SME

Kollárov rozpočtový pozmeňovák je perverznosť prvého stupňa

Zjazd Komunistickej strany Číny bol štartovným výstrelom do novej éry geopolitiky.

Týždeň Petra Schutza (Zdroj: SME.sk / Hejty)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Komunistická strana Číny. Uprostred hromadenia kríz v Európe je 20. zjazd odťažitý iba zdanlivo. (Zaujímavá je tu numerológia: Bol to tiež 20. zjazd, len nie v Pekingu, ale v Moskve, ktorý sa akože rozišiel so Stalinom a jeho „chybami“.)

Nával analytických reakcií vníma udalosť ako štartovný výstrel do novej éry geopolitiky. Právo na silové zjednotenie s Taiwanom, ak to teda nepôjde „po dobrom“, ktoré si predseda Si v jeden a polhodinovej reči vyhradil, neznamená nič menšie než trvalú hrozbu tretej svetovej vojny.

A nedoziernych dôsledkov, keďže z USA opäť zaznelo, že spojenca, do ktorého obrany investovali desiatky miliárd dolárov, budú brániť. Dvadsiaty zjazd vyprovokoval zmenu, keď USA prelamujú a končia doktrínou „strategickej nejednoznačnosti“. A Taiwan berú ako člena NATO.

Udalosť SR

Dotrasy dvojnásobnej vraždy. (Akási) zodpovednosť verejných činiteľov za tragédiu určite existuje. Slovenský offline i online diškurz je určite neznášanlivejší, bezohľadnejší aj vulgárnejší než (sa zdajú byť) inojazyčné parlamenty či „čety“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Práca“ influencerov ako Fico, Kollár, Matovič sa určite nesmie banalizovať, z histórie Juraja K. je však zrejmé, že to bol twitter, kde sa inšpirovali a dozreli jeho vražedné myšlienky.

Dve obete z gejbaru opäť dokumentujú, že vôbec najhoršie, čo sociálne siete priniesli, je úplná strata pocitu zodpovednosti ľudí za obsahy, ktoré tvoria rečou, písmom i obrazom.

Sporný krok

Coming out. Nie sám osebe, zvláštny je však (už druhý) moderátorský na TA3. Mimoriadny a tragický kontext situácie autor chápe a snaží sa rozumieť aj výzve, aby verejní ľudia „outovali“, lebo tým robia dobrý skutok pre celú komunitu.

Lenže na takéto vysoké osobné zaujatie a vloženie sa do kauzy je politická diskusia vyložene nevhodné fórum. Obaja mohli vystúpiť v nejakej „občianskejšej“ polohe, trebárs ako rečníci na protestnej demonštrácii. Nie v rámci výkonu povolania.

Angažovať sa hoci aj v tej najsprávnejšej veci, keď prvá podmienka na politického moderátora je neangažovanosť, je vypadnutie z roly. Iste, v moderných časoch sa čoraz viac toleruje aktivistický výkon novinárčiny, ale stále sú nejaké červené čiary.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C99BY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

S Kotlárom budeme naozaj potrebovať veľmi veľa detí.


9

Slovenská vláda oslávila 1. apríl po svojom.


Ingrid Kosová
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Aký bol výstup na Kriváň v 19. storočí?


1

Strašne veľa sme sa včera dozvedeli o Slovensku a jeho najbližšej budúcnosti.


25
SkryťZatvoriť reklamu