SME

ZKH píše: Z trestu pre opitého šoféra robia polícia a prokuratúra reality šou

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polícia a pokuratúra robia z trestu pre opitého šoféra nevkusnú šou

"Nestačí nám informácia, že opitý vodič zrazil päť ľudí? Načo všetky tie detaily?" pýtala sa v našom tohtotýždňovom rozhovore Andrea Kutlíková, ktorá sama niečím podobným, ako je nehoda na Zochovej, prešla.

Jej sestra a švagor boli v aute s malým synom, keď do nich čelne narazil zdrogovaný vodič. Aj vtedy médiá písali o detailoch, riešili, kto sa postará o ich dieťa a až úchylne opisovali detaily nehody.

Pípla mi tento týždeň aj esemeska od psychológa Marka Madra z IPčka. "Témou musí byť vo verejnej diskusii alkohol za volantom a stratégie zvládania duševnej bolesti. Zasa sa odkláňa diskusia k bulváru a mega to ubližuje," písal Marek.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ celá krajina senzačne naháňa šoféra, ktorý vytriezvel a sám sa zobudil do dôsledkov svojho správania. A ľudia vo večerných správach v ankete na kameru vykrikujú, že ho treba zavesiť do stredu námestia, nech s ním urobia, čo treba. "Zlynčovať!" vysvetľuje pán redaktorovi.

Aj polícia sa rovno pridala, ruka v ruke s prokuratúrou. Prokurátor Remeta síce niekoľko mesiacov nedvihol telefón, ale zrazu tu máme rovno tlačovku priamo z jeho kancelárie. Spravili manévre, uzavreli celú ulicu pri Justičáku, pozvali všetky kamery a posielajú tlačové správy s názvom JAZDA SMRTI.

Všetci to idú online, zatiaľ čo šofér Dědeček ide cestu hanby. "Takéto manévre si nepamätám ani pri Kočnerovi," píše na instagrame redaktor Markízy Adel Ghanam. Ani ja. Toto je hystéria. A polícia a prokuratúra by jej prepadať nemali.

SkryťVypnúť reklamu

Nórsku sme nerozumeli

Pamätám si, ako nikto nerozumel Nórsku. Keď Anders Breivik zastrelil 77 ľudí, pristupovali k tomu racionálne. Odmietli zmeniť tresty, neprepadli hystérii a dokonca riešili dodržovanie jeho ľudských práv vo väznici. Bombastické články o tom, v akom luxuse si žije vo väzení Breivik, sa striedali postupne vo všetkých slovenských médiách.

My by sme boli najradšej, keby väzni zhnili v plesnivej base so švábmi a najlepšie na doživotie. Čo tam po ústave alebo trestnom kódexe. A vôbec, čo tam po spoločenskej dohode, že väzenie má byť trest a človek sa má v ňom napraviť a zaradiť späť do spoločnosti.

Nórsko urobilo opatrenia, aj sa zamyslelo, čo zmeniť. O prípade Andersa Breivika inak vznikla aj fantastická kniha - o tom, ako dospel do bodu, že sa rozhodol pre masovú streľbu. Kde mohla spoločnosť preňho urobiť viac a z čoho sa poučiť. Nikto v krajine neprijímal hysterické opatrenia ani nepísal emotívne politické statusy. Žialili a potom si urobili odpočet. A na základe neho sa racionálne rozhodli.

SkryťVypnúť reklamu

U nás sa zatiaľ každý predbieha vo veľkolepejšom geste. A kým pri politikoch sa to dá pred komunálnymi voľbami aspoň chápať, polícia a prokuratúra by mala byť voči hystérii a kampaniam odolná. Namiesto toho si policajti na svoj facebook zavesili okázalé videjko z eskorty vodiča a dokonca ho streamovali naživo. Vyrastrovať tvár? Na čo. Nebujačiť národ? Poďme z toho vytrieskať, čo to dá.

Ak aj vy teraz nahnevaní myslíte na to, že zabil päť ľudí a je vám to jedno, rozumiem vám. Ale hovoria z vás emócie a trestné právo by sa nimi riadiť nemalo. Aj my by sme mali vedieť rozlišovať žiaľ, smútok, hnev a pomstu. Spoločensky sme sa dohodli na trestoch aj na spôsobe, akým trestať. Ak sa chceme vrátiť k vešaniu, ukameňovaniu a kandelábrom, tak si to povedzme rovno a úprimne.

SkryťVypnúť reklamu

Budú ľudia podporovať aj obmedzovanie alkoholu?

Pripájam sa k Andrei. Prečo máme takú chuť pozerať sa na krv, prikryté mŕtvoly a nešťastie? Prečo potrebujeme poznať posledné detaily jazdy smrti? Kde sa berie toto baženie ľudí po krvi a klebetách? Nestačí vám vedieť, čo hrozné sa stalo? Treba k tomu rozhádzané tenisky obetí?

Budú všetci títo ľudia rovnako spravodlivo odhodlaní, aj keď by táto vláda zakázala predaj alkoholu v potravinách? Rovnako by sa bili všetci za to, aby sme zvýšili ceny za alkohol? Aby sa zrušila reklama? Súhlasili by s častejšími hliadkami policajtov a tým aj častejšími pokutami? Boli by Slováci prví poslušní, keby sa vytvorili len licencované predajne a alkohol by sa predával dajme tomu až od 14.00? Neviem sa dočkať, ako budú všetci títo ľudia prví vyžadovať od politikov jasné riešenia, ktoré zachránia životy.

SkryťVypnúť reklamu

Video týždňa: Andrea Kutlíková a jej vlastná tragédia

O tom, čo skutočne budú potrebovať rodiny pozostalých, hovorí Andrea Kutlíková v našom tohtotýždňovom rozhovore. Hovorí to z vlastnej skúsenosti - budú potrebovať peniaze na advokáta, trpezlivosť a stretnú sa s necitlivými úradmi. A to všetko bude navyše trvať naozaj dlho.

Andrea Kutlíková hovorí o svojej vlastnej tragédii citlivo, láskavo, no vecne. Hovorí aj o tom, že ju nezaslepovala nenávisť voči šoférovi, ktorý zabil jej sestru a švagra. Máme sa od nej všetci čo učiť.

Načítavam video...

Podcast týždňa: Ako odpustiť

V roku 2006 sa v USA stala jedna z hrozných masových strelieb. Tridsaťdvaročný otec troch detí prišiel do školy, z triedy poslal všetkých chlapcov preč, takže tam zostali len dievčatá od 6 do 13 rokov. Všetky boli Amišky. Zviazal ich a zastrelil. A potom zastrelil aj seba.

SkryťVypnúť reklamu

Rodiny dievčat prežívali obrovskú bolesť, no napriek tomu strelcovi aj jeho rodine odpustili. Dokonca prišli aj na jeho pohreb a postavili sa vlastným telom pred kamery tak, aby jeho rodina mala na pohrebe súkromie. Pre mnohých ľudí to bolo nepochopiteľné, lebo tá bolesť musí byť neznesiteľná.

Podcast Today Explained hovorí o odpustení. Odpustení, ktoré neznamená, že človek nemá pykať za to, čo urobil. Neznamená to vymazať trest a nechať činy bez následkov. Ako odpustiť je podcast týždňa. Počúvať ho treba s otvoreným srdcom.

Ja som často prvá hádzala kameňmi, až kým som sama neurobila v živote niektoré chyby, za ktoré som sa ospravedlnila a naozaj úprimne to ľutovala. Odpustenie je jedna z najdôležitejších vecí na to, aby sa spoločnosť posúvala ďalej. Sama sa to učím a tento podcast mi v tom veľmi pomohol.

SkryťVypnúť reklamu

A mám pre vás aj slovenský podcast. Verím, že začneme viac diskutovať o alkohole aj o primeraných trestoch a duševnom zdraví. O psychológoch, psychiatroch, ich nedostupnosti aj šialených sumách, ktoré človek musí zaplatiť za terapiu. O čakačkách na intervencie, liečenie.

Aj po nehode na Zochovej mnohí ľudia v hneve vykrikujú, no fakty ich nezaujímajú. Ak sa chceme pohnúť ďalej, musíme lepšie porozumieť, čo alkoholizmus je. Že je to choroba, a nie, nedá sa len tak ovplyvniť, či človek prestane, ak má vážny problém s pitím.

Časť problému sme my všetci, pretože o závislostiach vieme veľmi málo, a preto nežiadame od politikov správne riešenia. Barbora Mareková sa o pití rozprávala aj vo výbornom podcaste Ľudskosť. Dajte si.

Načítavam... Keď sa z pitia stane problém: O alkoholizme rodičov
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Island dostal alkohol pod kontrolu

A keď už sme pri pití a alkohole a otázke čo s tým, odpoveď sa dá nájsť aj v staršom článku The Atlantic o Islande. Krajine sa podarilo dostať na prvú priečku tínedžerov, ktorí neberú drogy a nepijú. Percento 15- a 16-ročných mladých, ktorí boli predošlý mesiac aspoň raz opití, sa znížilo zo 42 percent v roku 1998 na 5 percent v roku 2016. Percento tých, čo užili marihuanu, sa znížilo zo 17 na 7 percent. A podiel tých, čo denne fajčili v rovnakej vekovej skupine, klesol z 23 percent na 3. Ako?

SkryťVypnúť reklamu

Komplexný dlhodobý prístup štátu mal dva zásadné faktory - radikálny prístup a vedecké fakty. Model z Islandu by mohol pomôcť psychickému aj fyzickému stavu miliónov detí na celom svete. Prijali aj také prísne zákony ako zákaz vychádzania pre deti od 13 do 16 rokov po desiatej večer počas zimy a do polnoci v lete. A platí dodnes. Ruka v ruke s tým zásadne zvýšili financovanie športových, hudobných, umeleckých tanečných a iných klubov, aby deťom dali alternatívu, kde tráviť čas.

Viete, aké sú čísla na Slovensku? Skúsenosť s alkoholom má každé DESIATE 11-ročné dieťa. U 15-ročných detí má skúsenosť s alkoholom až 60 percent. Najčastejšie sa k alkoholu dostanú v partii s kamarátmi, ale aj doma. Napríklad aj počas osláv Vianoc či príchodu nového roka. Príbeh Islandu by mohol byť aj príbeh Slovenska, treba si ho prečítať. Nevymýšľame koleso, chce to len politické líderstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Hudobná bodka

Normálny. Ty nie si normálny. Ako často to počujete? Ale čo je to normálny? Aká je vlastne norma? Ani ja som nikdy nebola tak celkom normálna. Spevák Miguel to mal ešte o niečo ťažšie, nie je ani černoch, ani hispánec, ale vlastne oboje. A nahral skvelý song What's normal anyway. Buď sám sebou, spieva Miguel a aj ja si to často musím sama opakovať. Buďte sami sebou, don't let them change you. Be who you are.

Načítavam video...

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste dvadsiate štvrté vydanie môjho newslettera ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania opäť o týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 277
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 179
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 723
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 233
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 799
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 774
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


2
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


8
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


11
Peter Tkačenko.

Prezident môže ukázať, že mu aspoň na niečom záleží.


3
  1. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  2. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  3. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  6. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  7. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 259
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 982
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 18 496
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 352
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 184
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 456
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 783
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 5 617
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu