Smer hovorí o čistkách v RTVS. Kde boli doteraz?
Človek sa nestačí čudovať, ako sa roztrhlo vrece s obhajcami novinárskej slobody v RTVS. Po tom, čo v televíznom spravodajstve skončilo celé vedenie, sa ozval Smer, konšpirátori, ale aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič.
Vo svojom komentári píše o bezprecedentnom zásahu do programovej slobody. S otvorenými ústami som si prečítala komentár bývalého vysokopostaveného funkcionára Smeru a nestačím sa diviť, akú krátku pamäť majú ľudia zo Smeru.
Ak chce Marek Maďarič kritizovať Ľuboša Machaja, najprv by sa mal pozrieť do zrkadla. Generálny riaditeľ RTVS Machaj je totiž v situácii, do ktorej ho exminister sám dostal. Po piatich rokoch Jaroslava Rezníka (zvoleného za Mareka Maďariča) je inštitúcia nielen v personálnom marazme. Je v absolútnom finančnom rozklade.
Ak chcel Marek Maďarič silnejšiu a odolnejšiu RTVS, musí si položiť otázku, prečo nebol schopný stabilizovať adekvátne financovanie ako svojho času jeden z najmocnejších ľudí v tejto krajine. V roku 2016 tento boj vzdal a rezignoval na túto tému, hoci ju jeho vláda mala v programovom vyhlásení vlády. Koncesie skončili v koši Andreja Danka.
Kde bol Marek Maďarič doteraz?
Poďme si teda zaspomínať aj na to, čo sú to naozaj bezprecedentné zásahy do programovej slobody. Ozval sa Marek Maďarič, keď mňa a mojich kolegov Jaroslav Rezník nútil dávať priestor proruskej propagande? A kde boli zástupy členov Smeru, keď prichádzali nápady, ako zakomponovať ministrov SNS ešte aj do reportáží v športových správach? Spomínajú si ešte na rozpustenie komplet celého tímu Reportérov za reportáž o Matici slovenskej a jej financovaní?
A čo by tak asi povedal Marek Maďarič na to, keby som začala konkrétne a podrobne spomínať na desiatky telefonátov ministrov Smeru? Tlak, ktorý jeho vlastní kolegovia vyvíjali neustále na vedenie spravodajstva, bol enormný, neustály a nevkusný.
Extrém už bol len telefonát kričiaceho ministra riaditeľovi Mikovi po obyčajných otázkach, ktoré som zaslala na tlačové oddelenie. Spomína si ešte Robert Fico na to, ako žiadal preorganizovať zostavu predvolebnej debaty tak, aby bol spokojný? My sme vtedy neuhli. Ale nezabudli sme.
Len, aby sa nezabudlo
Politici si roky myslia, že RTVS im patrí. Robil to Smer, ale aj vlády pred ním a, bohužiaľ, aj po ňom. Kultúra, v ktorej si myslia, že je normálne, aby pretláčali vlastnú predstavu novinárčiny, a mýlia si ju s PR oddelením, sa musí skončiť.
A RTVS by tlakom rozhodne odolávala lepšie, ak by nemusel riaditeľ chodiť každého pol roka na kolenách a so sklonenou hlavou prosiť ministra financií, aby dofinancoval aspoň základné funkcie tejto inštitúcie.
Alebo poďme ďalej do minulosti, nemusí to byť osobné. Spomína si ešte Marek Maďarič na to, keď za jeho prvého ministrovania zvolila jeho strana riaditeľa pána Hrehu? Z redakcie aj vtedy nastal exodus takmer každého slušného novinára a odišla tretina redakcie. Hovorili o tom, že o obsahu správ sa rozhoduje na tlačových oddeleniach ministerstiev a mimo televízie.
Odchod z potápajúcej sa lode
Je fakt, že v RTVS skončilo širšie vedenie - okrem Márie Hlucháňovej aj Andrea Fajnorová. Treba povedať, že tá by riaditeľovi Machajovi zrejme spôsobila ďalšie reputačné škody v momente, ako príde rozsudok v zneužívaní maloletých dievčat v tábore Chachaland, ktorý spolu so svojím exmanželom roky viedla. A skončili aj Nittnaus a Šuran, ktorí boli Rezníkovi ľudia.
Zvonku je to nečitateľné a riaditeľ Machaj by to rozhodne mal transparentne vysvetliť a odpovedať aj na nepríjemné otázky.
Zvonka sa to však namiesto cenzúry a zásahov javí skôr na niečo iné - spravodajstvo RTVS v súčasnej vybičovanej politickej klíme a bez financovania je priveľké sústo aj pre skúseného manažéra alebo manažérku.
Ak by som mala na niečo staviť, asi by to bola verzia, že Mária Hlucháňová radšej vystúpila z tohto vlaku zavčas a hneď na začiatku. Pretože pochopila, že znova vybudovať rešpektované spravodajstvo verejnoprávnej televízie bez peňazí a bez podpory je nemožná misia. A za to sa naozaj treba poďakovať v prvom rade Marekovi Maďaričovi.
