Pýtajme sa seba: Čo sme urobili pre demokraciu?
Počas 17. novembra máme tendenciu klásť osobnostiam Nežnej revolúcie podobné otázky. Najčastejšou je, čo urobili zle. Na čo zabudli, čo zanedbali. Pýtame sa, kto všetko nepocítil výhody slobody. Lenže zabúdame pritom na jedno - revolúcia bola už pred viac ako tridsiatimi rokmi, a ak aj na niečo revolucionári zabudli, mali sme to opraviť. Zodpovednosť za dnešný stav Slovenska a demokracie leží na našich, nie ich pleciach.
Zabudli sme na menšiny, zabudli sme na niektoré regióny. Roky vieme, aké reformy treba urobiť - v zdravotníctve aj školstve, roky na to kašleme. Rezignovali sme na štandardné strany a nechali ich nahradiť populistami. Nechodíme voliť a tak trocha stále čakáme, že problémy za nás vyrieši niekto druhý. Nie osobnosti revolúcie spôsobili, že dnes máme rozdelenú spoločnosť. To my.
Prestaňme sa bičovať a frflať
Zároveň však netreba zabúdať, ako skvelo sa máme. Čo všetko je skvelé, na čo môžeme byť pyšní. Tak celkovo sme aj s Čechmi na jednej lodi v tom, že máme schopnosť sťažovať sa a nadávať na úplne všetko. Pritom máme za tridsať rokov silnú občiansku spoločnosť, mnohé osobnosti a šikovných mladých ľudí.
Máme slobodu, máme možnosti a máme sa dobre. Že pomedzi karikatúry osobností máme aj tie skutočné. Množstvo z nich robí fantastickú prácu - od Post Bellum cez Vagus, Depaul až po centrum Kalab, študentské spolky, Slovenskú debatnú asociáciu či centrum Bivio. V Rožňave je kultúrne centrum Kláštor, v Košiciach Tabačka. Čierne diery oživili zdevastovaný kaštieľ v Jelšave. Toľko krásnych vecí, ktoré sa robia na Slovensku a zaslúžia si priestor a pochvalu, namiesto hromženia a nadávania Nemáme, Nedá sa, Nevieme.
Je aj na čom stavať
Pritom je aj za čo chváliť. Obstáli sme v niekoľkých ťažkých skúškach - Slováci bojovali v SNP, schovávali židov pred nacistami. Porazili sme Mečiara, zjednotili sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nie je to málo. Nie je nás málo. Je na čom stavať.
17. november som strávila v Prahe. Oslavy Nežnej revolúcie sú tu veľkolepé. Kam sa človek pohne, vidí príbehy, fotky a históriu. Všade sú koncerty, debaty, premietania filmov. Strávila som ho aj na našej debate v spolupráci s českým Seznamom a ich podcastom 5:59. S Lenkou Kabrhelovou sme pozvali Františka Mikloška, Sama Marca, Pavla Kosatíka a Jana Rychlíka. "Hlavné je, že sa tu spolu môžeme slobodne rozprávať a napríklad sa aj krásne pohádať," hovoril Samo a historik Rychlík dodal: "Máme krásne susedské vzťahy, čo viac si priať?"
Diskusiu dnes nájdete ako špeciálne vydanie podcastu Dobré ráno. Aj sme sa zasmiali, aj sme si tak správne československy zafrflali, aj sme oslavovali. Sloboda je úžasná, nenechajme si ju vziať. Ani plazivo, pomaly, nenápadne. Vedľa padajú rakety, Ukrajinci bojujú o život. Nám stačí sa len zaujímať.
Video týždňa: Michael Kocáb
Najradšej robím rozhovory, kde len sedím a dozvedám sa. Kde sa nemusím hádať, len polemizujem. Kde rozoberám s niekým zaujímavým filozofické debaty o morálke, polarizácii, výzvach dnešnej doby.
S Michaelom Kocábom sa toto dá dokonale. Tento týždeň sme sa rozprávali o tom, ako pri odovzdávaní moci po novembri 1989 museli stavať mosty, nie ich páliť. Ako sa museli naučiť zjednotiť krajinu - aj tých, čo boli v komunistickej strane, aj tých, čo aktívne spolupracovali s ŠTB, aj tých, čo boli v disente. Dnes nevídaná vec - dnes sa totiž stojí na barikádach, hoci nás často viac vecí spája, ako rozdeľuje. Michael Kocáb je rocker aj politik. Ako sám hovorí, zo začiatku to bolo buď jedno, alebo druhé. Dnes je aj rocker, aj politik a je to tak dobre.
Podcast týždňa: My sa vám ozveme
Kolegyňa Ľubica Melcerová urobila náš nový podcast. My sa vám ozveme sa venuje ľuďom, ktorí majú znevýhodnenie a nevedia si nájsť prácu. Hovorí o bariérach, ktoré kladieme ľuďom, ktorí by mali byť plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti a ktorých vyčleňujeme nelogicky, hlúpo, neprávom a nesprávne.
Sú to bariéry, ktoré si mnohí z nás ani nevedia predstaviť alebo im prosto nikdy nenapadli. Vypočujte si, ako sa žije na Slovensku ľuďom so znevýhodnením. Pretože platí pravidlo - ako sa spoločnosť správa k slabším, taká je.
Počin týždňa: Banksy na Ukrajine
Banksy šiel na Ukrajinu a nechal tam hneď niekoľko svojich diel s jasným odkazom. Poukázal na skazu, tragédiu vojny a najmä na civilné obete Rusov. Vďaka patrí všetkým umelcom, ktorým to nie je jedno. Banksymu obzvlášť, pretože na vážne témy upozorňuje dlhodobo a naliehavo.
Pyšná som aj na moju kamarátku, maliarku Ivanu Šátekovú. Jej reakcia na streľbu v Teplárni bola okamžitá, trefná a smutná. Teraz vydáva túto grafiku v limitovanej edícii. 100 originálov si môžete kúpiť v DOT gallery a výťažok pôjde na iniciatívu Ide nám o život. Podporiť teda môžete dobrú vec a dostanete za to aj hodnotné Ivanino dielo. Link na eshop nájdete tu alebo kliknutím na obrázok. Cena je 200 eur.
Hudobná bodka
Ak je niečo, v čom sme sa s mojím mužom veľmi nestretli, tak hudobný vkus. Každý z nás počúva úplne inú hudbu a môj muž má veľmi rád československú tvorbu. Opak mňa, slovenskej hudby počúvam len málo, českú takmer vôbec.
V aute sme si však po ceste do Prahy púšťali playlisty a snažili sa zhodnúť a mne napadlo, že medzi moje obľúbené pesničky patrí Prosperita od Petra Lipu. Textárske majstrovstvo Milana Lasicu obzvlášť sedí v dnešnej dobe - ekonomické termíny spojené do textu o vzťahoch sú dokonalo vyšperkované, a preto je to dnes hudobná bodka tohto týždňa.
Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste tridsiate vydanie môjho newslettera ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania opäť o týždeň.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettery od SME
- Prehľad najdôležitejších správ dňa. Odoberať >
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Týždenný súhrn zo sveta medicíny. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
- Denný newsletter Korzára. Odoberať >