SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Lyman je symbolom Putinovho konca (píše Ivan Mikloš)

Pevnosť sa už otriasa v základoch.

Ukrajinskí vojaci pri vstupe do mesta Lyman. (Zdroj: Twitter)

Autor je prezident MESA 10 a exminister financií

Pozorovatelia s veľkým záujmom očakávali, ako sa septembrový zlom vo vojne Ruska proti Ukrajine prejaví na zmenách vo verejnej mienke v Rusku. Dovtedajší vývoj bol totiž viac ako stabilný, bol doslova zabetónovaný, najmä čo sa týka vysokej podpory Putina aj jeho agresie voči Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jediná zmena, ktorá sa od konca februára do konca augusta tohto roka dala zaznamenať, bol klesajúci záujem Rusov o udalosti na Ukrajine. September však priniesol zásadnú zmenu v priebehu vojny, ktorá spočívala v otvorení úspešnej ukrajinskej protiofenzívy na severovýchode Ukrajiny. Ukrajinská armáda v priebehu menej ako týždňa oslobodila veľké územie v Charkovskej oblasti, kde doslova rozprášila ruskú armádu.

Ruskí muži hlasovali nohami

Aj v reakcii na túto porážku bol Putin nútený 21. septembra vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu, ktorá by mala priviesť na ukrajinské bojisko státisíce Rusov. Dovtedy sa Putin bránil vyhlásiť mobilizáciu jednak v obave z jej dôsledkov na svoju popularitu a jednak preto, že mobilizácia popiera jeho propagandu o úspešnom priebehu vojny a neporaziteľnosti ruskej armády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Úplne smiešne napríklad vyzerá nutnosť vyhlásiť mobilizáciu spolu s tvrdením, že doteraz prišlo Rusko vo vojne s Ukrajinou o šesťtisíc vojakov, pričom teraz potrebuje mobilizovať oficiálne 300-tisíc, ale v skutočnosti zrejme až milión nových vojakov.

Mobilizácia vyvolala odpor a hnev, ktorý sa prejavil aj protestmi vo viacerých mestách a regiónoch. Predovšetkým však viedla k „hlasovaniu nohami“, keď státisíce ruských mužov ušli alebo chceli ujsť do zahraničia.

Práve z uvedených dôvodov sa s napätím čakalo, ako sa tieto septembrové zmeny prejavia na zmenách v ruskej verejnej mienke. Prvý prieskum centra Levada, ktorý zachytával aj ukrajinskú protiofenzívu, aj čiastočnú mobilizáciu, bol zbieraný v dňoch 22. až 28. septembra a jeho výsledky boli zverejnené 29. septembra.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Začiatkom decembra 2020 zasahovali v bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, kukláči. Na raziu priviedli aj spolumajiteľa skupiny Jaroslava Haščáka.

Dôkazy videli, ale nedostali sa k nim.


2 h
Vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a vedecký pracovník na Ústave štátu a práva SAV Marek Káčer.

Dokázať Ficovi a Kaliňákovi vinu je na Slovensku extréme ťažké, tvrdí Káčer.


19 h
Žoldnierska skupina Wagner verbuje aj cudzincov či zločincov.

Dvojnásobného vraha Rusko ocenilo a povýšilo na veliteľa.


22 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 9 h

Neprehliadnite tiež

V podstate skvelá správa.


2m
Jindřich Šídlo, komentátor SeznamZpravy.cz.

U susedov sa šíri obchodnícky mor – hubí bezhotovostné platby.


8m
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Aj Slovensko rozhoduje o blokovaných eurofondoch pre Maďarsko.


12m

Veľa zdravia, pán minister, veľa zdravia!


6 h
SkryťZatvoriť reklamu