SME

Slovensko je v súčasnosti náboženským laboratóriom s najvyššou mierou toxicity

Sme svedkami kultického prerastania verejného života.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

Škótsky antropológ, religionista a etnológ J. G. Frazer zostavil začiatkom minulého storočia, v čase, ktorý hodil J. R. R. Tolkiena, zakladateľa sentimentálneho heroizmu, do zákopov na Somme, katalóg magického a predmagického myslenia, ktorý vydal knižne v dvanástich zväzkoch pod názvom Zlatá ratolesť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dodnes patrí k neprekonaným dielam modernej etnografie a spolu s Mirceaom Eliadem a Claudom-Lévim Straussom vytvára jeho dielo zlatú trojicu chápania premeny evolučných reflexov na mágiu, mágie na rituál a rituálu na životnú skúsenosť.

Frazer bol jedným z prvých vedcov, ktorý si všimol a opísal, ako sa súčasťou kresťanského myslenia stali predpohanské schémy a vzorce, ktoré si buď politickým rozhodnutím čerstvo pokrstených panovníkov, alebo vďaka misionárskej stratégii ústretovosti k magickým náboženstvám našli miesto v novom náboženskom systéme a jeho panteóne symbolov a znakov.

Čaro kultov a mágie

Vďaka schopnosti znakov vyjadrovať viaceré významy súčasne, dopĺňať sa, významovo sa rozširovať dnes máme v mnohých krajinách sveta možnosť naživo sledovať začleňovanie starých kultov do kresťanského sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kulty vúdú, Santa Muerte v Latinskej Amerike, kargo kulty v západnej Afrike alebo v Európe veľkonočná Semana Santa v Španielsku, fašiangové Mamuthonens na Sardínii, ktorých pôvod sa dnes datuje do paleolitu, sú svedectvom, ako sa medzi sebou prelievajú inšpirácie, podnety a znaky zdanlivo nesúvisiacich alebo na časovej osi sa nestretávajúcich náboženských predstáv.

Spomedzi nich, ako vzácna pamiatka a spomienka na začiatky myslenia, keď ešte náboženstvo a mágia nie sú oddelené jemnou čiarou jazyka a racionalizmu, určuje smer na ceste späť do magických čias maják posvätnej hrôzy a totemov.

Francis Ford Coppola na základe Conradovej knihy Srdce temnoty zobrazil vo filme Apokalypsa na pozadí vietnamskej vojny totemickú spoločnosť ovládanú charizmatickým dobrodruhom, v Conradovej predlohe obchodníkom inšpirovaným hádam Rimbaudovou kariérou kupca so zbraňami, deasakralizáciu smrti v pralese a jej nahradenie totemickým prostredím. Hlavná postava Walter E. Kurtze postupne podlieha poverčivosti, obrazom a mágii organického prostredia juhoázijskej džungle a jeho návrat medzi vtedajšiu civilizovanú spoločnosť prestáva byť možným.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C99PX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


116
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


14
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu