Autor je publicista
„Všetci ľudia boli stvorení ako seberovní“... a „Stvoriteľ ich obdaril určitými neodňateľnými právami, medzi ktoré patrí právo na život, slobodu a budovanie osobného šťastia,“ píše sa v Deklarácii nezávislosti Spojených štátov amerických. Vo Filadelfii, v budove, kde túto deklaráciu v roku 1776 prijali, podpísal 26. októbra 1918 Tomáš G. Masaryk vyhlásenie nezávislosti Československa, tzv. Washingtonskú deklaráciu.
Sme hrdí dedičia oboch dokumentov, no poslanci nášho parlamentu, ktorí prisahali, že budú chrániť ústavnoprávne princípy liberálnej demokracie a uvádzať ich do života, akoby celkom zabudli, na akých základoch je vybudovaný náš štát.
Predseda parlamentu, ktorý sa pri posledných oslavách Dňa ústavy rozplýval nad pestrosťou slovenských krojov a pri pestrosti v láske tvorí osobitnú kategóriu, sa za svoje homofóbne výroky nemieni ani len ospravedlniť.
Igor Matovič sa dušuje, že do našej suverenity si Bruselom nenecháme zasahovať. A poslanec Gyimesi svoj antidúhový postoj obhajuje tým, že je vychovaný na židovsko-kresťanskej tradícii.
Rovnaké právo na manželstvo
Aj v Spojených štátoch rasovú segregáciu a zákaz rasovo zmiešaných manželstiev odôvodňovali citátmi z Biblie a božím plánom, hoci právo uzavrieť manželstvo sa vždy považovalo za dôležitý aspekt budovania osobného šťastia usporiadaným spôsobom. „Páchateľom“ dokonca hrozilo väzenie, také boli rasovo zmiešané manželstvá spoločensky nebezpečné.
V podobenstve o dobrom Samaritánovi, o ktorom pápež František hovorí, že je v ňom vyjadrená celá podstata kresťanstva, sa však Kristus vysmieva takýmto náboženským argumentom a pripomína nám, že jediným kritériom pre naše rozhodovanie má byť láska k blížnemu, ktorého máme milovať rovnako ako seba samého.
Najvyšší súd USA musel v roku 1967 zákaz rasovo zmiešaných manželstiev zrušiť, pretože odporoval ústavou garantovanému právu na rovnocenné zaobchádzanie a rovnaký stupeň právnej ochrany.
Rovnosť pred zákonom, a teda ani zrovnoprávnenie LGBTI+, nie je kultúrno-etická otázka, pretože generálny princíp demokratického štátu predstavuje kľúčový princíp, na ktorom je budovaný celý právny poriadok i celý systém fungovania nášho štátu a premieta sa do všetkých oblastí práva bez rozdielu vrátane práva na osobné šťastie.