SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Chceme žiť v Avarskom kaganáte na periférii moderného sveta, alebo byť jeho oporou? (píše Michal Havran)

Tieto voľby môžu mať ďalekosiahlejšie dôsledky než všetky doteraz.

Slovensko je po Bulharsku spomedzi porovnateľných krajín najviac „proputinovské“. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Autor je teológ a spisovateľ

Jedinou spoľahlivou istotou stredoeurópskeho verejného života je jeho radikálna vychýlenosť.

Od čias odchodu posledných rímskych posádok sa napriek generačnému optimizmu a spomienkam nemôžeme považovať za kultúrny región, ktorý by mohol staviť na svoju budúcnosť a vo vzťahu k našim dejinám sme vydaní zlej fortune viac ako nešťastníci, ktorí natoľko uverili Babišovi, že naňho minuli v stávkových kanceláriách úspory určené na letné zápasy o miesto pre uterák a deku na preplnenej Makarskej riviére.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obavy z možnej blížiacej sa volebnej tragédie, ktorá na nás číha skôr ako na plachú korisť než na sebavedomých a slobodných ľudí, podmieňuje frenetický vznik nových centier odboja proti blížiacej sa pohrome. A treba povedať, že stredná Európa má od čias Avarského kaganátu tendenciu produkovať úspešnejšie politické proroctvá ako spokojné životy.

Teória čiernej labute

Tieto voľby nebudú mechanicky nijako rozdielne od predchádzajúcich, no ich výsledky môžu mať ďalekosiahlejšie dôsledky než všetky za doterajšie slobodné obdobie. Nie však preto, aby sme mobilizačne nariekali a nadávali, ale preto, že sú poznačené brutálnou vojnou Ruska proti susednej Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve preto bude prvýkrát od strachu, že sa delenie Československa zmení na občiansku vojnu ako v Juhoslávii, hlavným symbolickým, mobilizačným a zastrašovacím bodom vojna a naša úloha v nej, náš vzťah k prepadnutému susedovi a spôsob, akým mu budeme pomáhať.

Iste, stále existuje teória čiernej labute, udalosť, ktorá všetky operácie zastaví. Náhly odchod ruskej imperiálnej armády z Ukrajiny podobne, ako sa to stalo tatárskym vojskám, ktoré už takmer sedeli na hradných kopcoch Budy, Bratislavy a Visegrádu, keby sa nemuseli vrátiť do Mongolska pre otázku následníctva a následného rozpadu nomádskej ríše, ktorá nám zanechala drobný exotický genetický materiál a neustály pocit ohrozenia.

Putin môže zomrieť, môžu ho zabiť alebo sa o to pokúsiť, môže sa stať pod vplyvom zauralských šamanov stúpencom pacifického budhizmu a vydať sa na púť za deti, ktoré rozkázal zabiť. No môže sa stať aj niečo desivejšie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Štrasburg nepriamo povedal, že „trišesťtrojku“ si môže Žilinka strčiť, viete kam.


8 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


11 h
Nataša Holinová

Fico považuje za najväčšieho hlupáka svojho vlastného voliča.


12 h
Peter Schutz

Budúcnosť má v rukách Netanjahu, ale vo všetkých scenároch stojí na prehru.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu