Autorka je sociologička
Pod ťarchou udalostí v posledných dvoch týždňoch sa význam jazyka a slov, ktoré používame alebo aj nepoužívame, zhmotňuje do činov a konaní viac ako inokedy.
Takýmto zatĺkaním a mocenským bojom o význam slov je aj neoznačovanie zavraždených ako LGBTI+ ľudí podobne ako zakrývanie, že Slovensko nie je homofóbne, lebo šlo len o ojedinelý čin a homosexualita u nás nie je trestná.
To všetko patrí do repertoáru zatĺkania, zamlčiavania alebo výkladu udalostí jazykom, ktorý sleduje vlastnú ideológiu.
To, že slová majú svoju moc, sa prejavuje aj tým, že niektoré pojmy dostali nálepku „ideologické“ v zmysle nevedecké, škodlivé a rozvracačské. Dnes sú údajne ideológiou poškvrnené pojmy prepisované, zakazované, vymazávané aj pre tých ľudí, ktorí majú iný svetonázor.
Napríklad pojem rod (po anglicky gender) sa dostal na čiernu listinu iba nedávno a vyústil nielen do premenovania celej agendy rodovej rovnosti, ale aj prepisovania účelu dotácií a vládnych dokumentov.
A tak sa upravovatelia nádejali, že zakazovaním pojmu rod sa im podarí presadiť vnímanie žien a mužov len na základe pohlavia.
Pritom binárnosť pohlaví tu má svoj mocenský význam. Pretože ak zdôrazňujeme iba dve od seba odlišné pohlavia, ktorých rola je nezameniteľná a komplementárna, nie je priestor pre nejaké vajatanie o rôznych rodových identitách, sociálnom rodičovstve a inom usporiadaní vzťahov v rodine či cirkvi.
Podobný mocenský zápas sa odohráva aj pri význame pojmu homosexualita, respektíve homosexuálne správanie. Pretože raz je homosexuálny akt označovaný ako hriech a proti prirodzenosti (rozumej nemôže viesť k prokreácii, teda k splodeniu potomka) a inokedy zase ako súčasť božieho plánu a prírody.
Aký je obsah slova láska
V tomto kontexte vyznieva hrozivo, že učenie o hriešnosti homosexuálneho správania môže byť založené na nesprávnom výklade biblických textov. Lebo existuje aj iný výklad textov, ktoré teologicky odsudzujú homosexualitu.