SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Akoby sme už neboli ani ľuďmi, ale iba niekoľkými znameniami zvieratníka (píše Michal Havran)

V krajine, kde sa aj dobrí ľudia považujú za lepších, len aby demonštrovali svoju nadradenosť, sú výzvy na dialóg zbytočné.

Z túžby obliekať sa ako osemstoročný dedičný lord sa zrodilo české aj slovenské konzervatívne hnutie. (Zdroj: Adobe stock)

Autor je teológ a publicista

Akoby sme už neboli ani ľuďmi, ale iba niekoľkými znameniami zvieratníka. Akoby sa spoločnosť skladala iba z takzvaných konzervatívnych a liberálnych ľudí, podobne ako v horoskope ranej gréckej spoločnosti, kde existuje iba niekoľko typov osobností a niekoľko druhov správania a aj tak sú všetky rovnaké alebo podobné, pretože o našich chutiach, vkuse, šanciach a vzťahoch nerozhodujeme ani my, ani biologický vývoj, ani neuropsychický rozmer človeka, ale iba nejaké ideológie a predstavy o tom, ako by mal vyzerať svet.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V 90. rokoch bola v móde britská konzervatívna vlna.

Mladí muži z mladých straníckych organizácií mladých strán, ktoré sa hlásili k politickému kresťanstvu, nosili maturitné obleky, prvé manžetové gombíky, široké kravaty v jedenástich farbách, košele z nekvalitných látok, ktoré ničili chlapčenskú pokožku a počas maturitných večierkov a venčekov zaliezali stále pod manžetu. Pribúdali úhľadné účesy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S príchodom prvých deodorantov sa ukázalo, že spreje Fa a Old Spice nepatria na krk ani na oholenú pleť, ale pod zhyb posledných košieľ zo skladov RVHP plných egyptskej a vietnamskej umelej hmoty vyrábanej z východonemeckej ropy podľa juhoslovanských strihov – spomienka na krátke obdobie, keď chodievala do Čiernej Hory letovať Brigitte Bardotová.

Zrod nášho konzervatívneho hnutia

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ústavná väčšina za september predišla úradníckemu scenáru.


3 h
Nataša Holinová

Nad Tatrou sa blýska, kauzu Búrka nástojčivo potrebujeme ukončiť.


3 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4 h
Okrem Britov, Francúzov, Belgičanov a Portugalcov si z Afriky ukrojili aj Nemci, ktorí tu zriadili kolóniu Nemecká východná Afrika.

Proces, ktorý opatrne odštartoval Macron, by pomohol vyrovnaniu sa s kolonializmom.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu