Milé čitateľky, milí čitatelia,
ten akt bude slávnejší než Riškov balónik, Mečiarovi táraji, gágaji a prďúsi či Ficov úškrn, s ktorým nikde neodchádzal. Možno prekoná aj Gašparovičovho starého uja.
To, ako Igor Matovič v jedinom geste legitimizoval všetky dôvody na koniec vlády, v ktorom on má zásadné Slovo, bude navždy súčasťou histórie politických bizarností. Išiel podať demisiu do prezidentského paláca. Podpísal ju a potom ju vytrhol z rúk úradníka, lebo si to rozmyslel.
Ak niekto v rozhorčení vyslovil vety, že jeho desaťročný syn by zvládol demisiu lepšie, nie je to poznámka úplne od veci. Viacero rozhľadených ľudí už poznamenalo, že Matovič reaguje na úrovni chlapca v puberte.
Čo sa vlastne vtedy paláci stalo a ako to je s Matovičovou demisiou, rozobrali moji kolegovia Danka Hajčáková a Michal Katuška. Dokonca prešiel aj návrh šéfa domácej redakcie Matúša Burčíka, aby sme vyskúšali, či platí Matovičov argument, že keď sa vytrhne list papiera z ruky, tak sa roztrhne.
Čítajte: Vzal alebo vytrhol. Demisia, akú Matovič nepodal, tu ešte nebola
Good bye Matovič
Po pár terapeutických statusoch by sa mala veľká časť krajiny začať učiť sústreďovať na podstatu vecí, a nie ich politické interpretácie. A hlavne, aby populistické výkriky neboli hlavným vodidlom našich rozhodnutí v predčasných voľbách, o ktorých prezidentka povedala, že by sa mali konať do pol roka.
Toto je naozaj čas, keď si krajina musí povedať, že dosť bolo Matoviča, postarajme sa o to, aby z parlamentu odišli ľudia, ktorí nikdy nemali riadiť veci verejné.
Ďalej silnie obava, že volič sa po tejto skúsenosti dopracuje k rozhodnutiu: Smer kradol a korumpoval, ale aspoň nezaťažoval svojimi vnútornými spormi. To však nerobí ani Viktor Orbán a v družnom porozumení s oligarchami a členmi Fideszu vybudoval mafiánsky štát.
Pred voľbami však budú mnohí voliči príliš unavení na to, aby si čokoľvek podobné uvedomovali.
Čítajte: Kto povalil Hegerovu vládu? Igor Matovič
Lámajúc rekordy
Aj keď strany často tvrdia, že prieskumy verejnej mienky ich nezaujímajú, vieme, že im nikdy nie sú ľahostajné, dokonca sa nimi často riadia. Momentálne Matovičova vláda láme rekordy v nedostatku dôvery a popularity.
„Vývoj preferencií koaličných strán od roku 2010 ukazuje, že až do odchodu SaS z koalície koncom leta, bola "nepopularita" tejto vlády podobná "nepopularite" tretej vlády Smeru či Radičovej vlády, keď končili,“ upozorňuje kolega Martin Vančo.
Podľa šéfa agentúry Focusu Martina Slosiarika voliči môžu byť tentoraz ešte viac sklamaní, práve preto, že mali vyššie očakávanie.
Čítajte: Hegerova vláda je nepopulárna, no nie viac ako Pellegriniho či Radičovej
Niečo naozaj pekné
Keďže si uvedomujem, že čitatelia sú z politiky právom unavení, rada by som im ponúkla niečo naozaj pekné: pohľad do novootvorenej Slovenskej národnej galérie.
Kolegyňa Zuzana Kovačič Hanzelová vás tam zoberie, doslova. Rozpráva sa s riaditeľkou Alexandrou Kusou a sprevádza ju kamera Tomáša Rybára.
Otázky a odpovede ďaleko presahujú základné informácie o tom, prečo trvala rekonštrukcia galérie tak dlho alebo ako slovenskí podnikatelia u nás podporujú umenie. Dozvieme sa aj to, prečo my, ako spoločnosť, nemáme vzťah k verejným budovám a akú dôležitosť má pre nás umenie.
Ďalšie články, ktoré vás, čitateľov, zaujali:
- V II. pilieri prerobil každý, jeden z fondov zmazal všetky zisky od založenia
- Odhalila som romantického podvodníka z Afriky. Cez video mi po pár hodinách ukázal svoju tvár
- Musela povedať, že netrpí. Pred väzniteľmi ženu zachránilo gesto, ktoré policajti spoznali z médií
- Urológ: Pitie zásaditého piva na močové kamene je mýtus. Dajte si radšej pomarančový džús
- V Rakúsku ušetríte na nádrži aspoň päť eur. Ako je to možné, keď odstrihli ruskú ropu?
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME