Autor je umelec a publicista
„Potrebujeme vzájomný rešpekt,“ napísal na sociálnej sieti Eduard Heger k fotografii, ktorá zachytáva jeho stretnutie s Romanom Samotným, majiteľom klubu Tepláreň.
Na prvý pohľad ľudské a ústretové gesto voči človeku zasiahnutému tragickými udalosťami vyvolalo rozporuplné reakcie. Z liberálnej časti spoločnosti sa ozvali námietky, že termín „vzájomný rešpekt“ je floskula v situácii, keď rešpekt potrebuje predovšetkým LGBTI+ menšina.
Z konzervatívnej časti spektra sa zase ozvali námietky, že podobnými ústretovými gestami sa premiér Heger zbytočne ponižuje a popiera svoje hodnotové nastavenie.
Zdá sa, že tri týždne po útoku na Zámockej je v otázke postavenia LGBTI+ menšiny spoločnosť viac rozdelená ako zjednotená. Otázkou je, či to vôbec môže byť inak.
V súvislosti s vraždou na Zámockej sa objavujú porovnania so situáciou po vražde Jána a Martiny. Spoločenské vzopätie, ktoré spôsobila vražda novinára a jeho snúbenice, však tiež nebolo všeobjímajúce. Na plných námestiach pod heslom Za slušné Slovensko bolo cítiť nielen smútok, ale aj hnev a nespokojnosť, ktoré sa postupne transformovali do jasných politických požiadaviek.
A bol to vtedajší premiér Fico, ktorý po vražde novinára a jeho snúbenice vyzýval spoločnosť na pokoj a opakovane odmietal „politické zneužívanie tragédie“.
Výzvy mocných na pokoj a vzájomný rešpekt zvyčajne viac vyhovujú zástancom statusu quo.