše. Robí s nimi zdanlivo kopec banálnych vecí, ktoré sú v živote absolútne kľúčové.

SkryťVypnúť reklamu

Vyrastal som s Rómami, viem o nich všetko

Ľudia majú rôzne predstavy o rómskych osadách. V drvivej väčšine platí pravidlo - názorov veľa, skúsenosti žiadne. Absolútna väčšina Slovákov v osade nikdy nebola. A drvivá väčšina Slovákov nebola v žiadnom takomto dome vo vnútri. V rámci zachovania dobrých vzťahov nebudem menovať, ale stihla som tento týždeň zabŕdnuť do témy generačnej chudoby s jedným vysoko postaveným politikom.

Na prvú mi vysvetlil, že je z východu a ľudia v osadách sa vôbec nemajú tak zle, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Začal mi rozprávať, že to vie, lebo s Rómami vyrastal. Keby som za každú túto vetu dostala euro, postavím cestu aspoň do troch osád. Keď videl, ako veľmi ma to nahnevalo, nakoniec radšej tému zahovoril.

Posledné dva dni som strávila príbehmi rómskych žien z osád, ktoré boli všetko, len nie ľahké. Erika nám hovorila o tom, že jej muž veľa pil a mala ťažký život. Kým nedostal porážku a infarkt. Napriek všetkému sa o neho stará a pomohla mu. Popri tom sa naučila po slovensky, prešla školeniami a túži po svojom vlastnom dome.

SkryťVypnúť reklamu

Tak veľmi túžila mať prácu, že na sebe makala, aj keď boli proti nej všetky okolnosti. Dnes si na dom sporí. So zápalom nám hovorila o deťoch, ktoré má ako Omama na starosti. Opisovala nám aké robia úžasné pokroky, ako si čítajú knižky a vedia komunikovať. Ako ich chvália učiteľky v škôlke. Deti, ktoré prešli programom Omama, majú pred ostatnými deťmi míľový náskok.

Ako majú chodiť deti čisté?

Hovorili sme s Jankou. Do jej domu sme šli cez hrozné blato. V obci síce býva niekoľko tisíc Rómov, za ktorých starosta dostáva podielové dane, no cyklotrasu a cestu postavil len v "bielej" časti.

Po ceste sa rozpršalo, dovnútra sme dobehli tesne predtým, než sa spustil lejak. Zvonku by človek povedal, že sme v africkom slume. Vo vnútri krásne, čisto. Dom, za ktorý by sa nehanbil ani gadžo v Nitre. Janka má maturitu, a nie je z osady. Vyrastala v dedine, presťahovala sa sem za mužom.

SkryťVypnúť reklamu

"Vždy keď príde mama na návštevu, hovorí, že to blato je strašné. Že by tu nechcela bývať," hovorí Janka. Pozriem sa na svoje nohy - topánky mám celé od blata, a zafŕkané mám až do výšky kolien celé rifle, a to som tu len 45 minút.

"A to chceme od tých detí, aby chodili do školy čisté," nakloním sa a pošepkám Martinovi. Ale do osady nepostavíme ani cestu.

Stámilióny v lufte, voda nikde

Všetky lokality mali spoločné aj niečo iné - ani v jednej nebol vodovod. Takýchto miest máme na Slovensku desiatky. Viete si predstaviť, že musíte vodu nosiť 200 metrov vo vedrách? Ako sa osprchujete? Ako si umyjete ruky? A ako operiete? Už dávno sme na pitnú vodu v osadách dostali desiatky miliónov eur. Ako je možné, že o tom robím reportáže 13 rokov a nevieme postaviť ani vodovod?

SkryťVypnúť reklamu

Premohla ma kombinácia hnevu a zúfalstva. Nie na Rómov. Na politikov. Na starostov. Na nás všetkých. Sme zaslepení vlastnými predsudkami a o ich živote vieme holé nič. Zaslepuje nás nenávisť a zatiaľ desaťtisíce ľudí nemajú žiadnu šancu na slušnú budúcnosť.

Omama mení životy. Aj môj

Kým mňa prepadala beznádej, stretli sme fantastických ľudí. Omamy, ich mentorky, ľudí z Cesty von. Všetci spoločne tvoria vzácny kolektív fantastických pozitívnych ľudí. V hrôze generačnej chudoby hľadajú čo by pomohlo a menia životy.

Ženy, ktoré majú doma tri deti, o siedmej ráno navaria pre celú rodinu, odvedú deti do školy, potom hodiny pracujú s deťmi, aby večer nanosili drevo, vodu a riešili aj vlastné životy. Ženy, ktoré majú neukončenú základnú školskú dochádzku, a keď na vás rozprávajú, majú viac rozumu ako niektorí poslanci parlamentu. Ktoré museli pre každý kúsok lepšieho života spraviť 20-krát toľko ako ja.

SkryťVypnúť reklamu

"Predstav si, že o týchto ženách by niekto povedal, že sú to lenivé cigánky," hovorí mi Martin ako kráčame k autu. "Presne," prikyvujem, pretože mi to vlastne tento týždeň hovoril aj vyššie spomínaný vysokopostavený politik, len krajšími slovami.

Poobede už sedíme v hoteli, kde všetky Omamy horlivo diskutujú o najlepších stratégiách, o jemnej motorike, a psychológii. Riešia ako pracovať s rodičmi, a čo s deťmi. Ako myslieť pri tom aj na seba, a svoj život. Ako deti napredujú a aká je to krásna práca. Ako by chceli pomôcť viac deťom.

Ak by som nevedela, že väčšina žien v zasadačke nemá skončenú ani deviatu triedu, myslela by som si, že som na sympóziu sociálnych pracovníčok s dlhoročnými skúsenosťami.

Zúfalstvo sa mieša s obdivom

Tento newsletter píšem priamo z vlaku. Možno je chaotický. Možno z neho cítiť frustráciu. Som plná emócií a silných dojmov - z Omám, ktoré sú pre mňa wonderwomen.

SkryťVypnúť reklamu

Toľko ťažkých a krásnych príbehov, ktoré sme za posledné dni počuli, sa nedajú ani zreprodukovať. Toľko silných ženských príbehov som si odniesla. Ženy vedia na pleciach niesť aj celý svet. Aj v absolútnej chudobe. Z krásneho pocitu z Omám ma ale vždy prebudí aj zúfalstvo.

13 rokov chodím do osád a riešim dokola tie isté témy. 13 rokov sa dokola točíme v tých istých problémoch, ktoré stoja len na jednej brzde - na majorite. Neochotný starosta, neempatickí susedia, populistickí politici.

O koľko sme mohli byť ďalej? Koľko generácií detí mohlo žiť lepší život, keby sme postavili vodovody za eurofondy už pred trinástimi rokmi?

"Veľmi túžim kúpiť si domček," hovorí nám Erika. Deti už má odrastené, je Omama na plný úväzok. Zo svojej skromnej výplaty si každý mesiac odkladá peniaze. Túži po kúpeľni, po kúrení a normálnom bývaní.

SkryťVypnúť reklamu

"Najťažšie je pre mňa, keď prídem na lekciu s dieťatkom, a je hladné," hovorí zasa ďalšia Omama. "Zažila som to isté, viem aké to je," krčí plecami, pretože vie, že Omamy by nakupovať potraviny v rodinách nemali, ale urobila to.

"Nemáme ani miestnosť, kde by sme s deťmi mohli byť. Unimobunka nám už nestačí," vymenúva ďalšia. Ak by ste mali otázku, prečo sme z tých stámiliónov ešte nepostavili ani vhodnú infraštruktúru komunitných centier, sú obce kde sa to proste stále nepodarilo. Lebo starosta. Lebo zastupiteľstvo.

Zároveň sme si ale vypočuli krásne príbehy detí, ktoré prišli z programu Omama do škôlky a excelujú. Vypočuli sme si príbehy žien, ktoré táto krajina odpísala už v detstve, a ony sa aj tak prebili životom, kupujú domy, šetria peniaze, menia celé svoje rodiny a komunity.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že sa celkom úprimne dá povedať, že mnoho krásnych projektov, ktoré zachraňujú životy, fungujú napriek tomuto štátu. Že Slovensko šlape napriek mnohým politikom a starostom. A že stále nájdeme fantastické prípady verejnej služby, kde to funguje. Starostov, ktorým záleží, a ktorí makajú.

Už len stačí, aby sa volič zorientoval v svojich emóciách, a volil takých, ktorí náš život zlepšujú a službu verejnosti si nezamieňajú zo spanilou jazdou pre saturovanie vlastného ega.

Ak chcete podporiť Omamu, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne tu.

Projekt spomíname aj v podcaste Odsúdení na neúspech v časti o vzdelávaní.

Načítavam... Školstvo (2. časť)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Video týždňa: Alexandra Giňová

Sandra je tiež Omama. Býva v Zborove a je to totálna bad ass woman. Cesta von o nej natočila príbeh, ktorý by mohol pokojne natočiť aj Hollywood. Pozrite si dokument o Sandre, a pochopíte, čo to je ťažký život v generačnej chudobe aj s postihnutým dieťaťom. Jedno oko nezostane suché, verte mi.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Rozhovor týždňa: premiér Heger

Tento týždeň k nám do SME prišiel premiér Eduard Heger. Hovorili sme o menšinovej vláde, koaličnej kríze, o výpovediach lekárov aj o energetike. Veľa ľudí reagovalo na tento rozhovor emotívne, ja ako vždy hovorím - pre nás novinárov politika nie je osobná ani emotívna. Berieme veci ako fakt, a snažíme sa pracovať najlepšie ako vieme. Názor si už každý divák dokáže urobiť sám.

Načítavam video...

Hudobná bodka

Ak niekedy budete mať šancu, určite choďte na koncert Idy Kelarovej a Čhavorenge. Ja som raz zobrala môjho muža a obaja sme v Slovenskom rozhlase prerevali od dojatia celý koncert. Ida Kelarová dáva šancu deťom z českých aj slovenských chudobných rómskych komunít a absolvuje s nimi najprv letný tábor a potom turné. Krásno. Iné slovo na to nemám.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste dvadsiate druhé vydanie môjho newslettera ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania opäť o týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 163
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 684
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 135
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 917
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu