Keď sa na jednej strane oprieme o Paula Johnsona a na druhej o Francisa Fukuyamu, vyjde nám, že dvadsiate storočie bolo zo všetkých najkratšie.
Johnson totiž koniec devätnásteho storočia datuje až k sarajevským výstrelom v júni 1914 a Fukuyama po páde Berlínskeho múru ohlásil koniec dejín, takže logicky aj dvadsiateho storočia. (Fukuyamovi sa za jeho odvážne tvrdenia dodnes z veľkej časti neprávom vysmievajú, ale o tom inokedy.)
SME 30 rokov Slovenska
- Tento text je súčasťou projektu SME 30 rokov Slovenska. Všetky texty o míľnikoch slovenskej histórie nájdete v tomto rozcestníku, alebo si môžete otvoriť interaktívnu verziu: SME 30 rokov Slovenska.
Osobité hranice tohto storočia existujú následkom jeho osobitých, nebojme sa povedať extrémnych pomerov, ktoré zasa umožnili vznik osobitých štátov. A keď sa tieto osobité pomery pominuli, zanikli aj tieto štáty.
To je rovnako prípad Sovietskeho zväzu (mimochodom, práve oslavuje storočnicu založenia), Juhoslávie aj nášho milovaného, ale už tridsať rokov zosnulého Československa.
V skutočnosti to bol český štát
Iste, väčšina z nás k Československu pociťuje sentimentálnu náklonnosť a žiadne jeho hodnotenie nemôže obísť notoricky známy a do omrzenia opakovaný fakt, že vďaka nemu dostali Slováci priestor politicky a kultúrne dospieť. Čo je milé a osožné, ale v skutočnosti to bol jeden z dôvodov, prečo po slovenskej emancipácii Československo zaniklo.
Pretože, čo si budeme hovoriť, v skutočnosti to bol český štát. Môžeme sa jedovať a dupať, ale nemohlo to byť inak.