SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

ZKH píše: Maďarič kritizuje RTVS, za jej zlú situáciu je pritom priamo zodpovedný

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smer hovorí o čistkách v RTVS. Kde boli doteraz?

Človek sa nestačí čudovať, ako sa roztrhlo vrece s obhajcami novinárskej slobody v RTVS. Po tom, čo v televíznom spravodajstve skončilo celé vedenie, sa ozval Smer, konšpirátori, ale aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

Vo svojom komentári píše o bezprecedentnom zásahu do programovej slobody. S otvorenými ústami som si prečítala komentár bývalého vysokopostaveného funkcionára Smeru a nestačím sa diviť, akú krátku pamäť majú ľudia zo Smeru.

Ak chce Marek Maďarič kritizovať Ľuboša Machaja, najprv by sa mal pozrieť do zrkadla. Generálny riaditeľ RTVS Machaj je totiž v situácii, do ktorej ho exminister sám dostal. Po piatich rokoch Jaroslava Rezníka (zvoleného za Mareka Maďariča) je inštitúcia nielen v personálnom marazme. Je v absolútnom finančnom rozklade.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcel Marek Maďarič silnejšiu a odolnejšiu RTVS, musí si položiť otázku, prečo nebol schopný stabilizovať adekvátne financovanie ako svojho času jeden z najmocnejších ľudí v tejto krajine. V roku 2016 tento boj vzdal a rezignoval na túto tému, hoci ju jeho vláda mala v programovom vyhlásení vlády. Koncesie skončili v koši Andreja Danka.

Kde bol Marek Maďarič doteraz?

Poďme si teda zaspomínať aj na to, čo sú to naozaj bezprecedentné zásahy do programovej slobody. Ozval sa Marek Maďarič, keď mňa a mojich kolegov Jaroslav Rezník nútil dávať priestor proruskej propagande? A kde boli zástupy členov Smeru, keď prichádzali nápady, ako zakomponovať ministrov SNS ešte aj do reportáží v športových správach? Spomínajú si ešte na rozpustenie komplet celého tímu Reportérov za reportáž o Matici slovenskej a jej financovaní?

SkryťVypnúť reklamu

A čo by tak asi povedal Marek Maďarič na to, keby som začala konkrétne a podrobne spomínať na desiatky telefonátov ministrov Smeru? Tlak, ktorý jeho vlastní kolegovia vyvíjali neustále na vedenie spravodajstva, bol enormný, neustály a nevkusný.

Extrém už bol len telefonát kričiaceho ministra riaditeľovi Mikovi po obyčajných otázkach, ktoré som zaslala na tlačové oddelenie. Spomína si ešte Robert Fico na to, ako žiadal preorganizovať zostavu predvolebnej debaty tak, aby bol spokojný? My sme vtedy neuhli. Ale nezabudli sme.

Len, aby sa nezabudlo

Politici si roky myslia, že RTVS im patrí. Robil to Smer, ale aj vlády pred ním a, bohužiaľ, aj po ňom. Kultúra, v ktorej si myslia, že je normálne, aby pretláčali vlastnú predstavu novinárčiny, a mýlia si ju s PR oddelením, sa musí skončiť.

SkryťVypnúť reklamu

A RTVS by tlakom rozhodne odolávala lepšie, ak by nemusel riaditeľ chodiť každého pol roka na kolenách a so sklonenou hlavou prosiť ministra financií, aby dofinancoval aspoň základné funkcie tejto inštitúcie.

Alebo poďme ďalej do minulosti, nemusí to byť osobné. Spomína si ešte Marek Maďarič na to, keď za jeho prvého ministrovania zvolila jeho strana riaditeľa pána Hrehu? Z redakcie aj vtedy nastal exodus takmer každého slušného novinára a odišla tretina redakcie. Hovorili o tom, že o obsahu správ sa rozhoduje na tlačových oddeleniach ministerstiev a mimo televízie.

Odchod z potápajúcej sa lode

Je fakt, že v RTVS skončilo širšie vedenie - okrem Márie Hlucháňovej aj Andrea Fajnorová. Treba povedať, že tá by riaditeľovi Machajovi zrejme spôsobila ďalšie reputačné škody v momente, ako príde rozsudok v zneužívaní maloletých dievčat v tábore Chachaland, ktorý spolu so svojím exmanželom roky viedla. A skončili aj Nittnaus a Šuran, ktorí boli Rezníkovi ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Zvonku je to nečitateľné a riaditeľ Machaj by to rozhodne mal transparentne vysvetliť a odpovedať aj na nepríjemné otázky.

Zvonka sa to však namiesto cenzúry a zásahov javí skôr na niečo iné - spravodajstvo RTVS v súčasnej vybičovanej politickej klíme a bez financovania je priveľké sústo aj pre skúseného manažéra alebo manažérku.

Ak by som mala na niečo staviť, asi by to bola verzia, že Mária Hlucháňová radšej vystúpila z tohto vlaku zavčas a hneď na začiatku. Pretože pochopila, že znova vybudovať rešpektované spravodajstvo verejnoprávnej televízie bez peňazí a bez podpory je nemožná misia. A za to sa naozaj treba poďakovať v prvom rade Marekovi Maďaričovi.

Do kríža bolo prekvapivo príjemné

Možno ste zachytili, možno nie - tento týždeň som bola v relácii Jaroslava Danišku Do kríža v RTVS. Zvažovala som svoju účasť dosť dlho a tuho. Mala som pocit, že za každých okolností z toho vyjdem zle - časť ľudí z liberálneho spektra ma bude hejtovať, že som do tej relácie vôbec šla. Časť konzervatívcov bude nespokojných s obsahom, ktorý budem hovoriť. A tak celkovo - čakala som podraz, nevyváženú diskusiu a presilovku troch mužov na jednu ženu.

SkryťVypnúť reklamu

Reláciu Do kríža sem-tam pozerám a sem-tam aj kritizujem. Z 27 respondentov od septembra 2022 tam boli len štyri ženy a moderátor Jaroslav Daniška viac diskutuje ako moderuje. A celkovo mám problém s jeho portálom Štandard a spôsobom, akým uchopuje niektoré témy.

Zaujímavé bolo to, že sme sa tam, myslím, všetci stretli tak trocha s predsudkami. Ja tiež. A odchádzali sme vlastne s aspoň čiastočným porozumením.

V dnešnej polarizovanej dobe podľa mňa nie je nič dôležitejšie ako aspoň čiastočné porozumenie ľudí, ktorí majú pocit, že nemajú absolútne nič spoločné. Sú to diskusie náročné, emotívne, ale chcela by som vás povzbudiť, aby ste ich viedli. V živote ma totiž najviac ovplyvnili práve debaty s konzervatívcami - nútia vás lepšie argumentovať, upratať si hodnoty a myšlienky a pomáha to obrusovať facebookové tvrdé hrany. Link na debatu nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde však o to pozerať reláciu Do kríža. Chcela by som vás len povzbudiť, aby ste sa nebáli diskutovať aj s ľuďmi, ktorí zdanlivo nemajú s vami rovnaké hodnoty či názory. V drvivej väčšine totiž zistíte, že máte oveľa viac spoločné, ako si myslíte.

Debatu na rovnakú tému sme mali tento týždeň aj v Bystrici na Human Forum. Diskutovali sme presne o tom, ako nájsť spoločnú reč - liberáli aj konzervatívci. Mojimi hosťami bol kňaz Marek Vadrna, novinár Michal Oláh, Zuzana Wienk a psychologička Karin Andrášiková. Sú tam aj praktické rady, ako sa rozprávať, ako sa rešpektovať.


Video týždňa: Onkológ Korec

Štefan Korec robí onkológiu 50 rokov. V 70. rokoch emigroval do USA a po revolúcii sa vrátil. Dnes je garantom projektu Onkoasist - softvéru, ktorý má zásadne skrátiť čakanie pacienta na špecialistu, ak má podozrenie na rakovinu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je totiž Slovensko prvé v rebríčku krajín EÚ v úmrtnosti na rakovinu a od podozrenia pacient v priemere čaká šesť mesiacov, kým sa dostane k onkológovi. Ak mal na začiatku operovateľný nádor, po pol roku už môže byť všetko inak. Výsledok je viac mŕtvych ľudí, ktorí mohli žiť, drahšia liečba a vyššie náklady.

Onkoasist má schválené peniaze z eurofondov, projekt je hotový, no NCZI stále nevypísalo verejné obstarávanie. Prečo? Ťažko povedať. No v našom rozhovore sa na to snaží odpovedať práve Štefan Korec.

Moja poznámka pod čiarou je len to, že Igor Matovič si robil na odvrátiteľných úmrtiach na Slovensku pred voľbami masívnu kampaň. Len, aby sa nezabudlo.

Načítavam video...

Podcast týždňa: Petr Třešňák

Petr Třešňák je český novinár týždenníka Respekt. Ak ste o ňom ešte nepočuli, prichádzate o veľa. Píše fantastické citlivé texty a posledné roky sa venuje práve téme ľudí s mentálnym postihnutím.

SkryťVypnúť reklamu

Má totiž dcéru Dorotku s ťažkým autizmom a mentálnym postihnutím. Jeho reportáž Děti úplňku dodnes považujem za jednu z top troch novinárskych prác, ktoré som v živote čítala. Neskôr o tom vznikol aj dokument, ktorý je srdcervúcou spoveďou rodičov s takýmito deťmi, na ktorých sa naša spoločnosť absolútne vykašľala.

Teraz Petr prichádza s reportážou, ktorá je predvojom jeho novej knihy. Hovorí o tom, ako sa v ústavných zariadeniach v Česku správajú k ľuďom s ťažkým mentálnym postihnutím. Ak ste nestihli kúpiť Respekt, Petr o tom rozpráva v podcaste týždenníka Respekt. Inak, ich podcast začal po novom robiť Štěpán Sedláček a ich kvalita sa dvihla raketovou rýchlosťou.

Hudobná bodka

H.E.R. má ešte len 25 rokov, ale má už päť cien Grammy a stojí za to počúvať ju. Multiinštrumentálny talent - hrá na basu, gitaru, klávesy, spieva a hrá na bubny. V podstate dokáže hrať na všetkom, čoho sa chytí. Hudobná bodka tohto týždňa je jej set v Roots Picnic pred dvoma rokmi. Enjoy.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste tridsiate prvé vydanie môjho newslettra ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania opäť o týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 628
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 107
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 6 944
 4. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 5 261
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 069
 6. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 4 610
 7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 602
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 455
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Demokrati na zbavenie sa „oľanovského“ populizmu asi potrebujú odvykaciu kúru.


12 h
Arnon Grunberg

List pre možných priateľov o našej budúcnosti.


Arnon Grunberg 27. máj

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.


23 h
Zuzana Kepplová.

Závisť a proletársky idiotizmus zase naplno pracujú pre Smer.


26. máj

Blogy SME

 1. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 2. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 3. Anna Miľanová: V zálive...
 4. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 5. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 6. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 7. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 8. Jozef Varga: Krkavci / 9. /
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 603
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 48 733
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 512
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 32 229
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 218
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 768
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 328
 8. Ján Bilohuščin: Rádioaktívny mrak konšpirátorov – pohľad jadrového chemika 7 122
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu