SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Lyman je symbolom Putinovho konca (píše Ivan Mikloš)

Pevnosť sa už otriasa v základoch.

Ukrajinskí vojaci pri vstupe do mesta Lyman. (Zdroj: Twitter)

Autor je prezident MESA 10 a exminister financií

Pozorovatelia s veľkým záujmom očakávali, ako sa septembrový zlom vo vojne Ruska proti Ukrajine prejaví na zmenách vo verejnej mienke v Rusku. Dovtedajší vývoj bol totiž viac ako stabilný, bol doslova zabetónovaný, najmä čo sa týka vysokej podpory Putina aj jeho agresie voči Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jediná zmena, ktorá sa od konca februára do konca augusta tohto roka dala zaznamenať, bol klesajúci záujem Rusov o udalosti na Ukrajine. September však priniesol zásadnú zmenu v priebehu vojny, ktorá spočívala v otvorení úspešnej ukrajinskej protiofenzívy na severovýchode Ukrajiny. Ukrajinská armáda v priebehu menej ako týždňa oslobodila veľké územie v Charkovskej oblasti, kde doslova rozprášila ruskú armádu.

Ruskí muži hlasovali nohami

Aj v reakcii na túto porážku bol Putin nútený 21. septembra vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu, ktorá by mala priviesť na ukrajinské bojisko státisíce Rusov. Dovtedy sa Putin bránil vyhlásiť mobilizáciu jednak v obave z jej dôsledkov na svoju popularitu a jednak preto, že mobilizácia popiera jeho propagandu o úspešnom priebehu vojny a neporaziteľnosti ruskej armády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Úplne smiešne napríklad vyzerá nutnosť vyhlásiť mobilizáciu spolu s tvrdením, že doteraz prišlo Rusko vo vojne s Ukrajinou o šesťtisíc vojakov, pričom teraz potrebuje mobilizovať oficiálne 300-tisíc, ale v skutočnosti zrejme až milión nových vojakov.

Mobilizácia vyvolala odpor a hnev, ktorý sa prejavil aj protestmi vo viacerých mestách a regiónoch. Predovšetkým však viedla k „hlasovaniu nohami“, keď státisíce ruských mužov ušli alebo chceli ujsť do zahraničia.

Práve z uvedených dôvodov sa s napätím čakalo, ako sa tieto septembrové zmeny prejavia na zmenách v ruskej verejnej mienke. Prvý prieskum centra Levada, ktorý zachytával aj ukrajinskú protiofenzívu, aj čiastočnú mobilizáciu, bol zbieraný v dňoch 22. až 28. septembra a jeho výsledky boli zverejnené 29. septembra.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Publicista Matúš Ritomský.

Ak chcete vidieť v slovenskej politike súboj čistého dobra a zla, budete sklamaní aj po ďaších voľbách.


17m

Kollár nič, Kollár muzikant.


55m
Ľudia sa do vysokej politiky dostávajú bez akejkoľvek kontroly.

Poddávame sa paralelnej existencii vo svete organizovaného sadizmu a vyprázdnenej zbožnosti.


1 h
Nataša Holinová

Jediné pozitívum spočíva v šialenej snahe nedostať Fica s Kaliňákom pred súd.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu