SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Hlavné je prežiť jadrovú zimu (píše Michal Havran)

Ako sme sa pripravovali na atómovú bombu v časoch studenej vojny.

Hríbovitý oblak po nukleárnej explózii. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je teológ a spisovateľ

V kryte je kapacita tak pre tristo, povedala a rozhliadla sa po triede, akoby si kládla otázku, kto sa dostane dnu. Vchod do miestnosti civilnej obrany bol na konci šatní. Nikdy sme nevedeli, čo je za dverami s veľkým žltým kormidlom. Občas sme sa pristavili, s prezuvkami, desiatou počas prestávky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je tam sklad alebo tajná chodba z gympla na Metodovej do budovy plavárne Centrál, kam sme chodievali na brigádu, za čo sme si neskôr, keď ju otvorili, zaslúžili hodiny plávania ráno od šiestej – z prekúreného autobusu na Trnavskom mýte do dvadsaťdvastupňovej vody.

V kryte boli antibiotiká, plynové masky. Každý sme poznali svoju veľkosť, skúšali sme si ich na branných cvičeniach na Somárskej lúke na Kolibe. Plazili sme sa v nich, hádzali gumené granáty, šplhali po lanách medzi konármi...

V kryte boli trojposchodové postele. Chlapci a dievčatá nebudú počas jadrového poplachu spať spolu, povedala učiteľka a prešla po triede periskopickým pohľadom, akoby chcela identifikovať tých, ktorí sa budú chcieť pri jadrovom útoku dostať do dievčenskej spálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako telocvikár, ktorý chodil po hodine do dievčenskej šatne a pýtal sa spolužiačok, či im "to" už prišlo a či niečo cítia a keby chceli, môžu sa s ním o tom porozprávať, ale nie v zborovni. V jeho kabinete, pri telocvični, kde sme nacvičovali spartakiádu, na ktorú sme sa nedostali napriek tomu, že sme postavili z detských a dospievajúcich tiel pyramídu a lietali sme nesení spolužiakmi ako oceľové plameniaky po obvode telocvične, pomedzi kozy, švédske debny a odrazové mostíky, ktoré nám budú v kryte, medzi konzervami lančmítu, fazule, antibiotikami a lopatkami, chýbať.

Do krytu za zásluhy

Škola má, ako viete, viac ako tristo žiakov, a nie všetci sa do krytu vojdú, pokračovala a pozerala sa vyrezávajúc pohľadom formu zachránených žiakov, ktorí sa dostanú do krytu, a ostatných, ktorým zostane tridsať minút života do príletu balistických transkontinentálnych rakiet naplnených stonásobne silnejšími bombami, ako bola tá, čo zničila Hirošimu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale mysleli sme na vás, zdôraznila, mysleli sme na vás a nenecháme vás len tak, bez ochrany. Zobrala zo stola lopatku a zdvihla ju nad hlavu. Keď sa to začne, zo školského rozhlasu sa dozviete, či máte miesto v kryte, aj to, ako ste si ho zaslúžili.

Máme viacero možnosti vyberať tých, ktorí pôjdu. Nebudú to len dobrí žiaci a žiačky a nebudeme vás deliť ani podľa abecedy. V príslušný čas vám to povieme.

A teraz tí, ktorí sa dole nedostanú...

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Veľa zdravia, pán minister, veľa zdravia!


5 h
Nataša Holinová

Pozrime sa na skutočnú „pomoc“ rodinám.


19 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


20 h

Štát si Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách iba pripomenie.


22 h
SkryťZatvoriť reklamu