SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Kung-fu v nočnom bare, nebezpečné energie a Orbánovo maslo (týždeň podľa Schutza)

Jasať nad úspechmi bojujúcej Ukrajiny síce môžeme, ale opatrne.

Príznakom straty zvyškov súdnosti u Putina je pripojenie „republík“. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Ruská kríza a pseudoreferendá. Povedať, že vyhlásenie mobilizácie s drastickým precitnutím ruskej verejnosti, že je naozaj vo vojne, naštartovalo rozpad Ruskej federácie, sa ešte neodvážime.

Dezercie rezervistov a brancov v desaťtisícoch a uzatváranie hraníc ako odpoveď režimu sú však príznakom akéhosi vývoja, ktorý netušíme, kam povedie, ale vidíme, že čosi sa začalo. Príznakom straty zvyškov súdnosti u Putina je pripojenie „republík“ Luhanskej a ďalších k ríši.

Takže jasať nad úspechmi bojujúcej Ukrajiny síce môžeme, ale opatrne, keďže to, že Putin je schopný všetkého, nevylučuje ani strašidelné eskalačné scenáre.

Udalosť SR

Odvolávanie Matoviča. Zásadná poznámka pre dnešok – vždy máme novú – je tá, že strana, ktorá by zostala vládnou aj po tom, čo by jej parlament odvolal z vlády predsedu a ministra (financií!) v jednej osobe, sa v Mliečnej ceste ešte nevyskytla. Na to môžete vziať aj dávku strychnínu s arzénom a novičokom.

Sporný krok

Energetická novela. Už len pre upokojenie obyvateľstva, že vláda je pripravená na najhoršie scenáre, Hirman musel čosi predložiť. O tom niet pochýb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zásadný problém je, že to, čo on nazýva „plán B“, nie je nič menšie než vyhlásenie obchodnej vojny celej Európskej únii. Ak sa teda realizuje.

Totiž ak Slovensko znárodní – fuj, najhnusnejšie slovo – elektrinu už raz predanú zahraničnému subjektu, tak niekto iný, trebárs Nemecko, pokojne skonfiškuje plyn, ropu a čokoľvek, čo už Slováci zaplatili. Samozrejme, tiež s argumentom „mimoriadneho hospodárskeho záujmu“.

Len to nie, Karle.

Chybný krok

Hraničné kontroly. Desaťtisíce putujúce balkánskou cestou nie sú dostatočný dôvod na šikanovanie „domorodcov“ po diaľnici i železnici. (Po Čechoch muselo kontrolu zaviesť aj Rakúsko. Keby nebolo Čechov, neurobia to.)

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V podstate skvelá správa.


12m
Jindřich Šídlo, komentátor SeznamZpravy.cz.

U susedov sa šíri obchodnícky mor – hubí bezhotovostné platby.


18m
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Aj Slovensko rozhoduje o blokovaných eurofondoch pre Maďarsko.


22m

Veľa zdravia, pán minister, veľa zdravia!


6 h
SkryťZatvoriť reklamu