Autor je teológ a spisovateľ
Škótsky antropológ, religionista a etnológ J. G. Frazer zostavil začiatkom minulého storočia, v čase, ktorý hodil J. R. R. Tolkiena, zakladateľa sentimentálneho heroizmu, do zákopov na Somme, katalóg magického a predmagického myslenia, ktorý vydal knižne v dvanástich zväzkoch pod názvom Zlatá ratolesť.
Dodnes patrí k neprekonaným dielam modernej etnografie a spolu s Mirceaom Eliadem a Claudom-Lévim Straussom vytvára jeho dielo zlatú trojicu chápania premeny evolučných reflexov na mágiu, mágie na rituál a rituálu na životnú skúsenosť.
Frazer bol jedným z prvých vedcov, ktorý si všimol a opísal, ako sa súčasťou kresťanského myslenia stali predpohanské schémy a vzorce, ktoré si buď politickým rozhodnutím čerstvo pokrstených panovníkov, alebo vďaka misionárskej stratégii ústretovosti k magickým náboženstvám našli miesto v novom náboženskom systéme a jeho panteóne symbolov a znakov.
Čaro kultov a mágie
Vďaka schopnosti znakov vyjadrovať viaceré významy súčasne, dopĺňať sa, významovo sa rozširovať dnes máme v mnohých krajinách sveta možnosť naživo sledovať začleňovanie starých kultov do kresťanského sveta.
Kulty vúdú, Santa Muerte v Latinskej Amerike, kargo kulty v západnej Afrike alebo v Európe veľkonočná Semana Santa v Španielsku, fašiangové Mamuthonens na Sardínii, ktorých pôvod sa dnes datuje do paleolitu, sú svedectvom, ako sa medzi sebou prelievajú inšpirácie, podnety a znaky zdanlivo nesúvisiacich alebo na časovej osi sa nestretávajúcich náboženských predstáv.
Spomedzi nich, ako vzácna pamiatka a spomienka na začiatky myslenia, keď ešte náboženstvo a mágia nie sú oddelené jemnou čiarou jazyka a racionalizmu, určuje smer na ceste späť do magických čias maják posvätnej hrôzy a totemov.
Francis Ford Coppola na základe Conradovej knihy Srdce temnoty zobrazil vo filme Apokalypsa na pozadí vietnamskej vojny totemickú spoločnosť ovládanú charizmatickým dobrodruhom, v Conradovej predlohe obchodníkom inšpirovaným hádam Rimbaudovou kariérou kupca so zbraňami, deasakralizáciu smrti v pralese a jej nahradenie totemickým prostredím. Hlavná postava Walter E. Kurtze postupne podlieha poverčivosti, obrazom a mágii organického prostredia juhoázijskej džungle a jeho návrat medzi vtedajšiu civilizovanú spoločnosť prestáva byť možným.