Do kríža bolo prekvapivo príjemné
Možno ste zachytili, možno nie - tento týždeň som bola v relácii Jaroslava Danišku Do kríža v RTVS. Zvažovala som svoju účasť dosť dlho a tuho. Mala som pocit, že za každých okolností z toho vyjdem zle - časť ľudí z liberálneho spektra ma bude hejtovať, že som do tej relácie vôbec šla. Časť konzervatívcov bude nespokojných s obsahom, ktorý budem hovoriť. A tak celkovo - čakala som podraz, nevyváženú diskusiu a presilovku troch mužov na jednu ženu.
Reláciu Do kríža sem-tam pozerám a sem-tam aj kritizujem. Z 27 respondentov od septembra 2022 tam boli len štyri ženy a moderátor Jaroslav Daniška viac diskutuje ako moderuje. A celkovo mám problém s jeho portálom Štandard a spôsobom, akým uchopuje niektoré témy.
Zaujímavé bolo to, že sme sa tam, myslím, všetci stretli tak trocha s predsudkami. Ja tiež. A odchádzali sme vlastne s aspoň čiastočným porozumením.
V dnešnej polarizovanej dobe podľa mňa nie je nič dôležitejšie ako aspoň čiastočné porozumenie ľudí, ktorí majú pocit, že nemajú absolútne nič spoločné. Sú to diskusie náročné, emotívne, ale chcela by som vás povzbudiť, aby ste ich viedli. V živote ma totiž najviac ovplyvnili práve debaty s konzervatívcami - nútia vás lepšie argumentovať, upratať si hodnoty a myšlienky a pomáha to obrusovať facebookové tvrdé hrany. Link na debatu nájdete tu.
Nejde však o to pozerať reláciu Do kríža. Chcela by som vás len povzbudiť, aby ste sa nebáli diskutovať aj s ľuďmi, ktorí zdanlivo nemajú s vami rovnaké hodnoty či názory. V drvivej väčšine totiž zistíte, že máte oveľa viac spoločné, ako si myslíte.
Debatu na rovnakú tému sme mali tento týždeň aj v Bystrici na Human Forum. Diskutovali sme presne o tom, ako nájsť spoločnú reč - liberáli aj konzervatívci. Mojimi hosťami bol kňaz Marek Vadrna, novinár Michal Oláh, Zuzana Wienk a psychologička Karin Andrášiková. Sú tam aj praktické rady, ako sa rozprávať, ako sa rešpektovať.
Video týždňa: Onkológ Korec
Štefan Korec robí onkológiu 50 rokov. V 70. rokoch emigroval do USA a po revolúcii sa vrátil. Dnes je garantom projektu Onkoasist - softvéru, ktorý má zásadne skrátiť čakanie pacienta na špecialistu, ak má podozrenie na rakovinu.
Dnes je totiž Slovensko prvé v rebríčku krajín EÚ v úmrtnosti na rakovinu a od podozrenia pacient v priemere čaká šesť mesiacov, kým sa dostane k onkológovi. Ak mal na začiatku operovateľný nádor, po pol roku už môže byť všetko inak. Výsledok je viac mŕtvych ľudí, ktorí mohli žiť, drahšia liečba a vyššie náklady.
Onkoasist má schválené peniaze z eurofondov, projekt je hotový, no NCZI stále nevypísalo verejné obstarávanie. Prečo? Ťažko povedať. No v našom rozhovore sa na to snaží odpovedať práve Štefan Korec.
Moja poznámka pod čiarou je len to, že Igor Matovič si robil na odvrátiteľných úmrtiach na Slovensku pred voľbami masívnu kampaň. Len, aby sa nezabudlo.
Podcast týždňa: Petr Třešňák
Petr Třešňák je český novinár týždenníka Respekt. Ak ste o ňom ešte nepočuli, prichádzate o veľa. Píše fantastické citlivé texty a posledné roky sa venuje práve téme ľudí s mentálnym postihnutím.
Má totiž dcéru Dorotku s ťažkým autizmom a mentálnym postihnutím. Jeho reportáž Děti úplňku dodnes považujem za jednu z top troch novinárskych prác, ktoré som v živote čítala. Neskôr o tom vznikol aj dokument, ktorý je srdcervúcou spoveďou rodičov s takýmito deťmi, na ktorých sa naša spoločnosť absolútne vykašľala.
Teraz Petr prichádza s reportážou, ktorá je predvojom jeho novej knihy. Hovorí o tom, ako sa v ústavných zariadeniach v Česku správajú k ľuďom s ťažkým mentálnym postihnutím. Ak ste nestihli kúpiť Respekt, Petr o tom rozpráva v podcaste týždenníka Respekt. Inak, ich podcast začal po novom robiť Štěpán Sedláček a ich kvalita sa dvihla raketovou rýchlosťou.
Hudobná bodka
H.E.R. má ešte len 25 rokov, ale má už päť cien Grammy a stojí za to počúvať ju. Multiinštrumentálny talent - hrá na basu, gitaru, klávesy, spieva a hrá na bubny. V podstate dokáže hrať na všetkom, čoho sa chytí. Hudobná bodka tohto týždňa je jej set v Roots Picnic pred dvoma rokmi. Enjoy.
Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste tridsiate prvé vydanie môjho newslettra ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania opäť o týždeň.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Prehľad najdôležitejších správ dňa. Odoberať >
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Týždenný súhrn zo sveta medicíny. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
- Denný newsletter Korzára. Odoberať >