O pár dní uplynie tridsať rokov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, takže je prirodzené, že sa bilancuje. Keďže som bol od začiatku pri tom, dovolím si prispieť k hodnoteniu aj ja.
Slovenská ekonomika sa, samozrejme, nenarodila pred tridsiatimi rokmi. Formovala sa dlho predtým, počas štyridsiatich rokov komunistického režimu a centrálne riadenej ekonomiky, ale aj predtým počas vojnového fašistického štátu, prvej Československej republiky či Rakúsko-Uhorska.
Za komunizmu nebolo dobre
Tu treba pripomenúť, že v čase nástupu komunizmu (v roku 1948) malo Československo vyššiu ekonomickú úroveň ako Rakúsko a po štyroch desaťročiach absentujúcej trhovej ekonomiky sme sa prepadli na menej ako polovičnú úroveň nášho suseda.
Dnes (2021), po vyše troch desaťročiach, je Česká republika na 77 percentách a Slovensko na 57 percentách úrovne Rakúska.
Toľko fakty k prvému na Slovensku stále pomerne rozšírenému mýtu o tom, ako bolo za komunizmu dobre. Nebolo a nebyť komunizmu, mohli sme byť omnoho bohatší a vyspelejší.
Druhý mýtus sa týka obdobia prvých rokov transformácie po páde komunistického režimu a spočíva vo viere, že reformy federálnej vlády v rokoch 1990 – 1992 sa pre Slovensko nehodili, boli príliš radikálne a priniesli neznesiteľné uťahovanie opaskov, čo napokon (okrem iného) viedlo k rozdeleniu Československa.
Práve ste prekročili povolený počet zariadení
Váše aktívne predplatné umožňuje prístup k zamknutému obsahu iba obmedzenému počtu prehliadačov.
Aby ste mohli pokračovať v čítaní článku na tomto zariadení/prehliadači, upravte si, prosím, zoznam zaregistrovaných zariadení v nastaveniach vášho profilu.
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G9DVA na číslo 8787.
Pošlite SMS s textom H9DVA na číslo 8787.