SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

ZKH píše: Bol to ťažký týždeň pre ženy s nepríjemnými zážitkami

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)

Za roky vo verejnom priestore už som zažila všeličo. Najhoršie reakcie bývajú vždy pri téme sexuálneho obťažovania. Je to bežná prax - je totiž jednoduchšie povedať ženám, že si to vymysleli, než si priznať, že v spoločnosti máme hlbší problém. To, čo sa mi však stalo minulý týždeň, prekonalo moje doterajšie už aj tak zlé skúsenosti. Hlavnú úlohu v tom zohráva prekvapivo portál Refresher.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnime po poriadku. V nedeľu som opísala zážitok, ktorý sa nám stal v taxíku Bolt. O tejto spoločnosti som písala už viackrát, preto službu dlhodobo už nepoužívam. V roku 2019 totiž vyšlo najavo, že vodiči vidia vaše číslo a mnohé ženy aj obťažujú. Komunikácia s Boltom bola veľmi korektná, dokonca sme spolu informovali aj o výsledkoch stretnutia. Firma o tom vedela, postupne urobila aj niektoré opatrenia pre bezpečnosť žien.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne som predpokladala, že bude prebiehať aj môj nedeľný príbeh. Viezli sme sa taxíkom s čudným pánom, zvláštnych signálov bolo viac, no vyvrcholilo to tým, že šofér sa po tom, čo neodbočil, kam mal, opakovane mojej kamarátky Laury pýtal, či sa ho bojí, a celú situáciu si užíval. V aute ma spoznal, celé to bolo veľmi nepríjemné.

Naozaj sa pýtame, kto klame?

Netušili sme, kto je ten šofér, nikde sme ho nikdy nespomínali, pre mňa bola podstatná appka a jej nástroje a následná reakcia firmy. Medzičasom mi šofér poslal email, v kópii aj na redaktora Refresheru. V podstate v ňom písal, že som klamárka a celé som si to vymyslela. O pánovi som nič nevedela, nepoznala som jeho meno ani identitu. Ak by sa sám neozval, nepoznali by sme ho my, ani nikto iný. Ani vo sne by mi nenapadlo, že by niekomu napadlo skopírovať celý email a len tak bez reakcie, kontextu a akéhokoľvek overenia faktov ho zverejniť. No predsa.

SkryťVypnúť reklamu

A tak večer vznikol článok s nadpisom, že Hanzelová klame. V článku nebolo nič, len celý email šoféra. Ctrl-C + Ctrl-V. Mne zatiaľ stačili asi tri minúty na to, aby som zistila, aký je mentálny svet pána a aké môže byť vysvetlenie incidentu z taxíka.

Obviňovanie obete ako z učebnice

U mňa to znásobil ešte fakt, že je mnoho ľudí, ktorí čakajú na zámienku akokoľvek si na mne zgustnúť. Politici, extrémisti, dezinformátori. Toto celé sa po nenovinárskom fušerskom článku Refreshera rozbehlo na plné obrátky. Všetci citovali práve tento článok a otočili absolútne naratív - nie my sme sa cítili nebezpečne. To my sme klamárky a vymysleli sme si to. Obviňovanie obete ako z učebnice. Bolt pritom tento incident už sám rieši interne.

Refresher neskôr po mojich sťažnostiach článok zeditoval. Neskoro a nedostatočne. A za celý čas, čo o mne písali články, ktoré im vraj "vystrelili čísla do vesmíru", si nikto z nich nesplnil ani základnú novinársku spravodajskú povinnosť, že by nás oslovil. Ani jeden telefonát, ani jedna správa či email. Ak by existovala etická rada, kam sa obrátiť, skončilo by sa to možno aj pokutou.

SkryťVypnúť reklamu

Takto sa to nerobí, kolegovia

Takto sa totiž novinárčina o náročných témach nerobí. Nerobí sa z instagramových príspevkov, ani nepreverených e-mailov.

Keď sme v denníku SME písali o sexuálnom obťažovaní, trvalo nám to nie dni, ale týždne. Preverovali sme detaily, rozprávali sa s obeťami, aj s páchateľom. Text sme vždy zasadili do kontextu, vysvetľovali mechanizmy násilia, obťažovania, groomingu.

Zo zásady sa pri týchto témach cielene vyhýbame clickbaitovým lákavým titulkom, ktoré by ženy alebo deti postavili do pozície klamárov. Kvalitná žurnalistika sa nedá robiť z instagramu ani za hodinu. A web, ktorý sa chce radiť k tým serióznym a dá si do názvu po novom NEWS, nemôže urobiť raz za rok jeden pekný článok o hejte na novinárky, ale na dennom poriadku robiť instagramový bulvár bez pravidiel a štandardov.

SkryťVypnúť reklamu

Celé to už dokresľuje len fakt, že v Refresheri sami v minulosti napísali niekoľko rozsiahlych textov o obťažovaní žien v taxíkoch.

Kolegovia vedia, že sme si to nevymysleli. Možno niekde v hĺbke svojej duše vlastne aj tušia, že takto sa novinárčina nerobí. Doteraz nebol nikto z nich schopný napísať alebo povedať ani banálne - urobili sme chybu, prepáč.

Zatiaľ čo ja mám plný inbox vulgarizmov, vyhrážok a včera aj čudného fyzického zážitku s mladým mužom, ktorý sa za mnou a kamarátkou vybral a vulgárne za nami gestikuloval.

Šofér taxíka pritvrdil a za články Refreshera si odo mňa pýta ospravedlnenie a vyhráža sa trestným oznámením. Jeden poslanec o mne píše, že som bola na mol ožratá (to ani neviem odkiaľ vzal), poslankyňa Zvädla-jak-taký-tulipán zasa, že som chcela zaujať. Kto v príčetnom stave by kedy chcel zaujať takouto témou? A ktorá žena z toho v histórii ľudstva mala akýkoľvek benefit?

SkryťVypnúť reklamu

Ale buďme konštruktívni, aby sme sa na tomto prípade vedeli aj poučiť. Pretože keď príde nejaký vážnejší prípad, aj ujmy môžu byť väčšie. Štandardov, ako písať o sexuálnom obťažovaní či násilí, je veľa. Ponúkam tipy od špičkovej žurnalistiky The New York Times, alebo celú príručku s komplexným opisom problematiky.

Svet to rieši, my nevidíme a nepočujeme

Nie som jediná, kto má s taxíkmi a službou Bolt nepríjemné skúsenosti. Viackrát o tom písali aj české médiá.

Žena sa vlastne ocitne sama v aute s mužom, ktorý má absolútnu kontrolu nad "pojazdným väzením", opisuje inštruktor sebaobrany Pavel Houdek. Sám túto tému na svojom instagrame otvoril a dostal stovky príbehov od žien, ktoré opisovali sexuálne obťažovanie, násilie aj niekoľko pokusov o znásilnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pavel Houdek mi v týchto dňoch písal - že ho mrzí, že čelím znevažovaniu a zľahčovaniu. A že je to, bohužiaľ, v našej spoločnosti typická reakcia na to, keď sa o obťažovaní niekto rozhodne prehovoriť.

Vo svete už zatiaľ vidíme žaloby - napríklad na Uber. Stovky žien v Spojených štátoch obvinili túto firmu, že roky vie o sexuálnom obťažovaní zákazníčok taxikármi a nerobí dostatočné opatrenia. Niektoré prípady sa naozaj skončili aj znásilnením. Celý svet rieši problém, len my tvrdíme, že Hanzelová si to vymyslela.

Atmosféra je vybičovaná, ale nedajme sa odradiť

Rozumiem, že žijeme v náročných časoch. Ľudia sú agresívnejší, nervóznejší, a frustrovanejší. Atmosféra je vybičovaná, rácio pri emóciách odchádza.

O to viac by médiá mali zvažovať, ako nerobiť školácke banálne a nebezpečné chyby. Je jedno, že sú to správy pre mladých - aj tí si zaslúžia kvalitné informácie a pravdu. Rozumiem, že je ťažké začať diskusiu o obťažovaní. Že to narúša náš komfort, naše istoty a že to znamená spytovať si aj vlastné svedomie a skúmať vlastné správanie.

SkryťVypnúť reklamu

Po tomto týždni môžem povedať, že je veľmi veľa slušných ľudí, ktorí berú bezpečie žien vážne. Písalo mi množstvo mužov. Je tu veľká časť spoločnosti, ktorej to nie je jedno. Musíme len prestať byť ticho. Aj tento týždeň médiá vyslali svojim čitateľom, čitateľkám a spoločnosti signál, že keď niekto o obťažovaní prehovorí, postaví sa proti nemu armáda nenávisti a dostane trikrát po hube.

Bitky si vyberám starostlivo

Napriek tomu som presvedčená, že práve ženy, ktoré majú privilegované postavenie v spoločnosti, musia o tomto hovoriť. Áno, aj pre mňa bol tento týždeň ťažký. Áno, aj mne stokrát napadlo, že nabudúce radšej nič nepoviem a budem mať šťastnejší život.

Ale keď budú ticho ženy s hlasom, za ktorými stojí zamestnávateľ, manžel, priatelia, čo potom tie, ktoré majú ťažšiu situáciu? Čo potom ženy, ktorým hrozí vyhadzov a násilie doma? Čo ženy, ktoré sa boja o stratu príjmu, o svoje deti? Čo ženy, ktoré niekto znásilnil a nedokážu o tom rozprávať? Nám sa nič nestalo, ale mohlo sa. Na Slovensku sa ženy boja - na ulici, v taxíkoch, v parkoch. Chcete toto pre svoje mamy, sestry, ženy a dcéry? Ja nie.

SkryťVypnúť reklamu

Blízka kamarátka mi tento týždeň povedala, že má pocit, že si nevyberám boje. Že jej občas ľudia hovoria, že som nepríjemný konfliktný človek. Nedotklo sa ma to, som rada, že mi to povedala, no zdalo sa mi to zvláštne.

Za posledný rok som sa k ničomu zásadnému nevyjadrovala. Ale áno - hovorím o rasizme voči Rómom, o ľuďoch bez domova aj o sexuálnom obťažovaní a násilí. Sú to však tri konkrétne bitky, ktoré som si starostlivo vybrala.

Sú to témy, v ktorých som konzistentná desať rokov a sú pre mňa skutočne dôležité. Považujem ich za súčasť seba. Autenticky ma trápia a mimoriadne mi na nich záleží. Robí to zo mňa lepšiu novinárku. Oveľa viac rozmýšľam nad empatiou a dosahom mojich slov a článkov. Oveľa viac premýšľam aj nad tým, akú úlohu v týchto témach zohrávame my, novinári.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa preto niekomu zdám nepríjemná, dokážem s tým žiť. Ak chce niekto písať, že som klamárka, dobre. Zvládneme to, prežijeme to, otrasieme sa. A nabudúce nás azda bude opäť zasa o niečo viac. A možno sa pridá aj Refresher.

Video týždňa: Daša Malíková

O tom, že ľudia neveria v našej spoločnosti ani zneužitým deťom, sme sa rozprávali už dávnejšie s terapeutkou Dašou Malíkovou. Vtedy sme o tom hovorili v súvislosti s kauzou poslanca Heráka, ktorý je obvinený už z niekoľkých zneužívaní detí v detskom tábore.

Pani Malíková hneď na začiatku hovorí aj o štatistikách, ktoré stále treba pripomínať - len dve až päť percent obetí si niečo podobné vymyslí. Drvivá väčšina ľudí hovorí v prípadoch sexuálneho násilia a obťažovania pravdu.

Daša Malíková ma dlhoročné skúsenosti so ženami, ktoré zažili násilie, a v tomto rozhovore veľmi rozsiahlo hovorí aj o tom, prečo ako spoločnosť radšej zavrieme oči, než by sme si túto diskusiu vôbec pripustili.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Podcast týždňa: Hodina hudby s Jacobom Collierom

Jacob Collier je hudobný génius - multiinštrumentalista, skladateľ, spevák, človek s absolútnym sluchom. V podcaste Broken Record dal dvojdielnu hodinu hudobnej teórie, pri ktorej vám odpáli dekel.

Vysvetľuje harmónie, ako nad hudbou premýšľa, ako s ňou pracuje. A popri rozprávaní to priamo demonštruje na klavíri. Nič lepšie v oblasti hudobnej teórie asi nenájdete, preto je podcast Broken Record s Jacobom Collierom jasná voľba na tohtotýždňový tip na počúvanie. A nemusíte byť vôbec hudobný génius, aby ste s otvorenými ústami počúvali a ostali v nemom úžase.

Dobré ráno oslávi päť rokov

Náš podcast Dobré ráno má piate narodeniny. Rozmýšľali sme nad tým, ako to osláviť, a rozhodli sme sa, že najlepšie to bude s vami - našimi poslucháčmi a čitateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok 6.12. vás teda pozývame do Luna baru o 19.00 na živé nahrávanie narodeninovej epizódy. Vystúpi aj môj obľúbenec DJ Vec, máme aj hudobného hosťa a budeme aj diskutovať.

Prídu aj kolegovia z Denníka SME, súčasní aj minulí tvorcovia Dobrého rána, a tak celkovo, bude to taká pekná mikulášska oslava. Radi vás tam uvidíme!

Hudobná bodka

Finneas je brat Billy Eilish. Nie len tak hocijaký - spolu skladajú, spolu vystupujú a Finneas produkuje všetky albumy Billy. Má však aj sólovú dráhu a je mimoriadne osviežujúca. Finneas je dnes moja hudobná bodka - I lost a friend mi tento týždeň hrala v hlave dosť často.

Načítavam video...

Ak ste sa dostali až sem, dočítali ste tridsiate druhé vydanie môjho newslettra ZKH píše. Ak sa vám páčil, budem rada, ak ho budete šíriť aj medzi ďalšími ľuďmi alebo na sociálnych sieťach. Dočítania opäť o týždeň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 196
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 998
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 293
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 265
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 842
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 705
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 671
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


2 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


5 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


5 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


6 h

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 4. Jozef Stasík: EU a roboty
 5. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 6. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 021
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 451
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 415
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 932
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 339
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 515
 8. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 467
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
SkryťZatvoriť reklamu