Autorka je právnička, pôsobí v Ústave štátu a práva SAV
Nebola by som rada, keby sa na Tisovu ulicu vo Varíne zabudlo. Nielen preto, že kňaza a prezidenta Slovenskej republiky Jozefa Tisa po druhej svetovej vojne súdili podľa zásad stanovených v roku 1945 pre proces s nemeckými nacistickými zločincami v Norimbergu. Ale preto, lebo sa na Slovensku ešte stále málo vníma hrôza, na ktorej sa Tiso aktívne podieľal aj ako katolícky kňaz.Niežeby sa o tom nehovorilo. Možno o tom počuť v rádiu, opakovane vidieť v televízii vždy tie isté fotografie z Osvienčimu a zo Serede. Začítať sa do archívnych materiálov má však iný náboj.
Prednedávnom vyšla v českom preklade kniha belgického historika Johana IckxaOdtajněné archivy Vatikánu. Papež Pius XII. a Židé. Má 368 strán a prvých tridsaťpäť je o Slovensku v rokoch 1941 až 1943. Toto časové ohraničenie je pre prijatie tzv. židovského kódexu (1941) a začiatok deportácie tisícky židovských dievčat „na práce“ do Osvienčimu (1942).
V predhovore autor uviedol, že kniha vznikla na základe archívnych materiálov Vatikánu z obdobia pontifikátu Pia XII. O ich sprístupnení rozhodol pápež František 2. marca 2020. V zásade išlo o konanie Pia Dvanásteho pri pomoci Židom a pri ich záchrane pred vyvražďovaním nacistami.
Tento rok knihu preložili do češtiny, pričom autor v poďakovaní uviedol i historičku zo Slovenska Emíliu Hrabovec. Nie je jasné, prečo neiniciovala slovenský preklad, keďže z knihy je najdôležitejšia práve časť o Slovensku.